Oyun Haberleri

Activision, başka bir Call of Duty hayran projesini yörüngeden çıkardı: ‘Yıllardır desteğiniz için hepinize teşekkür ederim’

Soap McTavish holding gun

Activision, haftalar içinde ikinci PC fan projesini çökerttiğinden, Call of Duty mod geliştiricisi olmak için kötü bir zaman. Geçen hafta SM²’nin kapatılmasının ardından, popüler CoD modlu istemci X Labs’ın arkasındaki ekip de Activision’dan durdurma ve vazgeçme talebi aldıktan sonra kapılarını kapattı.

“Bu emre uyuyoruz ve tüm operasyonları kalıcı olarak kapatıyoruz. Yıllar boyunca verdiğiniz destek için hepinize teşekkür ederim.” X Laboratuvarları Twitter hesap bugün twit attı

Daha fazla gör

Pek çok oyunun öğelerini birleştirerek “rüya gibi bir Call of Duty” yaratmayı amaçlayan yayınlanmamış bir proje olan SM²’nin aksine, X Labs, Activision’ın sahip olduğu, hayranların en sevdiği Call of Dutys’in modlanmış sürümleri için yıllardır özel sunucular çalıştırıyordu. Uzun zamandır: Modern Warfare 2 (2009), Advanced Warfare ve Black Ops 3’ten ayrıldı.

Bugün itibariyle X Labs web sitesi, Patreon ve Discord kanalı silindi.

Modern Warfare 2 modlu projesi IW4X, CoD’nin daha basit günlerini özleyen küçük bir hayran topluluğu arasında özellikle popülerdi. IW4X, Call of Duty 4 ve Black Ops 2’den birkaç ithal silah ve harita gibi bazı eğlenceli ekstralar içeren, temelde klasik Modern Warfare 2’ydi. basit bir konsol komutuyla kilidi açıldı ve sunucu sahipleri özel kurallar belirleyebildi (öldürme dizisi olmaması gibi). Keşke Activision kapıyı çalmadan önce bir şans verseydim.

Ayrıca, X Labs’ın tüm Call of Duty oyunlarını dağıtmadığını da belirtmekte fayda var; bu yalnızca bir mod paketiydi, yani çalışması için oyunun normal olarak yüklenmiş bir sürümünün gerekli olduğu anlamına geliyordu.

OKU  İşte dört saatlik Skyblivion

Bana göre bu, mevcut Call of Duty topluluğuna fayda sağlayan zararsız bir hayran projesiydi, ancak kendilerini en değerli IP’lerini şiddetle savunmaya adamış kurumsal hukuk departmanları böyle düşünmüyor. Patreon’da para kabul etmek, X Labs’ın Activision ile ters düştüğü nokta olabilir.

Belki de X Labs, Modern Warfare 2019 motorunda çalışmayı planlayan ve muhtemelen oyunun sahibi olmanızı gerektirmeyen (hayır) ama çalışan daha iddialı bir proje olan SM²’nin ardından yakalanmasaydı daha uzun süre radarın altında kalabilirdi. Hala resmi olarak çevrimiçi olan bir oyun için resmi olmayan bir müşteri, bu günlerde doğası gereği riskli bir teklif.

İyi niyetli PC modcularının eski bir oyuna yeni bir soluk getirebilecekleri ve bunun için cezalandırılmayabilecekleri gün için parmak çarpıştık.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.