Oyun Haberleri

Wizards of the Coast, yeni Magic: The Gathering görselinde yapay zeka kullandığını reddediyor: ‘Bu sanat insanlar tarafından yaratıldı’

Magic: The Gathering promotional image - five cards on a retro-Steampunk background (detail)

Aralık ayında Wizards of the Coast, Magic: The Gathering ve Dungeons and Dragons’da yapay zeka sanatını kullanmayacağını taahhüt ederek sanatçılarının, yazarlarının ve diğer yaratıcı katkıda bulunanların ürünlerini oluşturmak için “yapay zeka üretken araçlarını kullanmaktan kaçınmaları” gerektiğini söyledi. Buna rağmen, MtG hayranları şirketi yeni kartların tanıtım görseli için arka plan oluşturmak amacıyla yapay zekayı kullanmakla suçluyor; WotC ise bunu açıkça reddediyor.

Sihirbazlar görüntüyü paylaştı heyecan 4 Ocak’ta şöyle yazıyor: “Bu toprakların retro çerçevede bu kadar güzel görünmesi kesinlikle şok edici.” Ve açıkçası, oldukça iyi göründüğünü düşünüyorum: Edison ampulleri, eski zaman basınç göstergesi, odak dışı kitaplar ve arka planda duvarlardaki borular ve benzeri şeyler – kesinlikle bir hava var ve ben bunu kazıyorum BT.

(İmaj kredisi: Sahil Büyücüleri)

Ancak pek çok insan farklı hissediyor. Neredeyse görsel yayınlanır yayınlanmaz insanlar görselin oluşturulmasında yapay zekanın kullanılıp kullanılmadığını sorgulamaya başladı ve çok geçmeden sorular düz suçlamalara dönüştü. Şikayetler, göstergede, ampullerde ve görüntüdeki diğer çeşitli retro teknolojiye sahip ıvır zıvırda algılanan tutarsızlıklar nedeniyle ortaya çıktı. Ancak Wizards suçlamaları açıkça reddetti.

Şirket, “Tarzın kart sanatından farklı olması nedeniyle hayranların kafa karışıklığını anlıyoruz, ancak önceki açıklamamızın arkasındayız” dedi. tweet attı. “Bu sanat yapay zeka tarafından değil insanlar tarafından yaratıldı.”

Ancak bu inkar pek çok takipçiyi ikna etmedi.

Daha fazla gör

(İmaj kredisi: GreenSkyDragon (Twitter))

(Resim kredisi: Trademark5266 (Twitter))

Bu şüphe bir dereceye kadar anlaşılabilir. Ağustos 2023’te, yakında çıkacak Bigby Presents: The Glory of Giants’ın Dungeons and Dragons kaynak kitabının ön izlemesinde yapay zeka tarafından oluşturulan görseller bulundu. Wizards of the Coast, bu durumda yapay zekanın kullanıldığını kabul etti ve gelecekte bunun olmayacağına dair açıklamalarda bulundu.

OKU  The Nier: Automata animesinin kesin bir çıkış tarihi ve çıkış fragmanı var

Sadece birkaç ay sonra başka bir yayında yapay zeka sanatının kullanımına ilişkin yeni suçlamalarla karşı karşıya kaldı, ancak bu durumda iddialar YANLIŞ.

Bu yanlış pozitifliğe rağmen, insanların özellikle Magic ve D&D gibi ticari projelerde yapay zeka kullanımına karşı yüksek düzeyde tetikte oldukları açık. Bu anlaşılabilir bir durumdur, ancak aynı zamanda internet dedektifleri bir sanat eserinin (ya da yazının) yapay zeka tarafından mı oluşturulduğunu, yoksa sadece biraz dandik mi yoksa sıradan mı olduğunu belirlemeye çalışırken, gelecekte neredeyse kesinlikle baş ağrısı yaratacaktır. ne kadar kötü olursa olsun. Teknoloji geliştikçe ve makine yapımı sanat giderek daha organik olanlardan ayırt edilemez hale geldikçe bu durum gelecekte daha da zorlaşacak.

Bu süreçlerin çoğu zaman katmanları olduğu gerçeği suları daha da bulandıracak: Wizards, oyunları için sanatçılarla sözleşme yapıyor ancak muhtemelen onların çalışmalarının her adımını izlemiyor. Ürünlerinde görünen her görselin yapay zeka tarafından üretilmediğine dair tek tek kanıt sağlamak pek pratik değil, ancak hayranlar burada olduğu gibi şirketin sözüne inanmayı reddederse o zaman ne olacak?

Bunu söylemekten nefret ediyorum ama muhtemelen çok da uzak olmayan bir gelecekte bunun bir önemi olmayacağından şüpheleniyorum, çünkü ya her şeye olan ilgimizi kaybediyoruz ya da neyin yapay zeka sanatı olduğunu ve neyin olmadığını söylemek imkansız hale geliyor. ‘T. Bu bize bir seçenek bırakacak: Yapay zeka tarafından üretilen sanatı kullanmadıklarını söyleyen şirketlere inanın ya da kullanmayın ve… işin işin zor kısmı da bu, değil mi? Eğer seçersek geleceğin bazı “özelliklerinden” kaçınmak kolaydır (size bakıyorum, kendi kendine ödeme), ancak diğerleriyle başa çıkmak çok daha zor olacak.

Bu özel durumda, Sahil Büyücüleri kımıldamıyor. PC Gamer’a yapılan açıklamada bir temsilci, Twitter’daki önceki mesajını tekrarladı: “Orijinal açıklamamızın arkasındayız: Bu sanat, yapay zeka tarafından değil, insanlar tarafından yaratıldı.”

OKU  Intel, harcama çılgınlığını daha büyük fabrika yatırımlarıyla sürdürüyor


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.