Oyun Haberleri

Doom ortak yaratıcısı John Carmack, ‘uyandırılmış propagandaya’ karşı çıkan ‘zehirli ve gururlu’ bir bilimkurgu kongresinin manşetini yapıyor

John Carmack at Oculus Connect 6

05/18/23 Güncellemesi: John Carmack, konferansa katılma kararının bir savunmasını yayınladı, burada tam olarak okunabilir (yeni sekmede açılır).

“Ne yazık ki Rob [Kroese] BaseCon’u kasıtlı olarak kışkırtıcı hale getirdi” diye yazıyor Carmack. “Geçen yılki olaydan sonra ona bunu biraz rahatsız hissettiğimi söyledim. Yüzünüzdeki duruşu memnuniyetle karşılayan bir demografi var, ancak aksi takdirde zanaat, hikayeler ve teknoloji hakkında konuşmaktan mutlu olacak sempatik insanları uzaklaştırıyor.

“Birisi size net bir sinyal verdiğinde bile, bunu tüm bir inanç ve davranış kümesine tahmin etmek ve ardından bunların çağrışım yoluyla bulaşıcı olduğunu varsaymak bir hatadır. Bu, birçok insanı kısa sürede değiştirir.

“Ben bir kültür savaşçısı değilim ve kimseye yumruk atmak istemiyorum. Rob dahil her iki taraftaki aktivistleri takip etmiyorum çünkü tüm olumsuzlukların ve kırgınlıkların her iki taraf için de zararlı olduğunu düşünüyorum.” yazar ve hedef.”


Orijinal hikaye şöyle: Id Software’in kurucu ortağı ve eski Oculus VR CTO’su John Carmack, “uyandırılmış propagandadan” bıkmış hayranlar için bir bilimkurgu ve fantezi kongresi olan BasedCon’a katılacağına dair yakın zamanda yaptığı duyuru nedeniyle eleştirilere maruz kalıyor.

Carmack, “Bu yıl yine basecon.com’da olacağım,” diye tweet attı. “Üç yazardan kitaplar okudum ve onlarla twitter etkileşimi kurdum (o zamandan beri daha fazla!), ancak geçen yıl ne bekleyeceğimden emin değildim. Bana eski Uzay Erişim günleri.

Daha fazla gör

“Geçen yıl yazarların normal bir katılımcısı / hayranı olarak görünecektim ama Rob [presumably BasedCon fouder Robert Kroese] beni bir konuşma ve bazı paneller yapmaya teşvik etti ve bundan zevk aldım.”

OKU  Şu anda Steam'deki en iyi demolardan birini oynamak için 3 gününüz kaldı

Bir toplantıya katılmak, çoğu zaman oldukça önemsiz bir şeydir, ancak BasedCon çoğu kişi gibi değildir. Web sitesi (yeni sekmede açılır) sözleşmenin “belirli bir ideolojiyi zorlamakla ilgili olmadığını” iddia ederken, aynı zamanda organizatörlerin de katıldığı “temelli inançlar” örneklerini sıralıyor:

  • Erkekler doğuramaz
  • Silahlar insanları öldürmez; insanlar insanları öldürür
  • Fetüs bir insandır
  • Sosyalizm denendiği her yerde başarısız oldu
  • Beyazlara ayrımcılık yapmak ırkçılıktır

Web sitesi, “bilimkurgu dolandırıcıları eskiden çok eğlenceliyken”, son yıllarda “onları sosyal adalet dogmasını zorlamak için mekanlar haline getiren küçük bir otoriter pislikler grubunun” hakimiyetinde olduklarından şikayet ediyor. Bu da Sad Puppies gibi tartışmalara yol açtı. (yeni sekmede açılır)sağcı yazarları Hugo Ödülü oylamasında zirveye taşıma çabası ve kadın düşmanı taciz kampanyası Gamergate (yeni sekmede açılır)Gina Carano’nun The Mandalorian’dan kovulmasına neden oldu ve “Eleştirel Irk Teorisi ve diğer sosyal adalet saçmalıklarını okullara sokmak için” baskıyı artırdı.

Ayrıca, bu inançları benimsemezseniz, muhtemelen uzak durmanız gerektiği konusunda da uyarıda bulunur: “Belirli bir ten rengine sahip insanların ırkçı olamayacağını düşünüyorsanız veya insanların sizden bahsederken uydurma zamirler kullanmasını bekliyorsanız, BasedCon’a gelmeden önce bir gerçeklik kontrolü yapmak isteyebilir.”

(İmaj kredisi: BasedCon)

Carmack, özgürlükçü bir eğilime sahip olmasıyla tanınır – son zamanlarda kendi kendine milyarderler (yeni sekmede açılır)örneğin – ve kamuoyundaki imajı hakkında hiçbir zaman özellikle endişeli görünmedi. Ve çok gevşek davranıyor çünkü biraz tuhaf ve Doom ve Quake’i o yaptı. Ancak bunun gibi bir etkinliği manşetlere taşımak, sosyal medyadaki pek çok takipçisi için çok ileri bir adım.

Daha fazla gör
Daha fazla gör

Bir takipçi, “Hayatımın yarısından fazlasında senin hayranınım ve bu kadar kınanacak görüşlere sahip insanlar tarafından yürütülen bir etkinliğe gitmen hayal kırıklığı yaratıyor” diye yazdı. “Lütfen yeniden düşünün. Sizi memnuniyetle kabul edecek çok daha iyi teknoloji etkinlikleri var.”

OKU  'Günümüzün en iyi, en pratik mekanik klavyelerinden biri' olan Razer Huntsman V2 TKL, Kara Cuma için %50 indirimli

Bir başkası, “Dostum, adres biçimleri ve VR hakkındaki tweet’lerimle etkileşim kurarak bana bir umut ışığı verdin ve şimdi /bunun/ onların varlık nedeni olduğu bir ahbap partisine gidiyorsun,” diye yanıtladı bir başkası. “Bu berbat.”

Bir Twitter kullanıcısı, BasedCon’un konumunu açıklamadığına dikkat çekti. Etkinlik, Grand Rapids, Michigan’da isimsiz bir otelde yapılacak, ancak “güvenlik nedenleriyle”, katılmak için kayıtlı olmayan hiç kimseyle ayrıntıları paylaşmıyor. Bence bu, BasedCon’un gerçek doğası hakkında çok açıklayıcı bir ayrıntı: İnsanlara etkinliğinizin nerede düzenlendiğini söylemeye istekli değilseniz, belki de nedenini incelemeye değer.

Her şey biraz iğrenç ve üzücü ve Carmack’in olayın çirkin tarafının farkında olmadığına dair hiçbir tartışma yok. Web sitesi her şeyi oldukça açık bir şekilde açıklıyor ve Twitter’da söylediği gibi organizatörü tanıyor ve bu onun gösteriye ilk gelişi olmayacak. Duruma yanıt veren pek çok kişinin işaret ettiği gibi, her şey eski bir atasözüne bağlı: Asla kahramanlarınla ​​tanışma. Yorum için Carmack’e ulaştım ve bir yanıt alırsam güncelleme yapacağım.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.