Oyun Haberleri

Epic geçen yıl ‘yaklaşık 700 milyon’ ücretsiz oyun dağıttı, bu yıl da devam edecek

Death Stranding

Epic Games Store 2022 Year in Review blog gönderisindeki istatistikler arasında yer alıyor (yeni sekmede açılır) bugün yükselen bazı beklenen ama sevindirici haberler: Epic ücretsiz oyunlar vermeyi bitirmedi.

Şirket, “Haftalık Ücretsiz Oyunlar Programımız 2023’te devam edecek” diye yazdı.

2023 yılı birkaç ay oldu ve Epic ücretsiz oyunlar dağıtmayı bırakmadı. (yeni sekmede açılır) her hafta—Kerbal Uzay Programı Ocak ayı başlarında öne çıkan bir olaydı—bu yüzden bunu zaten biliyorduk, ancak sos treninin en azından bu yılın sonuna kadar devam edeceğine dair onay almak güzel.

Blog gönderisi ayrıca geçen yılki eşantiyonlarla ilgili bazı istatistikler de içeriyor. Epic’e göre, geçen yıl verilen 99 oyunun tamamını almış olsaydınız, 2.240$ değerinde oyununuz olurdu. Sonuç olarak, 2022’de “yaklaşık 700 milyon” ücretsiz oyun talep edildi.

Epic, katılan oyunlardan 70’inin eşzamanlı oyuncu rekorları kırdığını da kaydetti ki bu çok şaşırtıcı değil: İnsanlara bedava oyunlar verin, bedava oyunları oynasınlar.

Epic, Epic Games Store’a yeni kullanıcılar çekmenin bir yolu olarak 2019’da oyunlar dağıtmaya başladı ve Fortnite’ın özel oyunları ve devam eden çekilişiyle birlikte strateji işe yarıyor gibi görünüyor.

Epic, “Şu anda 2021’e göre 36 milyon artışla 230 milyondan fazla Epic Games Store PC kullanıcısı var” diyor. “Bu, toplam 723 milyon Epic çapraz platform hesabı anlamına geliyor. 2022’de Günlük Aktif Kullanıcı sayısı 34,3 milyona ulaştı ve Aylık Aktif Kullanıcı sayısı, geçen yılki 62 milyon kullanıcıya kıyasla 68 milyon kullanıcıya ulaştı.”

Yine de Steam biraz daha büyük olmaya devam ediyor: Epic Games Store’un 2022’de tek bir günde 34,4 milyon aktif kullanıcıyla zirveye ulaştığı yerde, Steam’in bazen aynı anda 30 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı oluyor. Eşzamanlı kullanıcıları, SteamDB’ye göre kayıt yapıyor (yeni sekmede açılır)şu anda 33.159.010.

OKU  MiHoYo'ya bana bundan daha fazlasını göstermesi için yalvarıyorum Zensiz Bölge Sıfır

Epic, bu yılki Epic Games Store geliştirme önceliğinin performansı artırmak olduğunu, ancak EA Play gibi abonelik hizmetleri desteği de dahil olmak üzere yeni özellikler üzerinde çalıştığını söylüyor. Bununla birlikte, Epic’ten günün en büyük duyurusu, kendi kendini yayınlama araçlarını başlatmasıdır. (yeni sekmede açılır)100$’ı olan herkesin Epic Games Store’a oyun göndermesine izin veriyor.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.