Oyun Haberleri

Blizzard kodamanları Diablo 4’ün Destiny’nin genişleme modelini benimsediğini hazırlıksız bir şekilde doğruladı

Diablo 4 Sorceress surrounded by undead monsters

Daha fazla Diablo 4’e hazır mısınız? Umarım öyledir, çünkü elde ettiğin şey bu. En azından bu, Dexerto’nun Diablo genel müdürü Rod Fergusson ile yakın zamanda yaptığı bir röportajdan çıkan sonuç gibi görünüyor; burada Blizzard VIP, Diablo 4’ün görünüşe göre üç aylık sezonlara ve yıllık genişlemelere dayalı bir modele yöneleceğini düşünmeden belirtmişti. Sanırım buna kader diyebiliriz.

Dexerto, Fergusson’a Diablo 4’ün geleceğini sormuştu. Diablo 3, 11 yıllık bir serinin ardından son sezonunu geçtiğimiz günlerde aldı ve bu, tüm bu ‘Diablo 4’ olayının ne kadar süreceği konusunda küçük bir spekülasyona yol açtı. Fergusson, sorunun “bir ip parçası ne kadardır” sorusunu sormak gibi olduğunu ancak bunun onun bu konuda hiçbir fikri olmadığı anlamına gelmediğini söyledi.

Fergusson, “Yıllar geçti” dedi. “Oyunun çıkışına ve bu ilk sezona baktığınızda, bunun gelecek için üzerine inşa edebileceğimiz bir temel oluşturduğunu görüyoruz. Üç aylık sezonlarımıza ve yıllık genişletmelerimize baktığımızda, bunlar canlı hizmetimiz için gerçekten odaklandığımız şeyler bunlar.”

Bu elbette Destiny 2’nin şu anda kullandığı modelin aynısı. Serinin şimdiye kadarki en canlı hizmet yinelemesi olan Diablo 4’ün de bu adımları takip etmesi muhtemelen sürpriz değil. Bir röportajda yapılan hazırlıksız bir açıklama bağlamında bunu doğrulamak garip bir şey ama belki de Blizzard, Diablo’nun bu modele geçişini bariz ve önemsiz olarak değerlendiriyor olabilir. Ya da Fergusson bir şekilde çılgınca yanlış konuştu ki bu pek olası görünmüyor. Ancak bu haberi doğrulamak için Blizzard’a ulaştım ve geri dönüş alırsam bu yazıyı güncelleyeceğim.

Bu haber, Bungie’nin kendi canlı hizmet modelini değiştireceğini duyurmasından sadece birkaç hafta sonra geldi. Gelecek yılın The Final Shape genişlemesinin ardından Destiny 2, her biri yeni hikaye, silahlar ve eser avantajları içeren birden fazla eylem içeren üç “bölüm” lehine dört sezonluk yayınını bırakıyor. Bunun bir nedeni, oyuncuların her sezonun ne kadar öngörülebilir ve şablonlu hale geldiği konusunda tükenmiş olmalarıydı. Bu belki de modeli kopyalamak isteyen herhangi bir geliştirici için en iyi işaret değildir.

İlginç bir şekilde, Fergusson bu tür bir modeli insanların D3 ile ilgili hayal kırıklıklarını gidermenin bir yolu olarak çerçeveliyor. Dexerto’ya şöyle konuştu: “Geriye baktığınızda ve D3 ile D4 arasında 11 yıl olduğunu fark ettiğinizde, oyuncularımıza, topluluğumuza ve onların hak ettiklerine uygun davranmamışız gibi geliyor.” D3, ömrü boyunca yalnızca tek bir genişletme paketi aldı: Reaper of Souls ve Blizzard, Diablo 4’ü tercih etmeye başlamadan önce yalnızca (sadece!) yalnızca 29 sezon geçirdi.

OKU  Kemer bağlamak! Görünüşe göre WoW'un ejderha sürüşü Azeroth'un geri kalanına gidiyor

Sanırım Blizzard, D3 oyuncularının içerik açısından bunu biraz seyrek bulduğunu düşünüyor. Ya da en azından Blizzard yaptıklarına inanmak istiyor. Her iki durumda da, D4’ün önümüzdeki yıllarda çok uzun bir kuyruğa sahip olması şaşırtıcı değil gibi görünüyor.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.