Oyun Haberleri

Google, transistör başına çip maliyetlerinin 10 yıl önce artık ucuzlamadığını söylüyor, peki bu nasıl doğru?

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. wafers

GPU fiyatları acı verici olmaya devam ediyor. Bu konuda hepimiz hemfikir olabiliriz. Ancak çiplerin geçiş başına maliyetinin on yıl içinde değişmediği gerçekten doğru olabilir mi? Semiconductor Digest’e göre (Memory Buses Weekly’yi de içeriyor ya da en azından öyle olması gerekiyor!) Google’ın Milind Shah’ı geçen yıl böyle söyledi.

Daha spesifik olarak iddia (Tomshardware aracılığıyla), bir çip içindeki 100 milyon transistör kapısının maliyetinin, bugün 28nm silikon nesliyle hemen hemen aynı olduğu yönünde. Aslında Google’a göre günümüzün 5nm ve 3nm çipleri aslında transistör başına biraz daha pahalı.

Ah, diyorsun ki, bu çok açık değil mi? Ekran kartı fiyatlarına bakın. Evet… ama aynı zamanda hayır. Örnek olarak Nvidia’nın 28nm GK104 GPU’sunu ele alalım. İlk olarak 2012’de ortaya çıktı ve GTX 680’den başlayarak çeşitli GeForce grafik kartlarında kullanıldı.

Artık GK104’te 3,5 milyar transistör bulunuyordu. Günümüze hızlı bir şekilde ilerleyelim ve RTX 4070 ve 4070 Ti’de bulunan mevcut Nvidia ‘104 sınıfı çip AD104, tam 35 milyar transistörde çalışıyor.

Yani bu transistör sayısının 10 katıdır. Nvidia bugün gerçekten AD104 kalıbı için 2012’de GK104 kalıbı için ödediğinden 10 kat daha fazla mı ödüyor? Tekrar ediyorum, grafik kartları daha da pahalılaştı ama o kadar da değil.

Öyleyse olası açıklamaları ele alalım. Yeni başlayanlar için bu rakamların büyük ölçüde Tayvanlı dökümhane TSMC’den talaş satın alma maliyetine odaklandığı görülüyor. Ve TSMC son yıllarda fiyatlarını artırmasıyla ünlü.

2012 yılında TSMC’nin çip üretim teknolojisi açısından genel olarak Intel’in oldukça gerisinde olduğu düşünülüyordu. Şimdi dünyaya liderlik ediyor ve bunun sonucunda oldukça yüksek bir ücret alıyor.

(Resim kredisi: Google/Semiconductor Digest)

Aynı zamanda, belki de VRAM, PCB, montaj vb. gibi grafik kartlarının GPU dışı maliyetleri 2012’den bu yana önemli ölçüde düşerek tüm kartın fiyatının 10 kat artmasını önledi.

OKU  Nvidia'nın parlak yeni RTX 4060 Ti GPU'su zaten MSRP'nin altında satılıyor

Ama yine de 10x olayı oldukça etkileyici görünüyor. Core i9 14900K gibi bir Intel Raptor Lake CPU’yu düşünün. Bu yaklaşık 25 milyar transistör içerir. 10 yıl geriye gittiğinizde Intel’in iki milyarın biraz üzerinde transistöre sahip Ivy Bridge CPU’larına geliyorsunuz. Yani bu, günümüzün 14900K’sındaki transistör sayısının Ivy Bridge CPU’nun 10 katından çok daha fazlasıdır.

14900K’nın size maliyeti yaklaşık 550$’dır. En iyi Ivy Bridge çipi, Core i7 Extreme 4960X’i de eklerseniz ya 600 doların ya da 999 doların biraz altındaydı. Ancak her iki durumda da bu çipler özellikle enflasyona göre ayarlandığında daha pahalıydı. Ancak günümüzün CPU’sunun 10 kattan fazla transistör içermesine rağmen transistör maliyetlerinin aynı kaldığına mı inanacağız?

Gerçekten açık olmak gerekirse, günümüz CPU’larında 10 yıl öncesine göre 10 kat daha fazla transistör var, transistör başına maliyet aynı kaldı, ancak fiyatlar biraz düştü (ya da enflasyona göre ayarlarsanız çok fazla)?

Bir sonraki makineniz

Oyun bilgisayarı grup çekimi

(Resim kredisi: Gelecek)

En iyi oyun bilgisayarı: En iyi önceden oluşturulmuş makineler.
En iyi oyun dizüstü bilgisayarı: Mobil oyunlar için harika cihazlar.

Üstelik bir CPU ile CPU kalıbının ötesinde hesaba katılması gereken maliyet çok daha azdır. VRAM, soğutucu, video çıkış donanımı vb. içeren büyük bir PCB’ye yerleşik değildir. Bu nedenle, bir CPU kalıbının transistör başına maliyetinin, nihai perakende fiyatı üzerinde, bir GPU kalıbının grafik kartı üzerindeki etkisinden çok daha doğrudan bir etkisi olmalıdır. Ancak daha az etkisi olmuş gibi görünüyor. CPU’lar biraz daha ucuzdur.

Yani, transistörlerin daha ucuz olmayacağı yönündeki açık iddiada en azından bazı nüanslar kayboluyor. Eğer bu kesinlikle doğru olsaydı, tüketici masaüstü bilgisayarlarına yönelik ileri teknoloji CPU’ların fiyatı birkaç bin dolar olurdu. Ama değiller. Yani muhtemelen paniğe kapılmayacağız.

OKU  Cities: Skylines 2 bu yıl geliyor: 'şimdiye kadar yapılmış en gerçekçi şehir simülasyonu'

Evet, son yıllarda çip üretim maliyetlerinin arttığı doğru. Ancak yine de önümüzdeki yıllarda PC bileşenlerinden alacağınız paranın karşılığını alacağınızı düşünüyoruz.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.