Oyun Haberleri

Bu çift OLED Lenovo, dizüstü bilgisayarların geleceği olabilir

Bu çift OLED Lenovo, dizüstü bilgisayarların geleceği olabilir

Lenovo’nun yeni bir çift ekranlı dizüstü bilgisayarı var: Lenovo Yoga Book 9i. Bu konsept bir makine değil. Satın alabileceğiniz ama muhtemelen almamanız gereken hantal bir beta hissi veren erken bıçak bile değil. Cilalı, şık ve son derece kullanışlı bir bilgisayardır. Bu da şu soruyu akla getiriyor: Bu dizüstü bilgisayarların, hatta oyun amaçlı dizüstü bilgisayarların geleceği mi?

En bariz şüpheciliği geçiştirmek için, fiziksel klavyeli Blackberry’lerin akıllı telefona hükmetmesi ve dünyanın ekran klavyesi fikriyle alay etmesi o kadar da uzun zaman önce değildi. Kim bunlardan birine yazı yazmak ister ki?

Bu nedenle, pleblerin oylanması ve onların çoğunlukla ekran üstü dizüstü bilgisayar klavyesi fikrini reddettiklerini tespit etmek pek bir anlam ifade etmiyor. Onlar da telefonda bir tane istediklerini düşünmüyorlardı ve bakın nasıl oldu.

Biz Lenovo’nun özelliklerini anlatırken bu düşünceyi aklınızda tutun. Her biri 2.880 x 1.800 piksele sahip ve 400 nit kapasiteli çift 13,3 inç OLED paneli çalıştırıyor. Şasi oldukça kaygan, neredeyse simetrik ve süper ince üst ve alt istiridyeler, her tarafta oldukça ince çerçeveler ve kavisli ve cilalı metal kasa kenarları ile genel tasarıma oldukça akıllı telefon benzeri bir hava katıyor.

Açıkçası, her iki ekran da kapasitif dokunmatiktir, ancak iki ekranın basit gerçeğinin ötesindeki yenilik, en azından kısmen, stand olarak da kullanılabilen birlikte verilen kapağın yanı sıra fiziksel bir klavyede yatmaktadır.

Bu, yazılımın ekran klavyesinin (ekran izleme dörtgenini de içeren) ötesinde bir dizi seçeneğin önünü açar. Klavyeyi alt ekranın üstüne yapıştırabilir veya çift ekranı yan yana veya üst üste istifleyerek standı kullanabilirsiniz. Üst panelde içerik tüketirken alt panelde not alma gibi işlemlere izin veren bir kalem de var.

OKU  Birisi gerçekten bir oyuncu ağızlığı yarattı, değil mi?

Bilgisayarın geleceği mi yoksa sadece bir hile mi? (İmaj kredisi: Lenovo)

Bunun yanı sıra, dahili bileşenler, düşük voltajlı Intel CPU ve entegre grafiklere sahip oldukça standart bir bilgisayardır. Oyun cihazı değil. Bununla birlikte, her şey oldukça ilgi çekici. Ama her şey kaçınılmaz olarak bu girdi sorununa mı dönüyor? Ekrana yazmak gerçekten eğlenceli mi?

Peki ya oyun? Oyuncular, kısa hareket mesafeli chiclet tarzı dizüstü bilgisayar klavyeleriyle, çok daha az hareket kabiliyetine sahip ekran klavyeleriyle ve en iyi ihtimalle bir tür dokunsal kandırmacayla dalga geçiyor.

(İmaj kredisi: Lenovo)

Bir ekran klavyesinin oyun oynamak için çok iyi olduğunu hayal etmek kesinlikle zor bir istek. Bununla birlikte, eğer Apple’ın Force Touch izleme yüzeylerini daha önce kullandıysanız, bunların geleneksel bir fiziksel tıklamayı ne kadar ikna edici bir şekilde taklit ettiğini bilirsiniz. Yani belki de tamamen göz ardı edilemez.

Dahası, çift ekranlar mobil oyun için birçok olasılığın önünü açacaktır. Bir dizüstü bilgisayarda ekran alanı her zaman birinci sınıftır. Yani, örneğin menüleri, kullanıcı arayüzü öğelerini, mini haritaları ve geri kalanını ikincil ekrana taşıma yeteneği, oyun içi akış da dahil olmak üzere çoklu görevleri destekleyebileceği gibi ilginç olabilir.

Her neyse, çift ekranlı dizüstü bilgisayarlarla ilgili tartışma muhtemelen öncelikle oyun merkezli değil. Ancak Lenovo Yoga Book 9i’yi gözlemleyip en azından dizüstü bilgisayarların geleceğine dair bir ön izleme şansı olduğunu düşünmemek de zor. Eğer durum böyle olursa, oyun dizüstü bilgisayarı da muhtemelen başarısızlığa uğrayacaktır.

Belki bunların hepsi biraz hayal ürünüdür ve dizüstü bilgisayarlar akıllı telefonların yolundan gitmeyecektir. Ancak siz bunu düşünürken neden şu anda satın alabileceğiniz en iyi oyun dizüstü bilgisayarlarına göz atmıyorsunuz? Bilirsin, gerçek klavyeli olanlar.


En iyi oyun bilgisayarı: En iyi önceden oluşturulmuş makineler.
En iyi oyun dizüstü bilgisayarı: Mobil oyunlar için harika cihazlar.

OKU  Get Out ve The Purge'ın arkasındaki film stüdyosu 'orijinal, korku temalı' oyunlar yapacak

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.