Oyun Haberleri

25 yıl sonra, PS1’in en iyi ve en tuhaf platform oyunlarından biri nihayet PC’de

25 yıl sonra, PS1'in en iyi ve en tuhaf platform oyunlarından biri nihayet PC'de

Dostlar, evet, dünyada hala adalet olduğunu size bildirmek benim için bir ayrıcalık ve zevktir. Nasıl bilebilirim? Çünkü PS1 döneminin en sevdiğim platform oyunlarından biri olan Tomba, 1998’de (Avrupa ve Amerika) konsollarına çıktıktan sonra nihayet yalnızca çeyrek asır sonra PC’ye geliyor. Limited Run Games tarafından serilerle işbirliği içinde modern sistemlere getiriliyor. yaratıcısı Tokuro Fujiwara—ve LRG’nin Carbon Engine üzerinde çalışacak.

Tomba (ya da uygun şekilde işlendiği şekliyle Tomba!), benzersiz, hiper renkli stili ve Metroidvania benzeri oynanışı sayesinde internetin belirli bölümlerinde biraz kült bir klasiktir. Büyükbabasının bileziğini çalan bir sürü akıllı domuza karşı tek kişilik bir savaş yürüten mor saçlı bir haydut oynuyorsunuz. Oldukça standart şeyler.

Bu oyunla ilgili inanılmaz derecede sıcak anılarım olduğunu söyleyebilirim ama bu tam olarak doğru olmaz. Aslında, 90’ların sonlarında Birleşik Krallık’ta Resmi PlayStation Magazine’in bir sayısına eşlik eden ve benim yaşımdaki çoğu insanın gerçekten onunla herhangi bir uygulamalı deneyim kazandığı demosuyla ilgili inanılmaz derecede sıcak anılarım var. Bilemeyeceğim nedenlerle, Avrupa’da buna Tombi deniyordu ve muhtemelen 30 dakikadan fazla sürmeyen demosuna onlarca saat harcadım.

Limited Run Games, sınırlı sayıda çalışan oyunlarda uzmanlaşsa da, eski klasiğin bu yeni versiyonu da dijital olarak yayınlanacak gibi görünüyor. Henüz Steam sayfası yok, ancak mağazanın logosu yukarıdaki fragmanda PS5 ve Switch gibi öğelerin yanında duruyor. İçinde limanı bildiren bir tweet, LRG, orijinal oyunun müziklerini yeniden yapmak için besteci Fujita Harumi ile çalışacağını söyledi. PS1 sürümündeki ses kalitesinin, oyun piyasaya sürüldüğünde yuvarlak bir şekilde geri kaydırıldığı göz önüne alındığında, muhtemelen en iyisi budur.

Bununla ilgili henüz bir çıkış tarihi yok, ancak LRG, umarız yakın gelecekte daha fazla güncellemenin geleceğini vaat ediyor. Dürüst olmak gerekirse oldukça heyecanlıyım. Şimdi sadece Vagrant Story ve Ape Escape için uygun portları alabilseydik, Duckstation’ı artık bilgisayarımda tutmak için hiçbir nedenim kalmazdı.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  Bungie'nin ARG Maratonu muhteşem, kapsamlı ve insanlar bu işleri nasıl halletmeye çalışıyorlar?