Oyun Haberleri

Unity tartışmalı yeni fiyatlandırma planı için özür diledi, ‘politikada değişiklik yapacak’

John Riccitiello

Oyun motoru şirketi Unity geçen hafta fiyatlandırma planında bir değişiklik yaptığını açıkladığında geliştiricilerin tepkisi büyük ölçüde olumsuzdu. Değişiklik, geliştiricilerin, oyunları her kurulduğunda belirlenen eşikleri aştıkça artan bir ücret talep edeceği anlamına geliyor. Pek çok başka şeyin yanı sıra buna “şaşırtıcı bir pislik hareketi” deniyordu.

Oyun geliştiricilerinin eleştirilerine ek olarak Unity’ye, şirketin iki ofisini kapatması ve CEO toplantısını aldıktan sonra iptal etmesi kadar ciddi bir “potansiyel tehdit” gönderildi.

Şimdi Unity bir yayın yayınladı. resmi özür açıklanan politikada “değişiklik yapacağını” açıkladı. Açıklama “Sizi duyduk” diye başlıyor. “Salı günü açıkladığımız çalışma süresi ücreti politikasının neden olduğu kafa karışıklığı ve endişeden dolayı özür dileriz. Ekip üyelerimizle, topluluğumuzla, müşterilerimizle ve ortaklarımızla dinliyoruz, konuşuyoruz ve politikada değişiklikler yapacağız. Güncellemeyi şurada paylaşacağız: birkaç gün. Dürüst ve eleştirel geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.”

Fiyatlandırma değişikliği, oyunların paketlere, hediyelere ve Game Pass gibi abonelik hizmetlerine dahil edilmesinin önünde bir engel olarak görüldü; bu hizmetler ücretleri geliştiricilere geri aktaracaktı. Ayrıca, yeni politikanın 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girmesinden sonra dağıtılmaya devam edildiği sürece halihazırda piyasaya sürülen oyunlara da uygulanması eleştirildi.

Geliştiriciler Unity’nin bu son açıklamasını eleştirmeye devam ediyor. “Herhangi bir ‘karışıklık’ yaşanmadı” dedi Trent Kusters Jumplight Odyssey stüdyosu League of Geeks’in. “Aslında buradaki endişe verici konu tam tersi; hepimiz, yeni fiyatlandırma modelinizin yıkıcı etkisini ve geliştirici karşıtı duyarlılığı, onu piyasaya sürmeden önce sizin anladığınızdan (veya önemsediğinizden) çok daha iyi anladık. “


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  Sürrealist 'hayatta kalma oyunu sürüşü' Pacific Drive'ın Şubat ayında yeni bir çıkış tarihi var