Oyun Haberleri

Gabe Newell oyun gecikmelerinin neden normal olduğunu anlatıyor: ‘Geç kalma sadece kısa bir süre için. Sonsuza kadar emmek.’

Gabe Newell oyun gecikmelerinin neden normal olduğunu anlatıyor: 'Geç kalma sadece kısa bir süre için.  Sonsuza kadar emmek.'

Ünlü Nintendo yönetmeni Shigeru Miyamoto bir keresinde şöyle demişti, hikaye şöyle devam ediyor: “Gecikmiş bir oyun sonuçta iyidir, ancak aceleye getirilmiş bir oyun sonsuza kadar kötüdür.” Gerçekten bu sözleri söyledi mi? Görünüşe göre öyle değil. Ancak Valve kurucusu Gabe Newell de aynı düşünceyi paylaşıyor: Bugün YouTube’da yayınlanan yeni Half-Life 25. yıl dönümü belgeselinde bunu çok açık bir şekilde söyledi.

Konu, Valve’ın Half-Life ile ilk mücadelelerinin anlatıldığı bir bölümde gündeme geldi. Oyunun Kasım 1997’de piyasaya sürülmesi planlanıyordu, ancak birkaç ay öncesinde ekip oyunun bir araya gelmediğini fark etti: İlginç fikirler ve farklı bölümler vardı, ancak tamamı “henüz eğlenceli değildi.”

Mühendis Ken Birdwell belgede “Sözde 97’de sevkıyattan üç ay öncesine giriyorduk ve sanki bu pek de jelleşmiyor” diyor. “Bu gerçekten iyi değil. Bu hızlı bir soyguna benziyor, nakit kapma, aptalca ve bunu yapmayalım.

“Farklı grupların ne yaptığı, mühendisliğin ne yaptığı, seviye tasarımının ne yaptığı ve animasyonun ne yaptığı arasında çok fazla kopukluk vardı. Oyuna girme planı olmayan bir grup canavarımız vardı. çünkü başka hiç kimse onlar üzerinde çalışacak şekilde görevlendirilmemişti ve burada ne olması gerekiyor gibi bir sürü seviyemiz vardı. Bilmiyorum, herkes bir sürü şey yapacak. Ve hayır, bu öyle değil gibi bu şekilde çalış.”

Valve’ın kurucu ortağı Mike Harrington’a göre stüdyo, yayıncı Sierra ile “sıkı bir program” içindeydi, ancak sonuçta yine de oyunu ertelemeye karar verdi: “Biz de onlara şunu söyledik, bunu göndermeyeceğimizi. Ve anladık ki, Bunu geliştirmeye devam etmemiz için bize para ödemeyeceksin, ama yine de yapacağız.”

Ve sonra Gabe, muhtemelen Miyamoto’dan ilham alan iyi niyetle kovalamacayı kesiyor: “Geç kalmak sadece kısa bir süreliğine. Berbat sonsuza kadar sürecek” diyor. “Bu şeyi kapı dışarı etmeye çalışabiliriz ama bu bizim olmak istediğimiz şirket değil, bu bizim istediğimiz insanlar değil. Müşterilerimizle kurmak istediğimiz ilişki bu değil.”

OKU  Overwatch 2 direktörü, Steam'de en kötü incelenen oyuna sahip olmakla ilgili olarak açılıyor: 'İnceleme bombası olmak eğlenceli bir deneyim değil'

Belgesel öncelikli olarak Half-Life’ın yapım sürecine odaklanıyor ancak bunun gibi başka bilgelik parçaları da bulunabilir. Örneğin Newell, görünüşe göre fazla vakti olmadığı video oyunlarındaki “gerçekçilik” hakkındaki düşüncelerini de paylaştı.

Newell, “Bir tasarım incelemesinde oturuyorsunuz ve birileri ‘Bu gerçekçi değil’ diyor.” diyor. “Ve sen ‘Tamam mı?’ diyorsun. Bunun ne anlamı var – bana bunun neden ilginç olduğunu açıklayın. Çünkü gerçek dünyada, satın almak için markete gitmem gereken şeylerin listesini yazmak zorundayım. Ve kendi kendime gerçekçiliğin eğlenceli olduğunu hiç düşünmedim. Eğlenmek için oyun oynamaya giderim.”

Yalan söylemeyeceğim: Bu, Valve’ın Steam’le oynamayı ve tuhaf donanım deneylerini bırakıp yeni oyunlar yapmaya geri dönmesini gerçekten istememi sağlayan türden bir konuşma. Şimdilik, eski oyunlardan biri üzerinde büyük bir çalışma yaparak kendimizi tatmin etmemiz gerekecek: Valve’ın ilk oyunu Half-Life, 25. yıldönümünü kutlamak için bugün büyük bir güncelleme aldı ve Kasım ayına kadar Steam’de ücretsiz olarak devam edecek. 20.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.