Oyun Haberleri

Grafik kartı satışları daha da kötüye gitti

AMD RX 7900 XT with its original packaging.

Jon Peddie Research, grafik kartı pazarına ilişkin en son analizini yayınladı. Ve oğlum, hiç hoş değil. Satışlar düşmeye devam ediyor. Bu sefer, 2023’ün ilk çeyreği için satışlar geçen yılın aynı dönemine göre %38 ve 2022’nin son çeyreğine göre %12 düştü.

Tabii ki, bu son düşüşler, JPR tarafından bildirilen 2022’nin sonunda yıllık bazda %50’lik devasa satış kraterinin üstüne geliyor. İyi değil, değil mi?

Bununla birlikte, bunun gibi rakamlar birkaç uyarı ile birlikte gelir. Örnek olarak, JPR geçen sefer yanlışlıkla 60.000 Intel veri merkezi GPU’sunu rakamlarına dahil etti, ancak rakamları hızla ayarlamak zorunda kaldı. Hatalar her zaman yapılabilir, ancak orijinal rakamlarının Intel’i aniden GPU satışlarıyla AMD ile aynı seviyeye getirmesi, son derece mantıksız olduğu için alarm zillerini çalmış olmalı. Olmadığını mı? Pek güven verici değil, değil mi?

Her neyse, JPR, Intel’e AMD hacminin büyük bir kısmında hala sahipken, AMD’nin Nvidia’nın satışlarının çok küçük bir kısmına gerilediğini gösteriyor. Bu, bazı AMD kartlarının son zamanlarda oldukça iyi satıldığına dair anekdot raporları ile pek uyumlu değilken, Nvidia GPU satışlarının tüm raporları tamamen kıyametle dolu. JPR’de şu anda Nvidia, AMD’nin yaklaşık 10 katı kadar GPU satıyor. Eğer doğruysa, Nvidia için işler pek iyi gitmiyor olabilir ama AMD’nin ekran kartları için durum felaket.

Yine, bu tür istatistiklere nasıl ulaşıldığını hatırlamakta fayda var. JPR’nin rakamları hakemli, endüstri tarafından denetlenmiş gerçekler değildir. Bunlar, sektördeki tüm oyuncular olmasa da bazı oyunculardaki bağlantılardan bilgi almak da dahil olmak üzere çeşitli tekniklere dayanan tahminlerdir. Başka bir deyişle, sınırlı veri noktaları, pazar çapındaki tahminlere göre tahmin edilmiştir.

(İmaj kredisi: JPR / Tom’s Hardware)

Ancak burada hala bir hikaye var ve 2022’nin sonunda GPU satışlarında büyük bir düşüş olduğu ve devam eden yeni GPU lansmanlarına rağmen rakamlar hala yanlış yönde ilerliyor.

OKU  Hideo Kojima, pandemiden sonra Death Stranding 2'yi 'tamamen yeniden yazdığını' söyledi

Bu yeni rakamlar, ilgili raporlama döneminden sonra piyasaya çıkan Nvidia’nın RTX 4060 Ti ve yeni AMD Radeon RX 7600 gibilerini içermeyecek. Bu şeyler hakkında yorum yapabilecek durumda olan hemen hemen herkes, RX 7600’ün iyi sattığını ve RTX 4060 Ti’nin patladığını söylüyor. Bu nedenle, bunun JPR’nin bir sonraki satış rakamlarına yansıyıp yansımadığını görmek ilginç olacak.


Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı: Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor Oyun için en iyi SSD: Önce oyuna girin

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.