Oyun Haberleri

GPU fiyatları buradan nereye gidiyor?

PNY RTX 4080 XLR8 Verto

AMD ve Nvidia’nın Nvidia RTX 4060 ve RTX 4070 kartları ve AMD’nin Radeon RX 7800 ve 7700’ü de dahil olmak üzere yeni orta sınıf GPU’ları çok yakında. Orta sınıf diyoruz ve sorun burada yatıyor. Bu ekran kartlarının fiyatı ne olacak?

Tüm göstergeler, Nvidia’nın TX 4080’inin beğenilerinin (yeni sekmede açılır) ve RTX 4070 Ti (yeni sekmede açılır) AMD’nin RX 7900 XT ile birlikte (yeni sekmede açılır) ve RX 7900 XTX (yeni sekmede açılır) oldukça zor satışlardır. Ne de olsa, hemen hemen hepsi lansmandan kısa bir süre sonra resmi MSRP’lerine geri döndüler ve hepsi bol miktarda tedarik edilmiş gibi görünüyor.

Bu, listelenen SKU’ların belirli örneklerinin özellikle düşük satış söylentilerine başvurmadan. Tabii ki, bu dörtlünün en ucuzu Nvidia RTX 4070 Ti. Ama bu bile 799 dolarlık bir grafik kartı.

Küresel bir ekonomik gerileme ve yaşam maliyeti kriziyle birlikte, kısmen bildiğimiz ethereum madenciliğinin sona ermesi sayesinde bir gecede buharlaşan kripto kaynaklı GPU talebiyle, grafik kartı talebinde herhangi bir geri dönüş sağlayacak ani bir artışı hayal etmek zor. yakında.

Bu da AMD ve Nvidia’nın yaklaşmakta olan alt seviye anakartları nereye konumlandıracağı sorusunu akla getiriyor. Görünüşe göre kesinlikle iki kıskanılmayacak seçenekten birini seçmek zorunda kalacaklar.

Birincisi, yeni anakartları mevcut RTX 40- ve RX 7000-serisi grafik kartlarına göre fiyatlandırabilirler. Başka bir deyişle, süper yüksek grafik kartı fiyatlarının yeni ‘normal’ini ikiye katlayın. Bu, tartışılan bir RTX 4070’i 649 $ veya civarına, RX 7800 XT’yi muhtemelen biraz daha yükseğe, RTX 4060’ı belki 499 $’a ve RX 7700 XT’yi belki de benzer bir basketbol sahasına koyar.

Bu rakamlar biraz farklı olabilir. Ancak ana fikir, hiyerarşideki nispeten düşük konumları göz önüne alındığında çok pahalı kartları içerir. Kim bir RTX 4060 için 500$ ödemek ister? (yeni sekmede açılır) hangisinin zayıf AD107 çipine dayandığı söyleniyor? Evet.

OKU  Dark and Darker hala Steam'den atıldı, bu nedenle Ironmace en son oyun testi için BitTorrent ile "eski moda gidiyor" ve hayranlar buna bayılıyor

İnmek

Diğer seçenek, bu GPU’lar için geleneksel pazar konumlandırma diyebileceğiniz şeye geri dönmektir. Bu, en yeni GPU mimarilerinin mevcut sürümlerine kıyasla çok daha düşük fiyatlandırma anlamına gelir. Bu da mevcut yeni nesil kartların halihazırda olduğundan daha kötü görünmesine neden olacak.

Sonra ne? RTX 4080 ve RX 7900 kartlarının fiyatları düştü mü? Ya da onları kazık tahtaları gibi mi bırakacaksınız? AMD ve Nvidia’nın büyük bir düşüş olmadan veya önemli ölçüde daha düşük birim satışları kabul etmeden kendilerini içine çektikleri bu köşeden nasıl çıktıklarını görmek gerçekten zor.

Bazı kaynakların öne sürdüğü gibi, Intel’in yaklaşmakta olan Battlemage GPU ailesi gerçekten gelecek yılın başlarında gelir ve çok daha az paraya RTX 4080 / RX 7900 performans seviyeleri sunarsa durum yalnızca daha kötü olacaktır. (yeni sekmede açılır). Ne olursa olsun, biraz çirkin olacak.

(yeni sekmede açılır)


En iyi oyun bilgisayarı:
Profesyonellerden en iyi hazır makineler
En iyi oyun dizüstü bilgisayarı:
Mobil oyun için mükemmel dizüstü bilgisayarlar

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.