Oyun Haberleri

Intel, bu yılın sonlarında çip transistör yoğunluğu için TSMC ile eşleşebilir

Meteor Lake test CPU

Intel’in çip üretim teknolojisiyle mücadelesi iyi belgelenmiştir. 10nm düğümü en az beş yıl gecikti ve o zamandan beri yeniden düzenlendi ve “Intel 7” olarak yeniden adlandırıldı. Ancak Wikichip Fuse’a göre Intel, bu yılın sonlarında yaklaşmakta olan Intel 4 düğümü ile en son teknolojiye geri dönebilir.

Dünyanın en gelişmiş silikonunu patlatma söz konusu olduğunda Intel’in ana rakibi elbette TSMC’dir. Fabrikalar arasında süreç teknolojilerini karşılaştırmak herkesin bildiği gibi zordur. Ancak hemen hemen herkes, TSMC’nin N5 düğümünün Intel 7’den daha fazla çip alanı başına daha fazla transistör sıkıştırdığını kabul eder.

Bununla birlikte, hem Intel hem de TSMC tarafından yayınlanan bilgilere dayanarak, Wikichip Fuse, Intel ve TSMC’nin yeni nesil düğümlerinde yapılan çiplere sahip cihazlar bu yılın sonlarında geldiğinde bunun çok fazla olacağını tahmin ediyor.

TSMC, N3 işlem teknolojisini pazara sunarken kendi sıkıntılarına sahipti. Aslında, TSMC’nin mücadeleleri böyle oldu, şirket N3B ve N3E olarak bilinen tamamen ayrı iki N3 düğümü yarattı.

N3B, Apple ile ortaklaşa oluşturulan orijinal “3nm” düğümüdür ve muhtemelen bu yıl yeni iPhone 15 tarafından kullanılan yongalarda ve belki de Apple Mac’ler için yeni bir M3 işlemcide görülecektir.

Mücadele eden sadece Intel değil, TSMC’nin 3nm fabrikaları da kendi gecikmelerinden muzdarip. (İmaj kredisi: TSMC)

Bu arada N3E, hemen hemen tüm diğer müşterilerin kullanacağı daha basit, tasarımı daha kolay düğümdür. Dolayısıyla, AMD veya Nvidia, TSMC’de N3 GPU’lar yaparsa, N3E düğümünde olacaklar.

Bunların hepsi gerçekten de tüm bunların ne kadar karmaşık olduğunun altını çizmek için. TSMC düğümlerini Intel düğümleriyle karşılaştırmayı bırakın, TSMC’de “N3″ün ne anlama geldiğini karakterize etmek bile basit değil.

Dahası, belirli bir düğümdeki tek bir çip içinde bile farklılıklar vardır. Örneğin, TSMC’nin yeni N3 düğümlerindeki SRAM bellek hücresi yoğunluğunun durduğu ve N5’e göre hiçbir gelişme sağlamadığı söyleniyor. CPU’lar ve GPU’lar, çeşitli performans darboğazlarında daha fazla SRAM tabanlı önbellek yüklemeye giderek daha fazla güvenirken bu bir sorundur.

OKU  'Bu deneyim son derece üzücü oldu': Insomniac, Wolverine'in geleceğine dair umutlar da dahil olmak üzere yıkıcı fidye yazılımı saldırısına yanıt olarak bir açıklama paylaşıyor

Her neyse, buradaki sonuç şu ki, TSMC’nin N3 ve Intel’in 4 düğümünün bazı kritik unsurları çok çok benzer görünüyor. Hem TSMC’nin hem de Intel’in yüksek performanslı mantık hücreleri, milimetre kare başına yaklaşık 125 milyon transistörde çalışır.

Her iki üreticiden de bu yoğunluğu aşacak başka çip elemanları var. TSMC’nin N3 düğümü, milimetre kare başına 215 milyon transistöre kadar uzanacak.

Bir sonraki yükseltmeniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı: Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin

Ancak, WikiChip Fuse’un analizi doğruysa, genel çıkarım, Intel’in bu yılın sonlarında TSMC’yi yakalamış olacağıdır. Dahası Intel, Intel 20A olarak bilinen Intel 4’ten sonraki bir sonraki düğümünün (“A”, esasen nanometreden sonraki ölçekteki bir sonraki birim olan Angstroms’a atıfta bulunur), gelecek yıl Arrow Lake CPU’nun gelişiyle yayına gireceğini iddia ediyor. mimari.

Buna karşın TSMC, eşdeğer N2 işleminde 2025 yılına kadar yonga üretmeyi beklemiyor. Bu nedenle, genel TL;DR açısından, Intel’in bu yılın sonlarında TSMC ile aynı seviyede olduğunu ve aslında 2024’te tekrar liderliğe geri döndüğünü düşünüyoruz. .

İşin garibi, bu, Intel CEO’su Pat Gelsinger’in Intel IDM 2.0 planları ve çip üretimi “liderliğini” yeniden kazanma iddialarıyla hemen hemen aynı çizgide. Bu planın birinci bölümünün, Intel 4 üzerine inşa edilmiş CPU çekirdeklerine (ancak çoklu kalıp paketinin diğer parçalarına değil) sahip olan Meteor Lake CPU ailesi biçiminde bu yılın sonlarında geleceği söyleniyor.

Bu, zamanında gelir ve çip yoğunluğu ve performansında vaat edilen iyileştirmeleri sağlarsa, Intel’in hırpalanmış güvenilirliği çok daha sağlam görünecektir.

OKU  15 Aralık Perşembe için bugünün Wordle 544 yanıtı ve ipucu

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.