Oyun Haberleri

Five Nights at Freddy’nin filmi eleştirmenler tarafından ‘korkutucu değil’, ‘kansız’ ve ‘şaşırtıcı’ olmakla eleştirildi

Image for Five Nights at Freddy

Five Nights at Freddy’nin yaratıcısı Scott Cawthorn ve çok sayıda film yapımcısının (önce Warner Bros, ardından Blumhouse ile) yıllar süren işbirliğinin ardından işaretle ve tıkla korku serisi nihayet bir film haline geldi. Ama muhtemelen harika bir şey değil.

Five Nights at Freddy’s bu Cuma ABD’de sinemalarda gösterime girecek ve Peacock’ta yayınlanacak, ancak halihazırda Birleşik Krallık’ta sinemalarda ve ilk eleştirmen incelemeleri orada yayınlandı. Oldukça acımasızlar. GamesRadar’daki arkadaşlarımız animatronik canavarların “Barney kadar korkutucu” olduğunu ve PG-13 filminin “gore-lite esneme” olduğunu söyledi ve böyle düşünen tek kişi onlar değil:

  • Bağımsız: “Korku video oyunu sansasyonuna soğuk, genel bir bakış”
  • SciFiNow: “tipik oyundan filme karma”
  • The Irish Times: “Son derece kafa karıştırıcı ve ton açısından muz”
  • The Telegraph: “Üşüme vaat ediyor ama esniyor”
  • NME: “…korkunç değil, pek bir anlam ifade etmiyor ve neredeyse donmuş Hawaii usulü dolma kadar eğlenceli.”

Yapımı yaklaşık 10 yıl süren bir film için kaba şeyler.

Freddy’de Beş Gece filmi 2015 yılında geliştirilmeye başlandı. Birkaç yıl sonra Warner Bros, Cawthorn’la olan işbirliğinden vazgeçti ve film Blumhouse Productions’a gitti ve burada yeni bir yönetmen, aile filmi ustası Chris Columbus of Home’u buldu. Alone ve Harry Potter ve Felsefe Taşı şöhreti. Bir senaryo tamamlandı, ancak Cawthorn yeni bir fikir uğruna onu bir kenara attı ve Columbus daha sonra projeden ayrıldı. Nihayet bu hafta vizyona giren filmin yönetmenliğini Emma Tammi yaptı.

Her ne kadar projeyi yavaşlatsa da, Cawthorn’un yaratıcı kontrolü sonuçta oyunların (şimdiye kadar IMDB’de yüksek puan vermiş olan) hayranlarını memnun edebilir. Orijinali 2014’te YouTuber’ın desteklediği bir sansasyona dönüştükten sonra, bunu çok sayıda devam filmi, yan romanlar ve Funko oyuncakları izledi ve 80’lerin cani pizza robotları hem kanon hem de hayranlar tarafından yazılmış çok sayıda bilime ilham kaynağı oldu. İncelemelerde Cawthorn’un filmi, oyun hayranlarının takdir edeceği Paskalya yumurtalarıyla doldurduğu belirtiliyor.

Ancak, ilk oyun çıktığında çocuk olan ama artık yetişkin ya da neredeyse yetişkin olan en büyük FNAF hayranlarının, incelemelerde anlatılanlardan daha korkunç bir şey ummayacaklarını merak ediyorum.

OKU  Intel, 700 milyon dolarlık kayıplara rağmen yeni nesil Meteor Lake CPU'larını bu yıl için hala 'yolda' tutuyor

SciFiNow ve The Irish Times’tan gelen incelemelerden ikisi, herkesin bariz bir FNAF kopyası olarak gördüğü 2021 Nicolas Cage filmi Willy’s Wonderland’in daha iyi bir film olduğunu öne sürecek kadar ileri gidiyor. (Wily’s Wonderland’i izlemeniz gerektiği anlamına gelmiyor ama isterseniz Hulu’da var. Ben Renfield’ın kötü olduğunu düşünüyordum ama Cage ara sıra eğlenceli hale getirmeyi başardı, dolayısıyla belki de aynı şey burada da geçerli.)

Five Nights at Freddy’s şu anda İngiltere sinemalarında oynuyor ve 27 Ekim Cuma günü ABD sinemalarında ve Peacock’ta gösterime girecek.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.