Oyun Haberleri

Baldur’s Gate 3’ün baş oyun programcısı bile D&D’nin büyü slotlarını doktora sahibi mühendislerine anlatmakta zorlandı.

Gale, a wizard with long brown hair and a goatee, looks unimpressed at the camera in Baldur

Dungeons & Dragons 5. baskı, oyunun kemiklerini oluşturan masa üstü kural seti Baldur’un Kapısı 3, çoğunlukla basittir. Her atışa çift haneli bonusların eklendiği günler geride kaldı; bir zar atarsınız, ona bir özellik eklersiniz, bazen yeterlilik bonusu eklersiniz ve nadir durumlarda bu yeterlilik bonusunu iki kez eklersiniz.

Ancak D&D’nin video yapımcısı ve röportajcı Todd Kenreck ile yakın zamanda yapılan bir röportaja göre, sinir bozucu dilsel kalıntı, büyü slotları Larian Studios CEO’su ve Kurucusu Swen Vincke’yi bile rahatsız etti. Konu, Vincke’nin ozanlardan hoşlanmadığını tartışırken gündeme geliyor; Kenreck, Vincke’ye hangi sınıftan olduğunu soruyor. Aslında beğenir ve “Büyücüler her zaman büyücüdür.” diye yanıt verir.

Ancak bu bir uyarıyı da beraberinde getirdi. “Büyü yuvaları sisteminden nefret ediyorum, tamam mı? Demek istediğim, baş oynanış programcım, gerçekten yetenekli, doktorası olan bir mühendise, büyü yuvalarının ne olduğunu açıklamak zorundaydı. Bir saatliğine!”

Dungeons & Dragons’ın resmi kanalında röportaj yapan Kenreck, büyü slotlarının “biraz karmaşık” olduğunu kabul ediyor. “Eşime D&D’yi öğretirken aklıma bir fikir geldi ve ‘Bunu açıklamak gerçekten zor’ dedim.”

Neyse ki, Baldur’s Gate 3 bir video oyunu, dolayısıyla kullanıcı arayüzü çoğu zaman bazı şeyleri sizin için açıklama işini üstleniyor. Eğer büyü yapabiliyorsanız, yapabilirsiniz. ‘Büyü yuvaları’ kelimelerinin ardındaki kural sonuçlarını asla düşünmenize gerek yok; ancak kalem ve kağıda basıyorsanız, o zaman evet, bunların nasıl çalıştığını tam olarak anlamanız gerekir. Doğrusu, doktoralı birinin bile nasıl bir döngüye girebileceğini görebiliyorum.

Slot kelimelerini duyabilir ve diğer RPG’lerdeki ekipman slotları gibi “ah, seçtiğim büyüleri buraya koydum” diye düşünebilirsiniz. Bu tamamen makul bir varsayımdır ve aynı zamanda son derece yanlıştır. Büyü yuvaları daha doğru bir şekilde “büyü gücü yükleri” veya buna benzer bir şey olarak tanımlanır; D&D’deki herhangi bir büyücü bunlardan belirli bir miktar alır ve onları büyü yapmak için yakar. Dört büyü yuvanız varsa, aynı büyüyü dört kez kullanabilirsiniz.

OKU  Resident Evil 4 Remake Ön Siparişlerinde İndirim Kazanın

İşleri daha da karıştırmak için, büyü yuvaları seviyeler, birden dokuza kadar. Büyülerin ayrıca birden dokuza kadar seviyeleri vardır. Bir büyü yapmak için o büyünün seviyesine eşit veya daha yüksek bir büyü yuvası kullanmanız gerekir. Ayrıca belirli seviyelerde birden fazla büyü slotuna da sahip olabilirsiniz. Bu, şu gibi cümlelere yol açar: “Birinci seviye büyü yapmak için, daha yüksek bir yuvanız olmadığı sürece, birinci seviye dört büyü yuvasından birini kullanmanız gerekir; böylece ikinci seviye büyü yuvasıyla da birinci seviye bir büyü yapabilirsiniz. , sende iki tane var.”

Bu açıklama kurallara uygun olsa da tamamen lanetlidir. Yüksek sesle okuyun, bir anlam ifade edip etmediğini görün. Kabul ediyorum, bunu ifade etmenin daha basit yolları var; ancak yeni bir oyuncuya hazırlıksız bir eğitim vermeye çalışıyorsanız, bu tam bir kelime oyunu demektir. Matematiksel dillerde konuştuğunuzu düşündükleri için affedilirler.

Vincke’nin şu sonuca vardığı gibi, bilgi indirildikten sonra oldukça basittir: “Bunu elde ettiğinizde, basit, açıklaması zor.” Ama Mystra aşkına, oraya ulaşmak için neden cehennemden geçmek zorundayız?

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.