Oyun Haberleri

1980’lerin binlerce PC’si 33 yıl boyunca bir ahırda mutlu bir şekilde yaşadı ve şimdi PC oyunlarının ve internetin doğuşunu kendiniz yeniden yaşayabilmeniz için pop başına 120 dolardan satılıyor.

NABU PC

Massachusetts’li bir adam en az 2.200 yeni 1980’ler bilgisayarı satıyor. Her biri kutusundan yeni çıkmış durumda ve TRS-80 ve Sinclair ZX80 de dahil olmak üzere 80’lerin çığır açan bilgisayarlarında kullanılanla aynı Z80 işlemciden güç alıyor.

Dün itibariyle 500’den fazla satıldı ve bol miktarda hala mevcut. Ebay’de yazdığımız gibi, pop başına 120 dolara satılıyorlar. Bu, makinelerin orijinal olarak Craigslist’te listelendiği 20 dolardan oldukça fazla. Sadece birkaç gün önce, Ebay’de 100 dolardan satılıyorlardı, bu yüzden talep edilen fiyat hala artıyor.

Nasıl baktığınıza bağlı olarak, 120 $, biraz bilgi işlem geçmişi için hala makul bir anlaşma gibi görünüyor. Her neyse, bu bilgisayarların arkasındaki hikaye tam olarak nedir ve satıcı nasıl bu kadar büyük bir parti teklif etmeye başladı?

Cihazlar, Ottawa Kanada’dan gelen NABU Kişisel Bilgisayarlardır. İlk olarak 1983 ve 1984’te satıldılar, kutuda yeni eski stok olarak satılıyorlar, ancak satıcı nakliyeden önce çizildiğini doğrulamak için her birini açıyor.

Şaşırtıcı bir şekilde, mevcut kablo TV ağı üzerinden yazılım indirme yeteneği sayesinde internetin habercisi olan sözde disksiz bir makineydi. Bu nasıl çalıştı? Evet, hiçbir fikrimiz yok ama bununla ilgili daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

Bu Z80 işlemcinin yanı sıra 64 KB RAM’e ve ColecoVision ile paylaşılan bir Texas Instruments video çipine ve donanım sprite desteğine sahip eski bir Sega konsoluna sahiptir. Güzel. Hepsi, PC’den daha fazla Hi-Fi olan, son derece çağdaş görünümlü bir kasaya yerleştirilmiştir. Ayrıca tam bir klavye ile birlikte gelir.

Anlayabildiğimiz kadarıyla, makineler önyükleniyor ancak yukarıda belirtilen kablolu TV özellikli ağın yokluğunda tam olarak çalışmayacaktır. Daha fazla teknik detay için bu YouTube videosunu inceleyebilirsiniz.

OKU  Yıllarca süren genişleme ve 2 milyar dolarlık gizemli bir anlaşmanın kısa süre önce çökmesinden sonra, Embracer Group büyük çaplı işten çıkarmalar ve stüdyo kapanışları duyurdu.

Her neyse, satıcı ne olacak? Bir James Pellegrini, görünüşe göre 1980’lerin sonlarında eski bilgisayarları kullanan küçük işletmeler için bir telefon santrali sistemi oluşturmak gibi parlak bir fikre sahipmiş.

Ayrıntılar net değil, ancak Pellegrini, makineleri satmayı bıraktıktan birkaç yıl sonra, 1989’da artık feshedilmiş NABU’nun kalan tüm stoklarını almayı başardı.

Telefon santrali fikri hiçbir zaman gerçekleşmedi ve sonunda 2.200 NABU PC’nin tamamı bir komşunun ambarında depoda kaldı. Ve orada 33 yıl kaldılar.

Bir sonraki makineniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

En iyi oyun bilgisayarı: Profesyonellerden en iyi hazır makineler
En iyi oyun dizüstü bilgisayarı: Mobil oyunlar için mükemmel dizüstü bilgisayarlar

Görünüşe göre ahır son zamanlarda yapısal sorunlardan muzdarip olmaya başladı, bu yüzden NABU’lar sonunda gitmek zorunda kaldı. Yukarıdaki videoda gösterildiği gibi, makinelerin hem içi hem de dışı olağanüstü durumda.

Daha da dikkat çekici olan, bir topluluk ortaya çıktı ve bir internet bağdaştırıcısı sayesinde NABU ağını yeniden canlandırmayı başardı ve makinelerin tamamen işlevsel hale gelmesine izin verdi. Artık makinede çalışan MAME öykünücüsü için bir bağlantı noktası bile var.

Erken bilgi işlemin o daha masum çağını yeniden yaşamak için hemen hemen mükemmel bir cihaz. Belirli bir yaştaki bilgisayar tutkunları için nostalji altını.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.