Oyun Haberleri

Starfield oyuncuları ilk bir düzine saatin en zayıf olduğu konusunda hemfikir: ‘Tamam, 12 saat içinde ve buna bayılıyorum’

Starfield — an astronaut in a flightsuit, walking away from their landed spaceship

2008’de Fallout 3’ün başlangıcında çorak araziye adım attığınız an bazılarının aklını başından almıştı, ancak Starfield’ın girişi tam olarak aynı etkiyi yaratmıyor. Sizi bir madenci olarak gösteren kısa anlatım dizisi, bir Vault’ta büyümek kadar büyüleyici değil ve basitleştirilmiş uzay yolculuğu ve bunu takip eden biraz sıkıcı ilk saatler, oyuncuların Bethesda’nın şimdiye kadarki en bölücü açılış oyunlarından biriyle güreşmesine neden oluyor.

Oyun, karakterinizin madencilik işinin gizemli bir eser ve bir grup uzay korsanı tarafından kesintiye uğradığı şaşırtıcı derecede kısa bir giriş sekansıyla açılıyor. Her şey o kadar hızlı oluyor ki, nasıl bir karakter olarak oynamak istediğinizi ifade etmeye neredeyse hiç zaman kalmıyor. Birçok oyuncu, Starfield’ın girişinin başarısız olduğu ve karakterinizin seçimleri ne olursa olsun ne kadar çabuk bir ölüm makinesine dönüştüğü konusunda saçmalıklara doğru saptığı konusunda hemfikir.

“30 dakika içinde bana bir gemi verildi ve oraya gitmem söylendi. [Constellation’s] TankMain576, Starfield’ın tanıtımıyla ilgili bir Reddit gönderisinde şunları yazdı: “Ama sonra yörüngeye girer girmez, ‘Ah hayır, biz bakmaya başlamadan önce TÜM korsan ÜSSÜNÜ yok etmek için tek başına gideceksin. kafanın içindeki şey.’ Efendim, affedersiniz? Ben bir madenciyim.”

Konudaki birçok kişi Fallout 4 ve Skyrim’in de benzer şekilde gerçekçi olmayan, karakterinizin bir saatten kısa sürede kahramana dönüştüğü girişlere sahip olduğuna dikkat çekiyor. Ancak Starfield’ın zorlu bilim kurgu dünyası, en azından başlangıçta, Fallout’un nükleer çorak arazisi veya Elder Scrolls’un Tamriel’i kadar bizim gerçekliğimizden uzak değil. Esere dokunmanın dışında sihirli hiçbir şey olmuyor. Karakterinizin arka planı olarak eski bir şef veya profesör olmayı seçseniz bile, birkaç dakika içinde korsanları havaya uçuracak ve uzayda uçacaksınız.

Girişten sonra Starfield yavaşlayarak sürünmeye başlıyor. Size bir uzay gemisi, bir robot arkadaş ve istediğiniz yere seyahat etme özgürlüğü veriliyor, ancak oyun size özellikle herhangi bir şeyi ziyaret etmeniz için güçlü bir neden vermiyor. Starfield’ın ana hikayesinin merkezinde yer alan kaşif grubu Constellation’a katılıyor ve üyelerinden birkaçıyla tanışıyorsunuz. Giriş görevleri, herkesle düzgün bir şekilde tanışana ve işler ters gitmeye başlayana kadar o kadar da olaylı değildir. Diğer aktiviteler çok daha iyi değil.

Gezegenleri keşfetmek, deneyimin bu kadar büyük bir bölümünde düşündüğünüz kadar kusursuz değil. Hızlı seyahat etmeden üzerlerine inemezsiniz ve yüzeyde ilginç bir şey bulup bulmamanız tamamen rastgeledir. Üs inşa etmek, başlangıçta kaynak açısından çok pahalıdır ve güçlendirme paketi gibi temel özelliklerin kilidini açmak için çok fazla beceri puanınız olmayacaktır.

OKU  Oyun konsolları artık AMD'nin gelirlerinin dörtte birini sağlıyor

(İmaj kredisi: Tyler C. / Bethesda)

Bu arada düşmanlar nesnelerin üzerinde duracak ve oldukları yerde donacak ve silah çeşitliliğinin açılması biraz zaman alacak. Bir Bethesda RPG’sinde pek de şaşırtıcı değil, ancak uzun süredir hayranlardan bazıları savaşın “modası geçmiş”, “janjanlı” ve “yavaş” hissettirdiğini söyledi.

1877cars4kids şöyle yazdı: “Bethesda’yı yeni bir IP ile yenilik yapmaya çalıştığı için takdir ediyorum, ancak sınırları zorlamak isterken formüllerinin bazı yönlerini bırakmaktan çok korkuyorlar gibi geliyor.”

Starfield incelememizde Chris, Starfield’ın açılış saatleriyle ilgili benzer eleştirilerde bulundu: “Starfield’ın tanıtımı bir Bethesda RPG’si için alışılmadık derecede basit ve oyunun başkenti New Atlantis de dahil olmak üzere ziyaret ettiğiniz ilk birkaç yer oldukça sıkıcı.”

Benim deneyimim de buydu. Ancak Starfield’ın yapısına kafa yorduğunuzda (şehirleri keşfedin, çeşitli yan görevlerle karşılaşın ve görev hedeflerine uçun) ve neyin zaman ayırmaya değip değmeyeceğini öğrenin, oyun daha iyi çalışmaya başlar. Chris, 12 saat sonra Starfield’ın tadını çıkarmaya başladı ve bu, nihayet sevdiğim becerileri ve silahları ve önemli ve ödüllendirici hissettiren görevleri bulabildiğim zamanla aynı çizgide.

Kahramanınızın yolculuğunu rutin olarak bozan, zamanla gelişen ve basit yan görevler denizine biraz çekicilik katan ebeveynlere kazandıran özellikler gibi özellikler. Farklı durumlara yaklaşımınızı özelleştirmek için Gizlilik ve İkna gibi değerli becerilerde seviye atladıkça daha fazla puan kazanabileceksiniz. Daha ilgi çekici karakterler size dünya hakkında fikir vermek için ortaya çıkıyor ve ana hikayeyi ilerletmenin ödülleri, Starfield’ı Bethesda’nın önceki oyunlarından farklı kılan şeyin ne olduğu sorusunu yanıtlamaya yardımcı oluyor.

Starfield’da hala sıkıntılar var: Yerel haritaların eksikliği herkesi deli ediyor, böcekler çok fazla ve Skyrim’in o sinsi kova numarası artık işe yaramıyor. Ancak sıkıcı açılış saatlerinde ısrarcı olan diğer oyuncular da benzer bir duyguyu bildiriyorlar: 12 saat sonra daha iyi oluyor.

OKU  Minecraft Hayranı Oyundan Bir Köyün Etkileyici Piksel Sanatını Yapıyor

Open-Let-1014 “Tamam, 12 saat içinde ve buna bayıldım” diye yazdı. “Uzay yolculuğu konusunda hayal kırıklığına uğradım ama geri kalan her şey birinci sınıf.”

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.