Oyun Haberleri

Çin teknoloji baskısını gevşetiyor, ancak yine de Tencent’i yakından takip ediyor

Tencent

Çin sonunda teknoloji baskısını gevşetiyor olabilir (yeni sekmede açılır), ancak hükümet sektörden tamamen uzaklaşmıyor. Financial Times’ın bildirdiğine göre, Alibaba’nın milyarlarca insanı para cezasına çarptırdığı katı yaklaşım yerine, teknoloji CEO’su Jack Ma geçici olarak halkın gözünden kayboldu ve oyun onayları yavaş yavaş akmaya başladı. (yeni sekmede açılır) hükümetin, Tencent de dahil olmak üzere Çin’in önde gelen birçok teknoloji şirketinde “özel yönetim hisseleri” – veya “altın hisseler” – almak için harekete geçtiğini.

Bu altın hisseler nispeten küçüktür – normalde yaklaşık %1’dir – ancak belirli iş kararları ve alındıkları şirketlerde yapılan atamalar üzerinde haklar verir. Hükümetin Tencent’te almayı umduğu altın hisse hâlâ tartışılıyor, ancak FT’nin konuştuğu kaynaklar bunun şirketin Çin’deki ana yan kuruluşlarından birinin hissesini içereceğini ve Tencent’in bir devlet kuruluşu için bastırdığını anlıyor. Pekin merkezli bir hisse yerine hisseyi almak için Shenzhen’de – evi -.

Bu hisse anlaşmasının sonunda hangi yetkileri vereceğini bilmiyoruz, ancak bir fikir edinmek için diğer benzer anlaşmalara bakabiliriz. Örneğin, bir devlet kurumu TikTok’un sahibi ByteDance’de altın hisse aldığında, şirketin üç yöneticisinden birini aday gösterme yetkisini elde etti. Hükümet, Wu Shugang adlı bir yetkiliyi aday göstermeyi seçti. (yeni sekmede açılır)daha sonra şirketin iş stratejisi üzerinde bir ölçüde etkiye sahip olabilecek ve en önemlisi, ByteDance’in medya platformlarının baş editörünü atama becerisi kazandı: Bu platformlarda gösterilecek içerik üzerinde önemli bir güç ölçüsü.

Görünüşe göre Çin hükümeti kontrolünü gevşetiyor, ancak iş ülkenin teknoloji ve oyun sektörüne geldiğinde elini dümen üzerinde tutuyor. Aynı zamanda, garip bir şekilde, ülkenin, hisse senedi fiyatları yükselirken dehşet içinde izlemek zorunda kalan, güç durumdaki yatırımcıları ve CEO’ları için harika bir haber. (yeni sekmede açılır) Çin devletinin son üç yıldır yoğun denetimiyle. Devletin Didi yasağı kadar sert ve aleni bir şey yapması pek olası görünmüyor. (yeni sekmede açılır) yakın gelecekte şirket yönetim kurullarında kendi çalışanları olduğunda: Bu, hedef alınan şirketin yanı sıra hükümet için bir PR geri tepmesi riskini taşır.

Artı, Tencent yüzden fazla yolsuz çalışanı kovdu (yeni sekmede açılır) ve hatta bazılarını yerel polise ihbar etti. Şirketin bununla hükümetten biraz nefes alma odası kazandığını hayal etmelisiniz.

Altın hisse düzenlemesi, Çin’deki içeriği denizaşırı ülkelere ihraç ettiği mallardan daha fazla etkilemeye hazır görünüyor, ancak aslında kısa vadede Çinli şirketlerin Çin dışındaki pazarlara hızlı yayılmasını yavaşlatabilir. Barron’un geçen senesinden bir rapor (yeni sekmede açılır) Tencent gibi şirketlerin denizaşırı genişlemelerinin çoğunun, hükümetin onları yerel Çin pazarından etkili bir şekilde kesmesi gerçeğinden kaynaklandığının altını çizdi. Devlet gerçekten kontrolünü gevşetiyorsa, bu şirketler dışarıda yemek yemektense evde yemek yemeye başlamayı seçebilir.

OKU  Asus'un yeni oyun yönlendiricileri örümcek gibi görünüyor, Wi-Fi 7'ye hazır

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.