Oyun Haberleri

İnternet, güneşe çok yakın bir şekilde yayınlandı ve şimdi tüm zamanların en lanetli Zelda oyunlarının ruhani bir varisini alıyoruz.

A villain from Arzette: The Jewel of Faramore leans in close to the camera while cackling wildly.

Arzette: The Jewel of Faramore’un sarsıntılı pikselli 2D ara sahnelerine bakarken kendimi alternatif bir boyuta düşmüş gibi hissediyorum. Bana son demlerini yaşadığını sandığım bir internet çağını ve uzun zamandır görmediğim bir oyunu hatırlatıyorlar. Bakın ben Zelda CD-i ile bir oyuncu olarak değil, Youtube Poop olarak bilinen korkunç bir kültürel olguya – ve bu kelimeyi sevgiyle kullanıyorum – tanık olarak büyüdüm.

Onları kaçıracak kadar şanslıysanız, Youtube Poops, tipik olarak eski medyayı yeniden karıştıran, yoğun bir şekilde düzenlenmiş duyusal kabusların bir trendiydi. Kısa ömürlü 1993 Sonic the Hedgehog TV şovu, İngiliz çocuk şairi Michael Rosen, The Fresh Prince of Bel-Air’in eseri – hepsi adil bir oyun. Çoğu, modern derin yağda kızartılmış meme kültürümüzün öncüsü olan, çok az kafiye veya mantıkla duyulara yapılan bir saldırıdır. Yine de bazı mücevherler elde edersiniz, bu Eggman rap’i gibi, mutlak bir çete üyesidir.

Zelda CD-i oyunları, “her şeyi yapabiliriz!” 90’larda multimedya makinesi.

Oyunlar, Philips ve Nintendo arasındaki feshedilmiş bir ortaklığın garip bir sonucuydu; fesihten bir uzlaşma, Philips’e sistemlerinde Zelda markasını kullanma hakkı verdi. Kotaku’nun geriye dönük incelemesi, birini “anlamsız bir macerada yokuş yukarı bir yürüyüş” olarak adlandırdığından, iyi yaşlanmadılar.

90'lı yıllardan bir esnaf Zelda CD-i oyunlarına lanet okudu.  Lamba yağı, ip, bomba, ister misin?

(İmaj kredisi: Phillips Interactive Media)

Bu da ruhani bir halefi daha da hoş bir şekilde şaşırtıcı kılar. Arzette: The Jewel of Faramore dün Limited Run’ın yaz vitrininde duyuruldu ve ruhunun hakkını verdiği kesin. Tamamen boyanmış arka planlar ve 64 bit karakterlerle feci bir şekilde sarsılan sarsıcı animasyonlu ara sahnelerde derin bir çekicilik var.

Hatta CD-i oyununun orijinal yaratıcılarından bazıları rollerini yeniden canlandırıyor: Zelda CD-i arka planını boyamada parmağı olan Rob Dulanvey, fırçasını ödünç veriyor. CD-i Link’in sesi Jeffery Rath ve CD-i Zelda’nın sesi Bonnie Jean Wilbur da bu hiper-spesifik nostalji gezisine seslerini katmak için geri dönüyorlar.

OKU  Warhammer 40,000'in ikinci bölümü: Darktide'ın büyük ücretsiz genişletmesi bu ay geliyor; yeni bir görev, enjekte edilebilir sihirli iksirler ve… katlanabilir bir kürek mi içeriyor?

Aklımda yanan soru – oynamak gerçekten eğlenceli olacak mı? Klasiklere yapılan diğer geri dönüşlerin aksine, Zelda CD-i başlıklarından kopyalanmaya değer hiçbir şey yoktur. Her zaman sezgisel olmayan, kontrol edilmesi zor, aşırı cezalandırıcı karışıklıklar olarak paniğe kapıldılar.

Hala bu oyunun var olacağına şaşırıyorum. Varlığını, yıllarca aynı birkaç sarsıntılı ara sahneyi karıştıran vahşi bir internet goblinleri kültürüne borçludur. Kimsenin olmadığı bir oyunun manevi halefi beğendim neredeyse hiç kimsenin oynamadığı bir konsolda, bu bir bok direğidir ve ben ona aşık olabilirim.

Arzette: The Jewel of Faramore, belirli bir tarih açıklanmadan bu yılın sonlarında Steam’e doğru yola çıkacak.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.