Oyun Haberleri

Square Enix’in ücretsiz ‘AI teknoloji önizlemesi’, Steam kullanıcı puanını Çok Negatif olarak aldı ve bunu hak ediyor

An outline of a murder victim on the floor of a study.

Square Enix’in Yapay Zeka Bölümü, yaptığı duyuruya göre macera oyunu The Portopia Serial Murder Case’in güncellenmiş bir sürümünü “bir yapay zeka teknolojisi olan Doğal Dil İşleme’nin (NLP) eğitici bir gösterimi” olarak yayınladı. (yeni sekmede açılır). Orijinal 1983 oyunu, Japonya’daki görsel romanlar ve grafik maceralar üzerinde önemli bir etki yaratmanın yanı sıra, bir nesil oyun tasarımcılarına ilham kaynağı oldu. Steam’de ücretsiz olarak sunulan 2023 sürümü (yeni sekmede açılır), aynı etkiye sahip olması muhtemel görünmüyor. Aslında, şu anda %92 oranında olumsuz bir kullanıcı derecelendirmesine sahip.

NEC PC-6001 sürümü, metin macera stilinde girilen girişe olağan sınırlamalarla yanıt verir. Square Enix’in piyasaya sürüleceğini duyururken belirttiği gibi, bu eski ayrıştırıcı giriş kontrolleri “ortak bir hayal kırıklığı kaynağıyla geldi: oyuncular hangi eylemi gerçekleştirmek istediklerini biliyor ancak doğru ifadeyi bulamadıkları için bunu yapamıyorlar. Bu sorun PC performansının ve zamanın NLP teknolojisinin sınırlamalarından kaynaklandı.”

Portopia’nın AI teknoloji ön izleme sürümü, Kozo Yamakawa cinayetini araştırmanıza yardım etmekle görevlendirilen asistanınız Yasu için yazdığınız her şeyi komutlara dönüştüren en son Doğal Dil Anlayışı (NLU) ile bu sorunu çözmeyi vaat ediyor. Uygulamada, harika çalışmıyor. Yasu’nun “Bu konuda ne söyleyeceğimi bilmiyorum”, “Belki de elimizdeki göreve odaklanmalıyız?” ve “Hmm…”

Kozo’nun ölümüyle bağlantılı bir barı araştırmaya çalışırken “barmene soru sor”, “barmenle konuş”, “cinayeti sor” veya “barmene cinayeti sor” gibi sorulara yanıt alamadım. Bir yanıt almak için “Kozo hakkında sor” yazmam gerektiği ortaya çıktı, bu kesinlikle doğru ifadeyi bulamadığım için bir şey yapamayacakmışım gibi geldi – yapay zeka teknolojisindeki en son sorunun çözülmesi için burada olduğu varsayılıyor.

Portopia’daki NPC’leri sorgularken, bulduğunuz kanıtlarla onlarla yüzleşebilirsiniz, bu yüzden kamu görevlisi hiçbir şey bilmediğini iddia ettiğinde, ona kurbanın bir fotoğrafını göstermeye karar verdim. Eh, denedim, ama “fotoğrafı göster”, “fotoğrafı barmene göster” ve “Kozo’nun fotoğrafını barmene göster”, her zamanki “Belki elimizdeki göreve odaklanmalıyız?” asistanımdan cevaplar. Bu yüzden, dil algoritmasının sizin girdiğinize benzer olduğunu düşündüğü cümleleri görmenizi sağlayan NLU görselleştiricisini açmak için duraklat düğmesine bastım. Bu, yazmam gereken “Kozo Yamakawa’nın fotoğrafını barmene göster” olan cümleyi görmemi sağladı.

Bu derecede kesinlik talepleri, orijinal sürümden bu yana geçen 40 yılda gerçekten çok yol kat ettiğimizi hissettirmiyor. Portopia’nın yeni çıkmış yapay zekası genellikle titizdir, ancak “hafif” ve “daha hafif” arasındaki farkı söyleyemez ve “Kawamura hakkında sor” girdisinin aynı “Kawamura hakkında sor” cümlesine yalnızca %98,4 benzer olduğunu beyan eder. Herhangi bir şeyden %100 emin olmayı nasıl başardığını bana sorma. Bir kasayı açmak için anahtar kullanmak veya bir tablonun arkasına bakmak gibi basit eylemler, doğru kelimeleri bulmak için birden fazla girişimde bulundu ve 1980’lerin herhangi bir metin macerası kadar sinir bozucuydu.

OKU  Tesla resmi Steam entegrasyonunu başlattı

Bir şey olursa, Starship Titanic gibi, onlara cümleler yazarak iletişim kurmanız gereken bir dizi robota sahip olan önceki girişimlerden geriye doğru bir adım gibi geliyor. Bu robotların hangi kelimeleri tanıyacak şekilde programlandığını anlamaya çalışmak sinir bozucu bir tahmin oyunu olsa da, en azından ara sıra sürprizler yapabiliyorlardı, örneğin birine Spice Girls hakkında soru sorduğunuzda ve robot müzik hakkında bir fikirle yanıt verdiğinde olduğu gibi. Bu 1998’de mümkündü.

(İmaj kredisi: Square Enix)

Steam’in kullanıcı incelemelerinde de benzer şikayetler var. “Yapay zeka şeyleri gerçekten yardımcı olmuyor, özellikle ‘X NEREDE’ diye sorduğunuzda ve partneriniz size bunun yerine KİM olduklarını söylemeye devam ettiğinde”, diyor bir tanesi, orijinalin hayranı ise, “Bir klasik görmek çok yazık , Portopia gibi etkili macera oyununa çok korkunç davranılıyor. Bu, oyunun ilk resmi İngilizce versiyonu, ancak çalışmıyor.” Bir başkası, “Bu, 1980’lerin sonundaki / 1990’ların başındaki macera oyunlarına göre çok daha kötü metin girişi işlemeye sahip. Bunu oynamak için hiçbir neden olduğunu düşünmüyorum ve Square Enix’in yapay zeka peşinde koşması için bir neden olduğunu düşünmüyorum. . Bu asla yayınlanmamalıydı.”

Square Enix’in, girdilerinize anında yeni yanıtlar oluşturmak için şu anda yapay zeka kılığına giren sohbet robotu teknolojisini neden kullanmadığını merak ediyorsanız, bir noktada kullandı. Şirketin AI bölümü, “Bu teknik önizleme, başlangıçta Doğal Dil Üretimi teknolojisine dayalı bir işlev içeriyordu” dedi. (yeni sekmede açılır)“Sistemin önceden yazılmış bir yanıtı olmayan sorulara doğal yanıtlar üreteceği yer. Ancak, yapay zekanın etik olmayan yanıtlar üretme riski devam ettiği için NLG işlevi bu sürümde çıkarılmıştır.”

(İmaj kredisi: Square Enix)

Bir süre kafanızı bir metin giriş kutusuna vurmak istiyorsanız, bunu Steam’de AI Tech Preview: The Portopia Serial Murder Case’i indirerek yapabilirsiniz. (yeni sekmede açılır). En azından ücretsiz mi?

OKU  10 yılın ardından hayatta kalma oyunu Rust nihayet sırt çantalarına kavuşuyor ancak evcil hayvanlar 'bu yıl piyasaya sürülmeyecek'

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.