Oyun Haberleri

Nvidia CEO’su ChatGPT’yi “bilgi işlem için şimdiye kadar yapılmış en büyük şeylerden biri” olarak selamlıyor

Nvidia CEO'su ChatGPT'yi "bilgi işlem için şimdiye kadar yapılmış en büyük şeylerden biri" olarak selamlıyor

Nvidia’nın CEO’su Jen-Hsun Huang, OpenAI’nin ChatGPT ile yaptıklarını “gerçekten, bilgi işlem için şimdiye kadar yapılmış en harika şeylerden biri” olarak nitelendirdi. Ve AI chatbot’a yönelik coşkulu övgüsünün tamamen teknolojiyle ilgili olduğundan ve Nvidia’nın ChatGPT’nin son viral başarısından teknoloji dünyasının en büyük dolaylı mali yararlanıcılarından biri olduğu gerçeğiyle çok az ilgili olduğundan eminim.

Berkley Haas Üniversitesi’nde resmi olmayan bir ‘şömine başında sohbet’ yürütmek (yeni sekmede açılır) birkaç hafta önce (WCCFTech aracılığıyla (yeni sekmede açılır)), Huang’a bir soru-cevap oturumunda bir teknoloji olarak ChatGPT hakkında ne düşündüğü soruldu ve o hemen şöyle dedi: “ChatGPT çok ama çok önemli.” Bu, viral AI fenomenini iPhone devrimine benzetmeye devam etmeden önceydi ve “bilgisayarın çok geniş bir şekilde demokratikleştirilmesini” sağladı.

Huang, “Sektörde bunun üzerinde çalışan birçok insan için bu anı bekliyorduk. Bu, yapay zekanın iPhone anı, dilerseniz,” diyor. Mobil bilgi işlemle ilgili büyük fikirler, herkesin bir nevi… “Görüyorum, görüyorum” dediği bir üründe bir araya geldi.

“Sektörde bulunduğum 40 yıl boyunca, bilgisayarları insanların programlaması için daha da zorlaştırmaktan başka bir şey yapmadık ve bu yüzden teknoloji uçurumu bu kadar büyük. Ve teknoloji uçurumu gitgide büyüyor. Bir gün hariç. Birdenbire herkes bilgisayar programlayabilir, kelimenin tam anlamıyla herkes bilgisayar programlayabilir.”

Huang’ın bilgi işlem ve programlamanın karmaşıklığı ve insanlar ile günlük olarak kullandıkları makineler arasına bir engel koyması hakkında söyledikleri doğrudur ve ChatGPT, bir çırpıda teknolojik uçurumun bir yapay zeka asistanıyla ortadan kaldırılabileceğini göstermiştir.

Daha şimdiden ChatGPT’den CMS’mi geliştiren küçük bir HTML kodu yazmasını isteyebilirim, bu geliştiricilerimizin yapması için bir yaş beklemem gerekecek (ve üç kopya halinde destek biletleri tedarik etmem). Sadece basit bir bilgi isteminden ve biraz düzenlemeden, bunun neredeyse anında ve gerçek kod hakkında herhangi bir gerçek bilgim olmadan çalışmasını sağlayabilirim.

OKU  Wordle ipucu ve cevap #617: 26 Şubat Pazar

Tabii ki, ChatGPT veya başka bir AI asistanı bana bazı kötü amaçlı kodlar göndermeye karar verirse ve benim bir aptal olduğumdan sistemime sıkıştırmadan önce söyleyemem, bunun bir sorun olma şansı var. Ama aynı şekilde, çevrimiçi bir ders kitabından öğrenmeye çalışırken beynimi hemen eritmeyecek bir şekilde bilgiye erişmem için bir yol sağlayabilir.

Ancak Jen-Hsun’un, ChatGPT’nin son zamanlardaki viral yırtığında yaptıkları konusunda bu kadar olumlu olmasının başka nedenleri de var. Teknoloji şirketlerinin piyasa değerinin büyük bir darbe aldığı bir zamanda (yeni sekmede açılır)Intel ve AMD gibi şirketler için özel bir yük olan PC pazarındaki yavaşlama ile Nvidia, yılın başından bu yana hisse fiyatının fiilen %49 arttığını gördü.

Şu anda son altı aydaki en yüksek noktasında oturuyor ve bu büyük ölçüde yapay zeka bilgi işlemine güç veren donanım konumundan kaynaklanıyor. (yeni sekmede açılır)OpenAI tarafından kullanılanlar gibi. Bu, Nvidia için geleneksel gelir akışının kekeme olduğu söylenebilecek bir noktada büyük bir arka rüzgar sağlıyor.

Çeşitli açılardan Nvidia Cambridge-1 süper bilgisayarı

(İmaj kredisi: Nvidia)

Tüm söylenenler, Nvidia’nın yapay zekayı savunma konusunda tutarlı olduğunu ve kendisini bu alandaki araştırmaların merkezine koyduğunu gösteriyor. Huang bu anı beklediğini söylediğinde ona inanmalısın.

Bir sonraki yükseltmeniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU (yeni sekmede açılır): Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı (yeni sekmede açılır): Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı (yeni sekmede açılır): Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD (yeni sekmede açılır): Oyuna diğerlerinden önce girin

Huang, “Bilişimi demokratikleştirdik” diyor. “Çiftçi, doktor, hemşire, ön saflarda çalışan, seyahat acentesi olmanız fark etmez, küçük işletme, restoran sahibi olmanız fark etmez. Artık herkes bir programcı , sizin için bir program yazmasını, sizin için bir şey yapmasını, sizin için bir şeyi otomatikleştirmesini istemeniz yeterlidir.

OKU  Steam'de bu hafta 10 milyon kişi aynı anda oynadı

“Yaptık… OpenAI’nin ve oradaki ekibin yaptığı şey, gerçekten bilgi işlem için şimdiye kadar yapılmış en büyük şeylerden biri. Bilgisayarı çok, çok geniş bir şekilde demokratikleştirdik. Ve ben bu konuda çok, çok heyecanlı.”

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.