Oyun Haberleri

Temmuz’un Windows 11 güncellemesi, oyundaki kekemelik sıkıntılarınızın çözümü olabilir

Razer Viper 8K Hz

Microsoft, Temmuz 2023 güncellemesini geçen hafta Windows 11’e yayınladı ve görev çubuğu saatinde saniyelerin kaydedilmesi ve PrtSc anahtarının Snipping Tool’u varsayılan olarak açma seçeneğiyle birlikte, not edilmesi gereken önemli bir gelişme daha var: oyun içi kekemeliğin azalması.

Windows Latest ile konuşan bir Microsoft geliştiricisi, güncellemenin kısmen daha önce yüksek yoklama oranlı oyun fareleriyle ilişkilendirilen takılmaları azaltmak için tasarlandığını belirtti.

“Temmuz 2023 güncellemesi ile bazılarınız daha iyi oyun performansı görecek. Bu [July 2023 Update] yüksek oyun bildirim oranına sahip bir fare kullandığınızda performansı artırır” dediği aktarılıyor mühendis.

Görünüşe göre sorun, Windows giriş yığınındaki çok fazla rekabetten kaynaklanıyor. Sayısız cihazın neden olduğu bir dizi arka plan işlemiyle, biz oyuncular genellikle makinelerimize gireriz, girdi yığınına olan talep, girdi işlemeye ayrılan çok fazla sistem süresine neden olur ve bu nedenle oyun içi deneyimi büyük ölçüde etkileyebilir.

Bu, gerçek donanımınız ne kadar güçlü olursa olsun, normal kekemelik olarak görünebilir.

1.000Hz+ yoklama oranına sahip yüksek DPI fareniz olduğunda, PC’niz kemirgeninizin saniyede 1.000 kez ne kadar yükseldiğini takip etmek zorunda kalır ve aynı zamanda başa çıkması gereken bir sürü başka giriş olduğunda – diğer denetleyiciler, sesli sohbet, akış cihazları, vb—Windows biraz meşgul olabilir.

Çözüm, Windows içinde artık bu tür oyun farelerini hesaba katan bir optimizasyondur. 2005’ten beri 1.000Hz yoklama oranlarına sahip oyun farelerimiz olduğu göz önüne alındığında, bazıları bunun biraz geç olduğunu söyleyebilir, ama sanırım hiç olmamasından iyidir.

Bu optimizasyon ilk olarak Mayıs ayında bir Windows Developer Blog gönderisinde bildirildi ve amacın “arka plan ham fare dinleyicilerini daraltıp birleştirerek ve mesaj oranlarını sınırlayarak girdi isteklerini işlemek için gereken işlem süresini azaltmak” olduğu açıklaması vardı.

OKU  Call of Duty: Modern Warfare 2, Hayranların Favorisi Bu Modu Zaten Kaldırdı

“Bu değişikliklerden önce,” diye devam ediyor gönderi, “1000 Hz fare, arka plan dinleyicilerinden oluşan bir test yatağı ve popüler oyunlarda önemli bir takılma olduğunu gözlemledik. İyileştirmelerden sonra, aynı kurulumda, artık sorunsuz, kesintisiz bir oyun deneyimi sunuyoruz ve oyunlarda düşük gecikmeli, yüksek hassasiyetli giriş deneyimini korurken, arka plandaki dinleyiciler için girdi konusunda verimliyiz!”

Bu nedenle, oyun PC’nizde düzenli olarak takılma görüyorsanız, basit bir Windows güncellemesinin sizin ve yüksek performanslı oyun fareniz için sorunu çözme şansı vardır. Söz konusu güncelleme, Windows 11 KB5028185’tir ve şimdi Windows Update ekranından erişilebilir olmalıdır.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.