Oyun Haberleri

Palit, fiziksel bir x8 PCIe konektöre sahip bir RTX 4060’ı piyasaya sürüyor ve bu çok mantıklı

Palit GeForce RTX 4060 Dual graphics card

Geçmiş yıllarda, neredeyse tüm grafik kartları elektrikli bir PCIe x16 bağlantısıyla geliyordu. Düşük kaliteli kartlar son istisnalar olmuştur. AMD’nin Radeon RX 6400 XT’si aslında bir x4 elektrikli arabirime sahip, ancak 2023’te x8 bağlantıları daha yaygın hale geliyor. En son örnekler arasında Nvidia GeForce RTX 4060 ve RTX 4060 Ti yer alır.

Bahsi geçen kartlar x8 elektrik bağlantısına sahiptir, ancak bunlara gerek olmamasına rağmen yine de x16 fiziksel bağlantıya sahiptir. Twitter kullanıcısı @fpsojisan_yt (Tom’s Hardware aracılığıyla) bu eğilimi destekleyen bir Palit kartı tespit etti. Palit GeForce RTX 4060 Dual, x8 fiziksel bağlantıyla gelir. Ve bence bu oldukça iyi bir fikir. Çoğu kullanıcı için şu ya da bu şekilde pek bir fark yaratacağından değil, ancak bundan faydalanacak bazıları var.

RTX 4060’a güç sağlayan AD107 GPU, yalnızca bir x8 elektrik arabirimine sahiptir. Üretim maliyetlerini azaltmak için var. Bir x8 bağlantısı, PCIe 4.0 sistemleri için iyidir, ancak bir PCIe 3.0 sisteminde biraz performansa mal olacak ve hatta bir grup RTX 4060’ın sona ereceği bir PCIe 2.0 sisteminde daha da pahalıya mal olacaktır. Bu nedenle x8 bağlantılarıyla gelen orta seviye grafik kartları fikrini sevmiyorum, ama bu başka bir hikaye. Neyse ne.

İşte bu nedenle PCIe x8 fiziksel bağlantısı olan bir kart çok mantıklı. Yeni başlayanlar için, böyle bir kart herhangi bir x16 yuvasında mükemmel şekilde çalışır, ancak x8 fiziksel konektöre sahip olmak bazı esneklik seçenekleri sunar. Ana bilgisayar sisteminin PCIe şerit tahsisine ve fiziksel yapılandırmasına bağlı olsa da.

PCIe yuvaları, yalnızca grafik kartlarından daha fazlası için kullanılır, ancak çok azı x16 yuvasının bant genişliğini gerektirir. Dört yuvalı M.2 SSD eklenti kartı gibi bazı cihazlar bunu yapar. Bu durumda, SSD kartını x16 yuvasında ve Palit RTX 4060’ı ikincil bir x8 yuvasında çalıştırabilirsiniz. GPU’nun yonga seti bağlantıları aracılığıyla çalışması gerekiyorsa, biraz performanstan vazgeçmeniz gerekecek, ancak yine de oyun oynayabilecek ve elbette birkaç monitöre kolayca bir görüntü koyacaktır.

Bir sonraki yükseltmeniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı: Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin

OKU  Capcom'dan Exoprimal bu hafta sonu da bir beta testi yapıyor

Diğer potansiyel uygulamalar, sınırlı sayıda yuvaya sahip anakartları veya fiziksel veya başka türlü x8/x8 bağlantılarını ayırması gereken sistemleri içerir. Bazı önceden oluşturulmuş sistemlerde garip yapılandırmalar da olabilir. Bir x8 GPU, oyun performansının öncelikli olmadığı veya birkaç eklenti kartın bulunduğu belirli HEDT sistemlerinde kullanıldığında yararlı olabilir.

x8 fiziksel yuvalarının nispeten nadir olduğunu belirtmekte fayda var, ancak fiziksel x8 grafik kartları yeni kullanım durumları getirirken hiçbirini kaybetmezse, o zaman neden olmasın? Yakında milyonlarca x8 grafik kartı olacak. Bu, gelecekteki anakart tasarımları ve bunların hem elektriksel hem de fiziksel olarak PCIe şeritli yapılandırmaları için ne anlama geliyor? Daha az x16 yuvası
M.2 yuvaları için daha fazla alan bırakacaktır.

Belki de Palit’in ileri görüşlü biri?

PCIe x8 grafik kartları, beğensek de beğenmesek de burada kalacak. Fiziksel olarak da x8 olabilirler.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.