Oyun Haberleri

‘Böyle olduğun için üzgünüm, keşke yapmasaydın’: Starfield’ın seslendirme sanatçısı dijital kapısını kıran konsol savaşı söylemine tepki gösteriyor

Starfield Sam Coe putting on the moves in the middle of a dusty plain

Starfield, altı milyondan fazla kişinin halihazırda bu oyunu araştırdığı, son yılların en büyük video oyunu lansmanlarından biri olmaya hazırlanıyor. Ancak konsol platformları arasındaki (bize sorarsanız uzun süredir sona eren) soğuma savaşında takvimdeki birkaç özel oyundan biri olarak Starfield’ın çok sayıda Xbox vs PlayStation tartışmasını tetiklemesi şaşırtıcı değil.

Bu yorumun çapraz ateşinde Starfield’dan Sam Coe ve Deus Ex dizisi Adam Jensen’in sesi Elias Toufexis vardı. Toufexis geçen hafta Twitter’da şunları söyledi: her şey hakkında havalandırma tuhaf adamlar onu kim rahatsız ediyorduve seslendirme sanatçılarının bu şekilde internet söylemini nasıl deneyimlediklerini merak ediyordum. Starfield üzerinde çalışmaktan ve bunun gibi bir sürümün bazı oyuncuların ilgisini çektiği davranışlardan bahsetmek için Toufexis’e ulaştım.

“Bu adam neden bana ’30 fps’ tweet attı?” Toufexis, görünüşte rakip PlayStation 5’e olan bağlılığından dolayı Starfield’ın Xbox Serisi konsollarındaki konsol çerçeve hızı sınırıyla alay etmeye kararlı ve üzerinde söz hakkı olmayan birine yönelen bir Twitter Adamını merak etti. Oyunun konsol performansı. Starfield’daki rolünün ortaya çıkması Toufexis için gurur verici ve uzun zamandır beklenen bir an oldu, ancak aynı zamanda çevrimiçi oyun çevrelerinde her zaman karşılaştığınız belirli bir dijital Ork türü nedeniyle biraz da olsa bozuldu.

“Sayfasına gidiyorum ve Starfield yazan her şeye ’30 fps’, her şeye ’30 fps’ tweet attı. Bu senin bir saatini almış olmalı diye düşünüyorum!”

Kısa bir arama, 30 fps’lik haydutun delilik rekorunu ortaya çıkardı ve bu, The Shining’in “tamamen iş ve oyun yok” kısmı gibi geldi. Toufexis internette benzer yorumların kendisini moralini bozduğunu belirtti ve konuştuğumuzdan bu yana geçen günlerde Toufexis homofobik oyuncularla çatıştı Karakteri Sam Coe’nun biseksüel olmasına karşı çıkanlar.

Deliliğin ağzı. (Resim kredisi: Twitter)

Yine de, bu tür davranışlar oldukça standarttır ve çevrimiçi popüler kültür tartışmalarında neredeyse beklenir; geleneksel bilgelik, başınızı dik tutmak ve bunun sizi etkilemesine izin vermemektir. Toufexis, 30 fps’deki adam kendisinden yanıt almasına rağmen “doğru cevabın bunu görmezden gelmek olduğunu” düşündüğünü itiraf ediyor.

OKU  Activision, liste başı Call of Duty görünümünü daha görünür hale getirerek 'nerf'leyecek ve bazı oyuncular geri ödeme istiyor

Starfield, 2019 yılında hem oyuncu hem de ses yönetmeni olarak göreve başlayan Toufexis için özellikle anlamlı bir proje gibi görünüyor. Toufexis, Sam Coe’yu oynamanın yanı sıra, karakterin kızı Cora rolünün bazı kısımlarında Aly Ward Azevedo’yu yönetti. Starfield’da yıllarca süren çalışmayla ilgili internette tesadüfi işten çıkarmaları görmek Toufexis için özellikle rahatsız edici oldu:

“Benim için en aşağılayıcı şey bu. Bu adamların bunun üzerinde ne kadar sıkı çalıştığını bilmiyorsunuz. Bu adamların bunun harika olmasını istediklerini bilmiyorsunuz. Biz Starfield’ı veya herhangi bir projeyi kötü yapmadık.

“İyi iş çıkarmaya çalışıyoruz ve eğer beğenmediyseniz sorun değil. Ancak oyunu veya şovu yapan kişilere kişisel olarak saldırmayın.”

Tüm bu hayal kırıklığına rağmen Toufexis, Starfield çevresinde ortaya çıkan daha toksik konuşmalar nedeniyle çoğunlukla şaşkın ve biraz da üzgün görünüyordu ve birisinin neden “kişiliğini bir oyun konsoluna bağladığını” sorguluyordu.

Toufexis, “Böyle olduğun için üzgünüm, keşke yapmasaydın” dedi. “Geri gelip ‘Biliyor musun, bu oyun gerçekten çok eğlenceli’ dersen çok sevinirim. Bunlar çok daha karmaşık, daha önemli bir dünyanın küçük patatesleri. Bu beni sinirlendiriyor çünkü bunun oyun üzerinde çok çalışan arkadaşlarıma hakaret ettiğini hissettim.”


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.