Oyun Haberleri

Daedalic’in tuhaf Gollum özrünün ChatGPT tarafından yazıldığı anlaşılıyor ve stüdyo bunun için onay bile alamadı

Gollum

2023’ün en büyük hayal kırıklıklarından biri, köklü Alman stüdyosu Daedalic’in gizli aksiyon macera oyunu Yüzüklerin Efendisi: Gollum’du. Daedalic bir yayıncıdır ancak aynı zamanda adını güzel işaretle ve tıkla maceralarına da dayandırmıştır. Gollum, stüdyo için bir tür çıkış niteliğindeydi ve popüler bir türde büyük lisanslı bir oyun olarak doğası, yeni bir rekabet, beklenti ve inceleme düzeyiyle karşı karşıya olduğu anlamına geliyordu.

Büyük bir gecikmeye rağmen Gollum teslimatı yapamadı. PCG’nin incelemesi, ne yazık ki cansız bir deneme-yanılma oyununun altında kalan mitoslara keyifli ve orijinal bir bakış açısı buldu. Oyunun PC Metacritic’i şu anda 38. sırada yer alıyor ve kullanıcı incelemeleri daha da acımasız. Gollum neredeyse anında şiddetli bir tepkiye maruz kaldı; büyük lisansın neredeyse ona karşı sayılacağı durumlardan biri. Bir geliştirme stüdyosu olarak Daedalic için sonuçları felaket olacaktır.

Alman Game Two dergisinin yeni bir raporu, Daedalic’in eski çalışanlarıyla Gollum’u ve piyasaya sürülmeden önce ve sonra nelerin ters gittiğini anlatıyor. Bazen bu tür başarısızlıkların temelini oluşturan kibir ve kusurlu metodolojilerin mükemmel bir analizi ve video Almanca olsa da İngilizce altyazı da var. Kısmen bu, herhangi bir endüstri gözlemcisinin daha önce duyduğu bir gelişme hikayesidir: Çöküşler, gerçekçi olmayan kalkınma hedefleri ve solun ne yaptığını bilmeyen bir sağ el.

Bunların arasında oldukça şaşırtıcı bilgiler içeren bazı külçeler var. Daedalic’in kendisi, “Gollum’un 15 milyon Euro’luk bir geliştirme bütçesi elde ettiğini: üçlü A oyununun yalnızca onda biri” olduğunu söylüyor ki bu, bu şekilde konumlandırılan bir oyun için oldukça düşük bir bütçe. AAA gizli aksiyon oyunu yapıyorsanız, en bariz rekabet Assassin’s Creed gibi bir şeydir; 15 milyon Euro’nun neredeyse pazarlama bütçesini karşılayabileceği bir seri.

Daedalic boşuna saklanıyordu ve aslında bu raporun bir kısmı, ekibinin oyunun ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunun yavaş yavaş farkına varmasıydı. Çıkış tarihi yaklaştıkça Daedalic oyundan bazı şeyleri kesmeye başladı: Verilen bir örnek Gollum’un canlandırılması ve görülmesi gereken diğer karakterlere kulak misafiri olmasıdır, ancak son oyun sadece Gollum’un sahnelerin üzerinde ses çalınan bir pencereye baktığını gösterir. . Daha ciddi bir kayıp da, Gollum ve Smeagol’un oyundaki seçimler üzerinde tartıştığını göstermeyi amaçlayan tartışma sistemiydi; bu sistem kaldırıldı ve yerine çok daha basit, salt metinden oluşan bir uygulama getirildi.

Bu tür şeyler, tepkilerin bu kadar olumsuz olmasına katkıda bulundu (argüman sistemi fragmanların bir parçasıydı), kısa sürede öyle bir coşku kazandı ki Daedalic oyun için tuhaf bir özür yayınladı. Ancak bunun stüdyodan olmadığı ortaya çıktı.

OKU  Half-Life 2 Modu, Onu Resident Evil Tarzı Bir Korku Oyununa Dönüştürüyor

Daedelic bu özrün Daedalic’ten değil Nacon’dan geldiğini söylüyor, oyunun yayıncısı ve Daedalic’in sahibiaçıkça korkmuştu. O zamanlar bile insanlar özrün bazı ifadelerini anlamsız buldular ve oyunun adının yanlış yazılması gibi şeyleri fark ettiler: bunun neredeyse kesin olarak ChatGPT tarafından yazılmasından kaynaklandığı ortaya çıktı (zaman damgası) ve Daedalic kendi özrü için ön onay bile alamadı.

Zaten kurşun balon gibi indi.

Buna rağmen Daedalic’in Gollum ekibi oyunu yamalamak için çalışmaya devam etti, ancak yavaş yavaş bazı çalışanlar, normal koşullar altında ekibin bir kısmının bir sonraki oyuna başlaması gereken noktanın çok ötesinde Gollum üzerinde çalıştıklarını anlamaya başladı. proje.

Daedelic bir zamanlar bu Yüzüklerin Efendisi serisinde üç oyun öngörmüştü; ikincisi “It’s Magic” alt başlığına sahipti ve halihazırda Avrupa’dan milyonlarca fon alıyordu. Görünüşe göre Gandalf’a odaklanan bu oyunun dahili bir prototipi, görenleri etkiledi. Ancak lisans veren Middle-Earth Enterprises, diğer LOTR projeleriyle çok fazla örtüştüğünü söyleyerek bu fikri reddetti ve Daedelic alternatifler bulmak için çabalamak zorunda kaldı. Bir sahne dahili olarak şakacı bir isim olan CSI: Minas Tirith tarafından biliniyordu ve görünüşe göre bir cinayeti çözmek için yola çıkan Gondor soylularından bir erkek ve kız kardeşi içeriyordu.

Gollum’un piyasaya sürülmesinden bir ay sonra Daedalic, oyun geliştirmeden tamamen çekildiğini duyurdu. Stüdyo 25’e yakın kişiyi işten çıkardıkişgücünün üçte birini oluşturdu ve geleceğinin tamamen yayıncılığa odaklanacağını söyledi. Bu özellikle üzücüydü çünkü Daedalic’in itibarı ve arka kataloğu Deponia serisi gibi sevilen 2D işaretle ve tıkla oyunlarına ve The Pillars of the Earth’ün mükemmel 2018 uyarlamasına dayanıyordu. Stüdyoyu bu uzmanlığı almaya ve 3D gizli aksiyon oyununda kumar oynamaya ikna eden şey bir gizem ve sonu çok kötü.

OKU  İşte Dragon's Dogma 2 oynanışına ilk güzel bakışımız

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.