Oyun Haberleri

Asus, Intel’in Core i9 13900K’sını 9GHz’in üzerine çıkarıyor ve yeni dünya rekoru kırıyor

9GHz

Asus, Intel’in Core i9 13900K işlemcisini çalıştırdı. (yeni sekmede açılır)9GHz bariyerini ilk kez aşıyor. Kesin olmak gerekirse, 13900K masaüstüne önyüklendi 9,008 MHz’lik küçük meselede çalışıyor (yeni sekmede açılır). Asus ve Intel’e göre bu yeni bir dünya rekoru.

Bu başarıya ulaşmak için Asus hız aşırtma ekibi sıvı nitrojenden sıvı helyuma geçiş yaptı. Asus, nitrojen kullanarak daha önce 8.8 GHz’e ulaşmıştı.

Elbette helyumun avantajı daha da düşük sıcaklıklardır. Asus’a göre, sıvı nitrojen çalışması eksi 196°C’lik sıcaklıklar gerektiriyordu. Helyum bunu eksi 269°C’ye düşürdü.

Kayıt için bu, eksi 273.15°C olan mutlak sıfırdan sadece dört derece daha yüksektir. Soğuk.

9 GHz çok etkileyici bir rakam ve stok saatlerde çalışan perakende çipler açısından yakın zamanda görmeyi bekleyebileceğiniz bir şey değil. Intel, 13900K’nın yeni bir 6GHz varyantını, bildirildiğine göre i9 13900KS’yi piyasaya sürmeyi planlıyor ve muhtemelen Ocak ayında CES’te tanıtılacak. Ama 9 GHz’lik bir çip? Nefesini tutma.

Bütün bunlar, Asus’un bu hız aşırtma gösterisi, saat hızının performanstaki uzun vadeli rolü üzerinde kafa yormamıza neden oluyor. 2000 yılında, Intel o zamanlar yeni olan Pentium 4 Netburst mimarisinin 2005 yılına kadar 10 GHz’e ulaşacağını tahmin ediyordu. (yeni sekmede açılır).

Bu hiç olmadı. Neredeyse bile değil. Ancak, işlem düğümü küçülmeleri her zamankinden daha zor ve daha pahalı hale geldikçe ve transistör eklemek, performansı artırmanın daha az uygulanabilir bir yolu haline geldikçe, belki de performansı artırmanın birincil aracı olarak saat hızı geri dönüş yapabilir.

Elbette süreç küçülmeleri ve frekans sıçramaları birbiriyle ilişkilidir. Bu nedenle, küçülme olmadan daha yüksek saatlerin peşinden koşmak da muhtemelen uygun değildir. Bu nedenle, Intel’in son zamanlardaki cesur tahminini umsak iyi olur (yeni sekmede açılır) Moore Yasasının kamyon taşımacılığına devam edeceği ve 2030 yılına kadar trilyonlarca transistör çipi teslim edeceği doğru.

(yeni sekmede açılır)


Oyun için en iyi CPU (yeni sekmede açılır): Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı (yeni sekmede açılır): Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı (yeni sekmede açılır): Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor Oyun için en iyi SSD (yeni sekmede açılır): Önce oyuna girin

OKU  Elden Ring hayranları, çılgın spekülasyonların ardındaki 'kesilmiş' kılıcın aslında tüm bu zaman boyunca göz önünde saklandığını keşfetti


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.