Oyun Haberleri

Valve, Steam Deck’in ‘milyonlarca’ birim sattığını söylüyor

Valve Steam Deck OLED handheld PC

Herhangi bir şüphe olması durumunda (ve bu noktada aslında olmaması gerekir), Steam Deck büyük bir hit. The Verge’a konuşan tasarımcılar Lawrence Yang ve Pierre-Loup Griffais, Valve’ın taşınabilir oyun bilgisayarının artık “milyonlarca” adet sattığını söyledi.

Steam Deck’ten önce Valve’ın donanım cephesinde pek şansı yoktu. Hem Steam Makineleri hem de Steam Kontrolcüsü çok etkileyiciydi ve inkar edilemez derecede kullanışlı Steam Link yayın cihazı bile çoğumuzun PC oyunlarımızı oynama şeklimizi gerçekten değiştirmedi. Dürüst olacağım, Steam Deck’ten de aynısını bekliyordum. PC oyunları, tam bir klavye, çok düğmeli bir fare ve iki metre öteden gözbebeklerinize ışık saçan bir monitörle, düzgün bir şekilde kambur bir şekilde bir masada oynanmak içindir.

Açıkça yanılmışım. Steam Deck’lerinin arzı piyasaya sürülmeden önce bile çok azdı ve Valve’ın talebi karşılayabilmesi aylar sürdü. Daha da önemlisi, çok ama çok iyi olduğu da ortaya çıktı: Ünite hakkında şüpheleri olan kıdemli donanım editörü Jacob Ridley, bir cihazı aldıktan sonra onu “yıllardır kullandığım en heyecan verici tek oyun donanımı” olarak ilan etti.

Dolayısıyla onun da bir satış canavarı olması aslında hiç de şaşırtıcı değil. Yang ve Griffais bunlardan tam olarak kaç milyon adet satıldığını belirtmedi ama “çoklu” en az iki anlamına geliyor ve bu sayının bundan çok daha yüksek olduğuna bahse girerim. Ve şu anda mevcut olan yeni sıcak OLED modeliyle bu sayının daha da artacağı kesin. Bazı insanlar (burada Ted dışında isim vermiyoruz) iki taneye bile sahip olabilir.

Kaç tane Steam Destesi sattıkları hakkında daha fazla bir şey söylemek isteyip istemeyeceklerini öğrenmek için Valve’a ulaştım ve bir yanıt alırsam güncellenecek. Bu arada, henüz tam olarak ikna olmadıysanız Steam Deck OLED incelememize göz atmayı unutmayın; tıpkı orijinali gibi, gerçekten çok iyi.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  Mortal Kombat Kreatif Direktörü Ed Boon, NetherRealm'in bir sonraki oyunu için olası bir çıkış aralığı hakkında bilgi veriyor