Oyun Haberleri

Uzaylı balinalarla ilgili bu harika görsel romanın tamamen ücretsiz olması adil görünmüyor

Brillo Whale disguised as angler fish

Sakin bir akşamda kendi işime bakıyordum ki Alpha Beta Gamer’ın uzaylı balinalar hakkında bir doğa belgeseli sunan ücretsiz bir görsel roman olan South Scrimshaw: Part One ile ilgili haberine rastladım. Bu kadar iyi bir öncülü görmezden gelemezdim, ama yine de tüm beklentilerim sudan uçtu (tamamen kasıtlı kelime oyunu).

Benim için South Scrimshaw’ın gerçek katili, dünya inşa etmesi⁠ – başlangıçta çok tanıdık görünen, ancak daha sonra garipliğiyle neredeyse baş dönmesine neden olan bir ortama yavaş yavaş yayılan Disco Elysium şeyini tutturuyor. South Scrimshaw’da The Pale’in Disco’daki ifşası gibi beni etkileyen birkaç an vardı.

En eskilerden biri (bu yüzden büyük bir spoiler değil) “Brillo Balinalarının” biyolojisidir. Diğer okyanus türleriyle simbiyotik ilişkiler geliştirerek derilerinde özel mikro ekosistemler oluştururlar. Balinalar, neredeyse meslek seçiyormuş gibi biyotalarında uzmanlaşıyorlar ve South Scrimshaw baş döndürücü bir dizi uh, sanırım “balina RPG dersleri” sunuyor.

Örneğin kahraman balinanın annesi, vücudunda kök salmış tüm flora tarafından kalıcı olarak gizlenmiş yüzen bir ormana benziyor. Başka bir balina, derisinde aktif kamuflaj sağlayan ve pusuya düşen bir avcı olmasına izin veren bir ahtapot kolonisine ev sahipliği yapar. Yine bir başkası, sürü avcısı köpekbalıklarının derisini ve feromonlarını taklit ederek grubun alfası olmasını sağlar.

Hikayeyi şekillendiren “Kronos VII” belgesel ekibi, yapımın arkasında beliren şok edici gezegenler arası politika ve toplum hakkında bu konudan sapacak. Zaten son derece iyi gerçekleştirilmiş bir bilimkurgu ortamı gibi hissettiren şeyin anahtar deliği görüşlerine uygulanan bu gerçeküstü “zaten bildiğiniz gibi” dürüstlük var. Burada, uzaylı ekolojilerinin insan bağırsak sağlığını nasıl etkilediğine dair bir ön yazı bırakıyorlar, orada bu dünyanın deniz biyolojisinden esinlenerek Sünger Bob tarzı bir yaratım yapan bir karikatürist hakkında bir ara söz. Sırayla son derece uzak veya acı verici bir şekilde hemen alakalı olabilen bu kurgusal tarih duygusu için tekrar Disco Elysium karşılaştırmasına geri dönüyorum.

Yaratıcı Nathan O. Marsh’ın çizimleri, bu yabancı okyanusa çarpıcı bir sulu boya canlılığı getirirken, normalde bir dizi durağan görüntü olan şeyi ayırmaya yetecek kadar animasyon ve hareket de ekliyor. Avatar’ın tropik manzaraları gibi: Studio Ghibli yoluyla Su Yolu (Biliyorum, biliyorum, Studio Ghibli’ye benzediğini söylediğim için üzgünüm ama diğer karşılaştırmalar beni yanıltıyor). “Ya Hayao Miyazaki gerçekten gökyüzü yerine okyanusun içindeyse?”

OKU  Marvel's Avengers, herkes için tüm kozmetiklerin kilidini açan son güncellemesini alıyor

Her şeyi duygusal, neredeyse yaşamı onaylayan bir deneyim olarak buldum. Kalbindeki buzağı balinasının hikayesi büyüleyici ve yıkıcı arasında gidip gelirken, South Scrimshaw: Birinci Bölüm, insanlık için iyimser bir geleceğin taslağını çiziyor. Güney Scrimshaw’ın arka planındaki Kronos VII seferi ve insan toplumu, bu klasik Yıldız Filosu tarzı merak ve iyi niyet duygusuyla tanımlanmış gibi görünürken, Dünya’daki çatışmadan kısa bir süre söz edildiğinde, bunun lehine geride bırakılan geçici bir şey olarak sunulur. keşif ve işbirliğine yeni keşfedilen odak.

Gelecek için umut beslemenin zor olduğu bir zamanda zorlayıcı, inandırıcı derecede iyimser bilim kurgunun tadını çıkarabilmek canlandırıcı. Ayrıca, kendi biyosferimizin çok ağır bir şekilde tehdit altında olduğu bir zamanda, South Scrimshaw’ın canlı, gelişen okyanus yaşamı tasviri hala neredeyse aklımdan çıkmıyor.

Oyun başka bir küçük indie mucizesi gibi görünüyor. Marsh, Alpha Beta Gamer’ın videosuna yaptığı bir yorumda, “Bunun gibi tuhaf bir sanat projesi için teşhir olmak her zaman zor olmuştur,” diye yazdı. “Şu anda bir restoranın çanak çömleğinde oturuyorum ve tüm nazik yorumları okuyorum.”

Başka yerlerde Marsh, South Scrimshaw’ı komisyon ödemeleri ve işler arasında üzerinde çalışılan bir aşk emeği olarak nitelendiriyor. Bu şeyin ücretsiz olması gerçekten adil gelmiyor.

Marsh, Steam’de Birinci Bölüm gibi bir araya getirilmeden önce parça parça yayınlanacak bölümlerle South Scrimshaw: İkinci Bölüm üzerinde çalışmaya devam ediyor. Marsh’ı takip edebilirsiniz. twitteronu Ko-fi’de destekleyin ve Steam veya itch.io’da South Scrimshaw: Part One’a göz atın.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  Baldur's Gate 3'ün bir sonraki yaması, suçlarınız hakkında o kadar çok düşünmeniz oyunu düzeltecek ki varoluşun dokusunu bozacak