Oyun Haberleri

Yaklaşık 10 yıl sonra Avustralyalı geliştirici Samurai Punk kapanıyor

Rockwellesque family gathered around bbq but they

Melbourne merkezli geliştirici Samurai Punk, neredeyse on yıldır oyun ürettikten sonra faaliyetlerini durduracağını duyurdu. Şirketin stüdyo direktörleri Winston Tang ve Nicholas McDonnell’e atfedilen açıklaması, karara ilişkin spesifik bir neden sunmuyor ancak bu karar, sektördeki stüdyo kapatma ve işten çıkarma dalgasının ortasında geldi.

Samurai Punk’ın ilk çıkışı, Goldeneye 64 parti faulünü oyunun ana mekaniği olarak kutsayan 2014 bölünmüş ekran FPS Screencheat’ti. Düşman oyuncu modelleri kalıcı olarak görünmez olduğundan rakipleri takip etmenin tek yolu diğer oyuncuların ekranlarına bakmaktı.

Screencheat, McDonnell’in bir game jam projesinden doğdu ve ilk konsepti bulmaca tabanlı, rekabetçi çok oyunculu bir deneyimdi. İlk başta çevrimiçi ağ oluşturmayı uygulayacak kaynaklara sahip olmayan ekip, yerel çok oyunculu bölünmüş ekran sunumunu benimsedi, ancak bu da oyuncuların ekranda hile yapabilmesi nedeniyle bulmaca çözmeyi ortadan kaldırdı. Ancak bu barikatla karşılaşmak, Screencheat’in 90’lardaki arkadaşının doğum günü partisi böceğini kutlamasına ilham vermiş gibi görünüyor.

O zamandan bu yana Samurai Punk, Florence gibi projelerde diğer stüdyolarla işbirliği yaptı ve aynı zamanda sayı bilmecesi Trios, VR hiciv American Dream ve ünlü chillout oyunu Feather dahil olmak üzere çeşitli türlere yayılan kendi altı oyununu piyasaya sürdü. Samurai Punk’ın son oyunu Mayıs ayında çıkan Devil Daggers benzeri arenada hayatta kalma nişancı oyunu Killbug’du.

Açıklama, “Oyuncularımız ve hayranlarımız için, Samurai Punk, mevcut ürünlerimizin varlığını garanti altına almak için bir destek moduna girecek” diyerek, Samurai Punk’ın arka kataloğunun, öngörülebilir gelecekte korunan çevrimiçi işlevlerle birlikte kullanılabilir olmaya devam edeceğini belirtiyor. Bu kapanmanın bir parçası olarak dört geliştirici işini kaybederken, Samurai Punk potansiyel işverenleri etkilenenlere ulaşmaya teşvik etti.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  Her savaş geçişi için yeni bir Diablo 4 karakteri başlatmalısınız.