Oyun Haberleri

Ubisoft Montreal’i sahte bir rehine aramasıyla ezen Rainbow Six Siege dolandırıcısı üç yıl hapis cezası aldı

Ubisoft Montreal'i sahte bir rehine aramasıyla ezen Rainbow Six Siege dolandırıcısı üç yıl hapis cezası aldı

Bir Montreal Gazetesi raporu, 2020’de Ubisoft Montreal’in boşaltılmasına neden olan bir darbeden sorumlu olan 22 yaşındaki Yanni “Y4nnOXX” Ouahioune’ye üç yıl hapis cezası verildiğini söylüyor; Fransa’daki bir mahkeme tarafından bazı şiddet içermeyen suçların hapis dışında yatması.

Olay, Kasım 2020’de polise Ubisoft Montreal’de bir “rehine durumu” olduğuna dair yanlış bir ihbarda bulunulmasının ardından gün boyu süren büyük bir polis operasyonuna yol açtıktan sonra meydana geldi. Nihayetinde rehine bulunamadı ve neyse ki kimse yaralanmadı; aramanın yanlış olduğu belirlendikten sonra, Montreal Polisi “aramaya ışık tutmak” için bir soruşturma başlatacağını söyledi.

Sonunda şüpheler, geliştiricileri ve diğer oyuncuları aldattığı ve taciz ettiği için oyundan birçok kez yasaklanan bir Fransız vatandaşı ve Rainbow Six Siege oyuncusu Ouahioune’a düştü. Swatting ile herhangi bir ilgisi olduğunu reddetti, ancak açıkça Ubisoft’la bir sorunu vardı: Hala mevcut olan YouTube kanalındaki videolar, “Rainbow Six Siege’i cehennem hileleriyle cezalandıracağına” dair bir uyarı ve Fuck Ubisoft adlı bir rap parçası içeriyor.

Ubisoft Montreal yaptığı açıklamada, “Mahkemenin kararını kabul ediyoruz” dedi. “Bu davada, Montreal stüdyomuzdaki bu yanlış rehin alma alarmından etkilenen çalışanlarımızın çıkarlarını temsil etmeye kararlıyız. Bu şiddet içeren ve kabul edilemez olayı kınamak bizim için önemliydi.

“Bu olaydan etkilenen çalışanlarımıza saygımızdan dolayı daha fazla yorum yapmayacağız.”

Ouahioune’nin cezası aslında toplam üç ayrı davayı kapsıyor: Haziran ayında Fransız devlet dairelerine DDoS saldırısı yapmaktan ve Minecraft stüdyosu Mojang’a karşı tehditlerde bulunmaktan suçunu kabul etti.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  The Elder Scrolls 6 'ön üretim' aşamasından çıktı ancak Pete Hines, bunu duymaya başlamamızın 'yıllar' alacağını söylüyor