Oyun Haberleri

Garry of Garry’s Mod, ‘Unity’nin canı cehenneme’ diyor ve arada Rust 2’den bahsediyor

Garry

Dün Unity, fiyatlandırma sisteminde, diğer şeylerin yanı sıra, belirli eşiklere ulaşıldığında geliştiricilerin yükleme başına ücretlendirileceğini de içeren büyük değişiklikler duyurdu. Geliştiriciler bu konuda gergin ve saçmalıkları kesmekten çekinmiyorlar: Heat Signature geliştiricisi ve PC Gamer mezunu Tom Francis, değişikliği şu şekilde tanımladı: “şaşırtıcı bir pislik hareketi

Unity, geçişin duyurulmasından bu yana hasar kontrol modundaydı ve geri itmenin ardından “yeniden gruplandıktan” sonra “birden fazla kurulum = birden fazla ücretlendirme” politikasının yönünü hızla değiştirdi. Ancak bir oyunu PC ve Steam Deck gibi birden fazla cihaza yüklemek yine de birden fazla ücretlendirme yapılmasına neden olacaktır. Pek çok geliştirici motordan uzaklaştıklarında ısrar ediyor.

Şimdi Garry’s Mod’un şöhretinden Garry Newman, kısa ve öz başlığıyla bir blog yayınladı “Birlik sikilebilirNewman, duyuruyu ve değişikliğe yöneltilen bazı eleştirileri ve onun gözünde bunun neden mümkün olmadığının çeşitli nedenlerini kısaca özetliyor.

Newman, “Bunun iyi bir fikir olduğunu nasıl düşünebildiklerini merak ediyorsun” dedi. “Ve Unity’yi bir mobil oyun motoru olarak düşünmek belki de iyi bir fikir olabilir. Eğer ona bu mercekten bakarsanız belki onlar için anlamlı olabilir.”

Newman, maliyetin çok önemli olmadığını söylüyor ancak “öfkeli” olmasının nedeni, “biz bunu kabul etmediğimiz için canımızı acıtıyor. Biz motoru kullandık çünkü siz ön ödeme yapıyorsunuz ve ardından ürününüzü gönderiyorsunuz. Biz bunu yapmadık.” Bunun olacağını söylemedik. Uyarılmadık. Bize danışılmadı.”

Newman’ın Facepunch Stüdyoları, Unity’de Rust’u geliştirmek için on yıl harcadı. “Onlara her yıl ödeme yaptık. Şimdi ise kuralları değiştirdiler. Birlik gücünü gösterdi. Neler yapabileceklerini ve yapmaya istekli olduklarını görebiliyoruz. O zili çalamazsınız.”

Adobe’nin, Photoshop kullanıcılarından görüntü görüntüleme başına ücret aldığı ve bunu geriye dönük olarak uyguladığı ve size her ay fatura kesmeye başladığı bir sistem icat etmesiyle bir karşılaştırma yapıyor. Hey Garry… belki gidip Adobe’ye fikir verme, olur mu?

OKU  İşte Star Wars Jedi: Survivor'ın son oynanış fragmanı

Newman “Güven bitti” dedi. “Bu bizim hatamız. Tüm hatalarımız. Uyurgezerlik yaptık. Bir sürü uyarı aldık. Unity 2020’de halka arz edildiğinde çıkarma düğmesine basmalıydık. O zamandan beri yaptıkları her şey, onların Motor için iyi olanın tam tersi.”

Sonra Newman birdenbire Rust 2’ye bir gönderme yapıyor. “Kendi motorumuzu yapmak için 10 yılımız vardı ama hiç yapmadık” dedi Newman. “Eminim bugün pek çok oyun şirketi de aynı şeyleri hissediyordur.

“Aynı hatayı bir daha yapmayalım, Rust 2 kesinlikle bir Unity oyunu olmayacak.”

Newman’ın düşünceleri pek çok geliştiricinin ifade ettiği şeylerle aynı doğrultudadır ve pek çoğu yeni fiyatlandırma yapısının geriye dönük uygulanmasından özellikle memnun değildir. Twitter’daki oyunlara veya büyük geliştirici forumlarına göz atarsanız, geçen gün Unity’nin duyurusu dışında çok az tartışıldı ve ruh hali müziği, geliştiricilerin bundan tamamen ama tamamen nefret ettiğini gösteriyor.

Açıkçası sosyal medya gerçek dünya değil ve Unity’nin ölçeği (dünyada en çok kullanılan motor olduğunu iddia ediyor) ve özellik seti, özellikle de mobil cihazlara uygunluğu, birçok kişinin onu ne olursa olsun kullanmaya devam edeceği anlamına geliyor. Ancak sanki kumda bir çizgi çizilmiş gibi geliyor ve ne olursa olsun Unity en yüksek profilli kullanıcılarından bazılarını gerçekten çok olumsuz bir şekilde kaybedecek.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.