Sağlık

Senatör John Fetterman depresyon tedavisi görüyor: Bilmeniz gerekenler

Senatör John Fetterman depresyon tedavisi görüyor: Bilmeniz gerekenler

Pinterest’te paylaş
Anna Moneymaker/Getty Images
  • Ekibine göre, Senatör John Fetterman klinik depresyon nedeniyle hastaneye kaldırıldı.
  • Kasım ayında koltuğunu kazanan senatör, geçtiğimiz Mayıs ayında seçim kampanyası sırasında felç geçirmişti.
  • Uzmanlar, Fetterman’ın tedavi aramaya açık olmasının akıl hastalığını çevreleyen damgalamayla savaşmaya yardımcı olacağını umuyor.

Pensilvanya Senatörü John Fetterman, genelkurmay başkanının 16 Şubat’ta yaptığı açıklamada, “klinik depresyon tedavisi görmek için” Washington DC’deki bir hastaneye giriş yaptığını bildirdi.

Adam Jentleson yaptığı açıklamada, “John hayatı boyunca ara sıra depresyondan muzdarip olsa da, son birkaç hafta içinde daha da kötüleşti” dedi.

Kongreye katılan hekim Dr. Brian P. Monahan, Pazartesi günü Fetterman’ı değerlendirdi ve Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezinde “yatarak tedavi” önerdi.

Jentleson, Fetterman’ın “gönüllü olarak tedavi edildiğini” ve “yakında iyileşeceğini” söyledi.

Kasım ayında koltuğunu kazanan senatör, geçtiğimiz Mayıs ayında seçim kampanyası sırasında felç geçirmişti. Felç, düzensiz kalp atışı nedeniyle gelişen bir kan pıhtısından kaynaklandı.

“Umutla, [Fetterman’s] Fall, depresyon tedavisindeki zorluklara ve intihar veya uzun süreli acı çekme gibi olumsuz sonuçları önlemek için yardım aramanın önemine dikkat çekiyor” dedi. Kaliforniya, Santa Monica’daki Saint John’s Sağlık Merkezi, Providence’daki Pacific Neuroscience Institute’daki Pacific Brain Health Center’ın psikiyatr ve yöneticisi David A. Merrill, Healthline’a söyledi.

İnme sonrası depresyon yaygındır

Bir depresif dönemin nedeni karmaşık olabilir ve birçok faktörün sonucu olabilir.

Fetterman’ın ofis ifadesi, depresyonunun felç geçirmesiyle ilgili olup olmadığını göstermese de, depresyon, felç geçirenler için yaygın bir deneyimdir.

Bir araştırmaya göre, insanların yaklaşık üçte biri felç geçirdikten sonra depresyon geçiriyor. bilimsel açıklama Amerikan Kalp Derneği ve Amerikan İnme Derneği tarafından inme geçirmemiş yetişkinlerin %5 ila %13’üne kıyasla.

OKU  Kylie Jenner doğum sonrası depresyonu hakkında konuşuyor: bilmeniz gerekenler

Depresyon çok %20 İle %50 Araştırmaya göre, felçten sonra kalp krizinden daha sık görülür.

Bu istatistikler, felçten kurtulanlarla ilgili genel çalışmalardan gelir, bu nedenle felç sonrası depresyon riskinin genel bir resmini sunarlar.

Bununla birlikte Merrill, beyinlerinin duygu ve ruh hali ile ilgili kısımlarını etkileyen inme geçiren insanlara bakarsanız, inme sonrası depresyonun daha da yüksek oranlarını görebileceğinizi söyledi.

AHA/ASA bildirisine göre, depresyonu olan yetişkinler inmeden sonra daha kötü sağlık sonuçları ve yaşam kalitesi yaşarlar.

Bu, bir kişinin inme rehabilitasyonuna katılımını sınırlayan veya doğrudan etkileyen depresyondan kaynaklanabilir. fiziksel olarak veya bilişsel işlev.

Açıklamada, inme sonrası depresyonun da ölüm riskini artırabileceği belirtildi.

depresyon belirtileri İnme sonrası, sürekli üzüntü veya kaygı, zevkli aktivitelere karşı ilgi kaybı ve uyku güçlüğü gibi çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir.

Pek çok insan ara sıra bu semptomlardan bir veya daha fazlasını yaşarken, semptomlar iki haftadan uzun sürerse insanlar profesyonel tıbbi yardım almalıdır.

İnme sonrası depresyon riski neden artar?

Genel popülasyonda depresyon gelişiminde bir dizi faktör rol oynayabilir, örneğin: B. Beyin kimyası, hormonlar ve genetik.

Merrill, “Beyin hasarı hakkında konuşmaya başlamadan önce bile, depresyon için biyolojik bir temel var” dedi ve bazı insanlar depresyon için daha yüksek risk altında.

İnme ayrıca beyinde kişinin depresyon geliştirme riskini artırabilen yapısal, elektriksel veya biyokimyasal değişikliklere neden olur.

Merrill, örneğin, “belirli vuruşlar beynin ruh halini düzenleyen bölgelerini etkileyebilir” dedi. Bu, felçten kurtulanlarda depresyon, anksiyete veya TSSB benzeri semptomlara yol açabilir.

Ek olarak felç, kişinin ruh sağlığını etkileyebilecek ciddi bir sağlık krizidir.

“İnme sonrası depresyon, inmenin neden olduğu yaralanma, sakatlık veya ölüm stresine normal bir psikolojik tepki olabilir” Dr. Amerikan Kalp Derneği gönüllüsü ve Boston’daki Harvard Tıp Okulu’nda nöroloji profesörü olan Lee H. Schwamm, bir konuşmasında şunları söyledi: basın bülteni.

OKU  Anksiyete Anında yardımcı olan 25 topraklama tekniği

AHA/ASA bildirisine göre, inme sonrası depresyonla en güçlü şekilde ilişkili olan faktörler, fiziksel yetersizlik, inme şiddeti, depresyon öyküsü ve kognitif bozukluktur.

İnme sonrası depresyon tedavisi

Merrill, hem felç geçirmiş hem de geçirmemiş kişilerde depresyon için işe yarayan tedaviler olduğunu söyledi.

AHA/ASA bildirisine göre danışmanlık ve antidepresanlar inme sonrası depresyon tedavisinde etkili olabilir, ancak optimal tedavileri belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Ayrıca, transkraniyal manyetik stimülasyon gibi beyin stimülasyon tekniklerinin inme sonrası depresyonu olan kişilerde işe yarayıp yaramadığını inceleyen sınırlı sayıda çalışma vardır. Bazı bunların çoğu, bu tedavilerin olası bir faydasını göstermektedir.

Merrill, fiziksel egzersizin, özellikle bilişsel rehabilitasyonla birleştirildiğinde, depresyonu olan kişiler için de yararlı olabileceğini söyledi.

“Merkezimizde yaptığımız bir şey” dedi. “İnsanlar zihinlerini desteklemek için vücutlarını hareket ettirdiklerinde sonuçlar genellikle daha iyidir.”

ASA’dan Schwann, depresyon geçiren inme mağdurlarının kalifiye bir profesyonelden yardım almasını tavsiye ediyor.

ASA açıklamasına göre, “aileden, arkadaşlardan, inme destek grubundan veya kaynakların bir kombinasyonundan gelen destek … inme sonrası depresyon için bir tedavi planının önemli bir parçası olabilir”.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Bu yaygın ilaçlar depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Sağlık

Patates kızartması yemek depresyon riskinizi artırabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir