Oyun Haberleri

Cliff Bleszinski, 90’larda John Romero’yla olan FPS çekişmesinin o kadar yoğun olduğunu ve ‘o adamı alt etmek’ istediğini hatırlıyor

Cliff Bleszinski, Lead designer for Xbox 360 Gears of War

90’lar tuhaftı dostum. Bugünlerde ünlülerin oyun geliştiricileri, meseleyi ve dramayı yayıncılara bırakıyor, ancak gün içinde işler kızışabilir. PC Gamer’ın kendine has oyunlarından biri “Oyun Tanrıları” 2000 sınıfından Cliff Bleszinski, yakın zamanda IGN ile yaptığı bir röportajda bu baş döndürücü dönemden biraz bahsetti, özellikle de eski Epic geliştiricisinin id ve Ion Storm kurucu ortağı John Romero için ne kadar çabaladığı konusunda.

Bleszinski, Doom’un ortak yaratıcısı hakkında açıkça “Romero’yu düşmanım olarak gördüm” dedi ve id’nin başarısını ve Romero’nun “rock and roll” kişiliğini kıskandığını hatırlattı: “‘O adamı alaşağı edeceğim’. tekrar, ‘Benim hiçbir şeyim yoktu ve ben onu istedim, senin her şeyin vardı ve bunu gösteriş yaptın.’ Bu yüzden denemek ve yenmek için silah kullanıyorduk [Quake]”

(Resim kredisi: Gelecek)

O zamanlar Bleszinski, Tim Sweeny’s Epic’te oyun tasarımı harikasıydı. MegaGames (Bana sorarsanız eski ismi geri getirin). Bleszinski, Dare to Dream ve Jazz Jackrabbit gibi şarkılara karşı dişlerini kesti, ancak 1998’de Unreal’ın piyasaya sürülmesiyle Epic ve daha önce CliffyB olarak bilinen sanatçı, id ve Ion Storm’a karşı büyük bir rakip olarak öne çıktı.

Bleszinski, IGN röportajında ​​Unreal’in id’nin Quake serisine kasıtlı olarak “karşı programlanmış” olduğunu tanımladı: “Evet, çok oyunculu bir birinci şahıs nişancı oyunu yapıyorduk, ancak parlak renklere sahip olmak istedik, onu biraz karanlık ve kasvetli hale getirmek istemedik. Aynı. İlk Unreal’de olan şey buydu. Unreal’ın parlak renkli aydınlatması vardı, gökyüzü kaleleri vardı, tüm bu güzel ortamları vardı, halbuki Quake derin ve karanlıktı, Trent Reznor’un yakıtı vardı, Cthulhu zindanlarıydı.”

Bugünlerde Bleszinski, geriye dönüp bakıldığında tüm bunların yoğunluğundan dolayı biraz hayal kırıklığına uğramış görünüyor ve IGN, kendisinin ve Romero’nun artık iyi arkadaş olduklarını belirtiyor. Belki bunların hepsi Romero’nun Doom’un ortak yaratıcısı John Carmack ile başlattığı yeni podcast için iyi bir sohbet kaynağı olabilir.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  VRChat'te sanal seks satan kadın, 'fuhuş' nedeniyle ABD vizesini reddetti