Oyun Haberleri

Warframe geliştiricisi yayıncılık bölümünü terk etti ve çevrimiçi aksiyon RPG Wayfinder’ın ‘tam kontrolünü’ geliştiricisine devredecek

Art of Senja, an amazonian gladiator hero in Wayfinder.

Geçen yılki Oyun Ödülleri’nde Warframe yapımcısı Digital Extremes, Airship Syndicate’in bu Ağustos ayında erken erişime çıkan çevrimiçi aksiyon oyunu Wayfinder’ı yayınlayacağını açıklamıştı. Bugün PC Gamer, Digital Extremes’in yayıncılık kanadını kapattığını ve Wayfinder’ın kontrolünü Airship Syndicate’e devrettiğini öğrendi.

Digital Extremes temsilcisi bugün PC Gamer’a gönderdiği e-postada “Harici projeler bölümümüzün faaliyetlerini durdurmak gibi zor bir karar aldığımızı doğrulayabiliriz” dedi. “Sonuç olarak çok sayıda çalışkan ve son derece değerli ekip üyemize veda etmek zorunda kaldık ve önümüzdeki aylarda Wayfinder’ın tam kontrolünü onlara devretmek için Airship ile birlikte çalışıyoruz.”

Digital Extremes, belirli işten çıkarma sayısı hakkında ayrıntılı bilgi vermeyi reddetti.

Stüdyo, yayıncılık konusunda nispeten yeniydi (aynı zamanda 2018’de başarısız olan Human Head roguelike Survived By’ı da yayınladı), ancak 30 yıllık geçmişi olan başarılı bir oyun geliştiricisidir. En büyük başarısını, uzun yıllardır Destiny 2 gibi zorlu rakipler arasında yerini koruyan çevrimiçi aksiyon oyunu Warframe’de buldu. Stüdyo aynı zamanda yeni bir oyun olan Soulframe üzerinde de çalışıyor.

Airship Syndicate, geçmişte Digital Extremes ile yaptığına benzer yayıncılık ortaklıklarına güvenen, sevilen bir geliştiricidir. Ayrıca Riot’un lisans denetimi altında League of Legends yan ürünü Ruined King’i geliştirdi ve THQ Nordic ile çalıştı.

Wayfinder sadece birkaç aydır erken erişimde ve Digital Extremes, aksiyon MMO’nun performansının doğrudan yayıncılık hedeflerine son verme kararına yol açıp açmadığını söylemedi. 20 dolarlık erken erişim oyunu Steam’de “Karışık” incelemelere sahip, ancak bunların sayısı oldukça fazla: toplamda 15.000’in üzerinde. PlayStation konsollarında da mevcuttur.

Steam Charts’a göre Wayfinder’ın son 30 gündeki ortalama eşzamanlı oyuncu sayısı 477 civarında, yani bu şu anda bir fenomen değil, ancak bu mutlaka vahim bir durum da değil. Erken erişim sırasında veya tam sürümden sonra pek çok oyunun popülaritesinin arttığını gördük. Bu yılın başında oynadığımız Wayfinder’ın beta sürümünü beğendik, ancak erken erişim lansmanında sunucu sorunları yaşandı.

OKU  Rainbow Six Siege'in bir sonraki operatörü, oyundaki hemen hemen her cihazda duraklatma tuşuna basma korkutucu yeteneğine sahip

Digital Extremes, geçen ay kurucusu James Schmalz’ın CEO’luktan ayrılmasıyla büyük bir yapısal değişikliğe daha tanık oldu. Digital Extremes’e göre stüdyonun baş kreatif sorumlusu Steve Sinclair CEO görevlerini devraldı ve Schmalz “içgörü ve rehberlik” sağlamak üzere şirketin yönetim kurulunda kalmaya devam ediyor.

Digital Extremes’in Wayfinder’ın kontrolünü Airship Syndicate’e devredeceği yönündeki yorumu göz önüne alındığında, oyunun çalışmaya devam edeceğini varsayıyorum. Airship’e ulaştım ancak henüz yanıt alamadım; stüdyonun geleceği veya Digital Extremes’in işten çıkarılması hakkında daha fazla bilgi edinirsem bu makaleyi güncelleyeceğim.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.