Oyun Haberleri

Evet, Intel şimdiye kadarki en hızlı oyun CPU’sunu 699$’a piyasaya sürdü ve hayır, buna ihtiyacınız yok

Intel Core i9 13900K Raptor Lake chip on a promotional box

Bu duyuru uzun zaman önce geldi: Intel Core i9 13900KS piyasaya sürülüyor bugün-12 Ocak—699$. İşlemciyle son birkaç aydır dalga geçildi ve hakkında bolca konuşuldu, ancak dünyanın stok hızlardaki ilk 6 GHz masaüstü işlemcisi aslında bugün piyasaya çıkıyor.

Evet, aynı gün resmi olarak duyurulan ve piyasaya sürülen bir çip—bugünlerde bunu pek görmüyorsunuz. Bu yüksek performanslı işlemci, oyun performansının her şeyden önce ve en sonunda olmayı umuyor ve kutusundan çıkar çıkmaz 6GHz Max Turbo saat hızına ulaşma yeteneğine sahip. Bu haftanın başlarında Intel, 6GHz’e kadar çalışan CPU’ya bir bakışla çipi çalışırken gösterdi. (yeni sekmede açılır). Doğru, bu yüksek saat hızında uzun süre kalmıyor, ancak günümüzde genel olarak tüm CPU’lar için durum böyle.

6GHz işlemci kesinlikle harika. Ancak Intel bile bu tür bir çipin ne kadar niş olduğunu bilmeli. 5,8 GHz’e kadar çalışan Core i9 13900K ve hatta bu işlemcinin bile en yoğun profesyonel oluşturma iş yükleri dışında her şey için aşırı olması nedeniyle, 200 MHz daha hızlı Core i9 13900KS için neden fazladan 100 $ ödeme ihtiyacı hissedebileceğini merak ediyorum. (Tamam, cevabı biliyorum: büyük sayılar eğlencelidir).

Bu tür turbo hızlara ulaşan binned çipler, yıllar içinde giderek daha az çekici hale geldi. On yıl önce bulmuş olabileceğiniz, tüm gigahertz’i sıradan kardeşlerinden daha hızlı çalıştırabilen sözde altın çipler çoktan gitti. Bugünlerde, en azından sıvı nitrojen olmadan, mükemmele yakın bir kalıbın birkaç yüz megahertzine bakıyorsunuz. Bir CPU’dan çok daha fazlasını elde edebilirsiniz, Core i9 13900K bunu 9 GHz’e çıkarır (yeni sekmede açılır)ancak oradaki günlük kullanıcılarınızın alemlerinin çok dışındayız.

Intel, AMD, hepsi en başından beri yeni çiplerin sınırlarını zorluyor. Bu Core i9 13900KS gibi nadir bulunan ‘altın numuneler’ daha üst düzey teklifler olarak satılmak üzere en baştan sıyrılıyor, bu nedenle silikon piyango hobisi hız aşırtmacılar için o kadar heyecan verici değil. Aslında bu nedenle binned CPU mağazası Silicon Lottery geçen yıl kapandı. Mağaza kapanış gününde “Hız aşırtma tavan payı azalıyor” dedi.

İşlem düğümü gelişimi de yıllar içinde yavaşladı, yani saat hızı için maddi kazanımlar, Intel’in birkaç nesildir yaptığı şey olan önceden var olan düğümlerden daha fazlasını zorlama meselesidir.

Yatay olarak kaydırmak için kaydırın
Intel Raptor Lake Core i9 13900KS ve Core i9 13900K
Başlık Hücresi – Sütun 0 Çekirdek i9 13900KSÇekirdek i9 13900K
Damarlar (P+E) / dişler8+16 / 328+16 / 32
L3 önbelleği36MB36MB
L2 önbelleği32 MB32 MB
P çekirdekli Turbo saat6 GHz5.8 GHz
kilidi açıldıEvetEvet
GrafikIntel UHD Grafik 770Intel UHD Grafik 770
Toplam CPU PCIe yolu2020
Maksimum bellek hızıDDR5 5600, DDR4 3200DDR5 5600, DDR4 3200
Önerilen Müşteri Fiyatlandırması (RCP)699 dolar589$–599$
OKU  Sonic Forces: Speed ​​Battle'a Bir Sonic Prime Karakteri Daha Ekleniyor
Bir sonraki yükseltmeniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU (yeni sekmede açılır): Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı (yeni sekmede açılır): Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı (yeni sekmede açılır): Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD (yeni sekmede açılır): Oyuna diğerlerinden önce girin

Tüm bunlar, Intel Core i9 13900KS gibi bir çipi önermeyi zorlaştırıyor. Dediğim gibi, bir CPU’yu kutudan çıkar çıkmaz 6GHz’de görmek gerçekten harika bir kilometre taşı, ancak hiçbir oyuncu onun biraz daha hızlı çekirdeklerinden gerçekten faydalanamayacak. Hevesli hız aşırtmacılar için, bunun biraz ‘ucuz’ bir bindirilmiş çip olduğunu savunabilirsiniz, ancak o zaman bile, her şeyden çok bir taneye sahip olduğunuzu söylemenin ihtişamını ödüyorsunuz.

Yine de Intel, Core i9 13900KS’nin AMD’nin yeni ve çok geliştirilmiş 3D V-Cache Ryzen 7000 serisi işlemcilerinden kaynaklanan tüm zorlukların üstesinden gelebileceğini umuyor. AMD tarafından verilen kaba performans rakamlarından, şimdiye kadar sunulan grafiklerde çok fazla spesifiklik olmamasına rağmen, AMD’nin üstün olabileceği görülüyor.

Resmin tamamını anlamak için çip-çip karşılaştırmasını beklememiz gerekecek—AMD’nin 3D V-Cache çıkış tarihini düşünmüştük (yeni sekmede açılır) 14 Şubat olarak belirlendi, ancak bu tarihin yanlış olduğu ortaya çıktı. AMD, bunun yerine yeni nesil oyun işlemcilerini bekleyebileceğimiz herhangi bir değiştirme tarihi sunmadı, ancak muhtemelen 1. çeyrekte olacak. Ya da en azından öyle umuyorum.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.