Oyun Haberleri

Ultima yaratıcısı Richard Garriott, Titan alt felaketinde kaybolan Explorer’s Club üyeleri hakkında açıklama yaptı

British computer game developer Richard Garriott attend

Ultima’nın yaratıcısı ve Explorer’s Club başkanı Richard Garriott bir Titan denizaltı yolcularının ölümlerinin yasını tutan basın açıklaması. Titanik’in sualtı kalıntılarını ziyaret etmek için yapılan talihsiz keşif gezisinin iki üyesi, Hamish Harding ve Paul-Henri Nargeolet, yaklaşık 120 yıllık profesyonel topluluğun bir parçasıydı.

Daha fazla gör

Açıklamada Gariott, ABD Sahil Güvenliğine kurtarma çabaları için teşekkür etti ve Harding ile kişisel dostluğunun yanı sıra Nargeolet’in Titanik enkazındaki uzmanlığını hatırladı. Garriott ayrıca OceanGate CEO’su Stockton Rush’ı Explorer’s Club’ın bir arkadaşı olarak nitelendirdi ve Shahzada ve Suleman Dawood’un “keşfetme arzusunu” övdü.

Explorer’s Club, 1904 yılında akademisyenler, gazeteciler ve keşif liderlerinden oluşan bir konfederasyon tarafından kuruldu. Sözde Antarktika Keşfinin Kahramanlık Çağı ile çağdaş, kuruluşundan bu yana belirgin bir “Victoria beyefendisi” tıngırtısı var, ancak 20. yüzyıl ve sonrasında birçok keşif zaferiyle ilişkilendirilmeye devam edecek. Dayanıklılık seferi lideri Ernest Shackleton ve Everest Dağı tırmanıcısı Edmund Hillary de üyeydi ve çok sayıda Apollo görevi, gemide minyatür Explorer’s Club bayrakları taşıyordu.

Richard Garriott, oyuncular tarafından en çok, modern CRPG’lerin, JRPG’lerin (Dragon Quest yaratıcısı Yuji Hori ilham kaynağı olarak gösterdi), sürükleyici simülasyonların (Ultima Underworld aracılığıyla) ve MMO’ların (Ultima Online aracılığıyla) ortak atası olan Ultima serisinin yaratıcısı olarak bilinir. ). Aynı zamanda astronot Owen Garriott’un oğludur ve uzay turizmi ve diğer keşif türleri, geliştiricinin kariyerinin sonlarına doğru bir tutkusu olmuştur. Garriott ünlü bir şekilde Uluslararası Uzay İstasyonuna gitti (ve gemide Uzay Yolu oyuncusu James Doohan’ın küllerini kaçırdı) ve ayrıca Mariana Çukuru’nun dibine indi. Garriott, 2021’de Kaşifler Kulübü’nün başkanı seçildi.

Derneğin başka bir üyesi olan Garriott’un aksine, Avatar ve Titanic yönetmeni James Cameron, merhum OceanGate CEO’su Stockton Rush’ı eleştirmekten geri durmadı. Film yapımcılığının yanı sıra Cameron, Titanik kalıntılarına 33 dalış ve Mariana Çukuru’nun dibindeki Challenger Deep’e bir dalış yapmış olan meşru bir derin deniz kaşifidir. Cameron BBC’ye “Kullandıkları teknolojiden çok şüpheleniyordum” dedi. “O denizaltına binmezdim.

Yönetmen James Cameron, 1 Haziran 2013'te Los Angeles, California'da California Science Center'da Deepsea Challenger fotoğraf görüşmesine katılıyor.

(İmaj kredisi: GettyImages aracılığıyla Jason LaVeris/FilmMagic)

“Maalesef aynı uyarılara kulak asmama ilkelerine dayanan bir enkazımız daha var. OceanGate uyarıldı.”

OKU  AMD nihayet yeni 7700 XT ve 7800 XT orta sınıf GPU'larını piyasaya sürüyor

Kullanıma hazır video oyunu denetleyicileri, sezgisel, tanıdık düzenleri nedeniyle genellikle derin deniz ve havacılık araçlarını (dronlar gibi) çalıştırmak için yeniden tasarlanırken, Stockton Rush’ın bir görüntüsü 30 $’lık bir Logitech F710 gamepad gösteriliyor Bir OceanGate dalgıçını pilotluk yapmak için kullanılan, sosyal medyada alay konusu oldu.

Bir OceanGate teçhizatına pilotluk yapmak için kullanılan “arkadaşınızın tuhaf oyuncusu iki Mad Catz denetleyicisi” atasözü, şirket tarafından kesildiği iddia edilen daha ciddi köşeler için uygun, absürd bir kısaltma sağlar. Derin deniz keşif endüstrisindeki diğerleri, Rush’ın araçlarının bağımsız kuruluşlar tarafından onaylanmasını reddetmesini eleştirdiler.

Ölen OceanGate CEO'su Stockton Rush, dalgıç aracına pilotluk yapmak için kullanılan logitech denetleyicisini gösteriyor

(İmaj kredisi: CBS)

Rush, başka bir su altı keşif şirketinin sahibi Rob McCallum’a gönderdiği bir e-postada, “‘Birini öldüreceksin’ şeklindeki asılsız çığlıkları çok sık duyduk,” diye yazdı. “Bunu ciddi bir kişisel hakaret olarak alıyorum.”

OceanGate felaketi, oyunla gerçeküstü bağlantılarla doluydu. Dusk ve Iron Lung geliştiricisi David Szymansky, Titan felaketi manşetlere çıkarken, bilimkurgu denizaltı korku oyununa artan ilgiden duyduğu güvensizliği ve rahatsızlığı dile getirdi.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.