Oyun Haberleri

Yeni 3DMark testi, Android telefonunuzun ışın izleme performansını test etmenizi sağlar

3DMark Solar Bay benchmark screenshot

Popüler 3DMark kıyaslama uygulamasının geliştiricileri olan UL Solutions, yeni bir platformlar arası ışın izleme kıyaslaması yayınladı. Buna Solar Bay denir ve 3DMark sahipleri için ücretsiz bir güncelleme olarak mevcuttur.

Solar Bay, dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonlarındakiler dahil tümleşik GPU’larla kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Vulkan 1.1 API kullanılarak oluşturulmuştur ve hem bir kıyaslama hem de bir stres testi içerir. İkincisi, pil ömrünüzü hızlı bir şekilde tüketeceğinden emin olabilirsiniz.

Ray Tracing hızla PC oyun grafiklerinin ayrılmaz bir parçası haline geliyor. Bir süredir 3DMark, Port Royal ve Speedway karşılaştırmalı değerlendirmelerini içeriyor, ancak bunlar çok daha yüksek performansa ve daha da önemlisi daha yüksek güç bütçelerine sahip grafik kartları için tasarlandı. Mobil alanda ışın izleme henüz başlangıç ​​aşamasındadır ve telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar gibi pille çalışan cihazları hedefleyen bir 3DMark ışın izleme testi memnuniyetle karşılanmaktadır.

Kıyaslamanın üç aşaması vardır ve ikinci ve üçüncü aşamalar ışın izleme iş yükünü %100 artırır. Kıyaslama, karşılaştırma amacıyla bir puan verecektir. Bu oldukça açıklayıcıdır, ancak stres testi azaltmayı test etmek için faydalı olacaktır. Bir dizüstü bilgisayarı en uygun soğutma, gürültü seviyesi ve saat hızı karışımı için ayarlamak istiyorsanız, Solar Bay gibi bir test çok faydalı olacaktır.

Bir sonraki yükseltmeniz

Nvidia RTX 4070 ve RTX 3080 Founders Edition grafik kartları

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’nin en iyi yongaları.
En iyi oyun anakartı: Doğru tahtalar.
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor.
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin.

Şu anda belleği test etmek için kullandığım bir sistemde Solar Bay’i çalıştırdım. Bir RTX 4090, i9 13900K ve 2x16GB DDR5-5600 var. Sistem 194.320 puan aldı ve her üç bölüm de 700 FPS’nin üzerinde geri döndü. RTX 4090 kesinlikle bir canavar.

Karşılaştırma için, en iyi AMD sonucu Radeon RX 7900 XTX ile 156.489 gibi görünüyor. Bu, bir AMD kartı için fena bir performans değil, ancak bunun gibi kartlar ve RTX 4090 kesinlikle CPU ile sınırlıdır.

OKU  Bu iddialı, procgen Deus Ex-benzeri oyunun gelecek ay erken erişime girmesini sabırsızlıkla bekliyorum

Windows kullanıcıları 3DMark ve Solar Bay’i Steam, Epic Games gibi olağan kanallar veya doğrudan UL Solutions aracılığıyla 34,99 ABD Doları karşılığında edinebilirler. Android kullanıcıları bunu Google Play mağazasından alabilir.

iOS kullanılabilirliğine gelince, henüz bir kelime yok, ancak muhtemelen zamanında kullanılabilir hale gelecek. Wild Life ve Sling Shot kıyaslamaları iOS için mevcuttur ve Vulkan’ı destekler, ancak Apple’ın Metal API’sine taşımak için ek çalışma gerektirir.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.