Oyun Haberleri

Harebrained Schemes yeniden bağımsız: Paradox, bu yılın başlarında büyük işten çıkarmaları onayladıktan sonra bir haftadan kısa bir süre sonra stüdyoyla yollarını ayırdı

Battletech Basics: Combat trailer still

Sıra tabanlı taktik oyunu The Lamplighters League’in satışlarının “büyük bir hayal kırıklığı” olduğunu söylemesinin ve geliştirici Harebrained Schemes’te büyük işten çıkarmaların doğrulanmasının üzerinden bir haftadan kısa bir süre sonra Paradox Interactive, stüdyoyla “yollarını ayırmaya karar verdiğini” duyurdu. Paradox, bölünmenin “her bir tarafın stratejik ve yaratıcı önceliklerinden kaynaklanan” karşılıklı bir karar olduğunu ve HBS’nin 1 Ocak 2024’te yeniden resmen bağımsız olacağını söyledi.

Paradox COO’su Charlotta Nilsson, “Paradox stratejisini, sonsuz niteliklere sahip strateji ve yönetim oyunları içindeki temel alanlarına doğru yeniden odakladı” dedi. “Biz ve HBS liderliği The Lamplighters League’in yayınlanmasından sonra ne olacağını tartışıyorduk ancak aynı türden yeni bir proje veya devam filmi portföy planlarımıza uygun değildi. Bu nedenle ayrılmanın en iyisi olacağına inanıyoruz çok ileri.”

Ayrılık, Paradox’un The Lamplighters League’in ve “stüdyo tarafından geliştirilen diğer oyunların” mülkiyetini elinde tutmasına neden olacak, ancak hangi oyunlara ilişkin ayrıntılar verilmedi. Bu cephede özellikle ilgi çekenler Harebrained’in en tanınmış oyunları Shadowrun ve Battletech’tir: Her iki video oyunu serisi de, aynı zamanda kurucu ortağı olan Jordan Weisman’ın kurucu ortağı olduğu bir RPG ve masa üstü oyun şirketi olan FASA tarafından yaratılan masa üstü oyunlarına dayanmaktadır. Tavşan Beyinli Planlar.

Uzun ve karmaşık bir geçmişi var ama kısa versiyonu, FASA’nın 90’ların ortalarında FASA Interactive adında bir video oyun stüdyosu kurması ve sonunda Microsoft tarafından satın alınmasıdır. FASA Interactive 2007’de kapatıldı, ancak Microsoft, o zamanlar yeni olan ve şimdi kapalı olan girişimi Smith ve Tinker aracılığıyla yeni FASA tabanlı video oyunlarını Weisman’a geri verme haklarını lisansladı.

Görünüşe göre bu haklar Weisman’ın 2011’de Harebrained Schemes’ı kurmasıyla da geçerliydi (stüdyo üç Shadowrun oyunu yapmıştı ve Paradox tarafından satın alınmadan önce Battletech’in geliştirilmesinde derin çalışmalar yürütüyordu) ve ‘yolların ayrılması’ duyurusunda bu oyunların bulunmaması Bana Tavşan Beyinli Planların onları elinde tutmuş olabileceğini düşündürüyor. HBS, bölünmeyle ilgili kendi yorumunda bu olasılığa dair hiçbir fikir sunmadı.

Stüdyo operasyon müdürü Brian Poel, “Harebrained Schemes yıl sonuna kadar Lamplighters League’i destekleyecek, biz ise 2024’te bağımsız bir gelecek için finansman ve ortaklıklar arıyoruz” dedi. “Stüdyo misyonumuz aynı: Aklınıza meydan okuyan ve kalbinize dokunan oyunlar yapmak.”

OKU  Apex Legends Oyuncusu, Revenant İçin İlginç Bir Yenilemeyle Geldi

Poel, PC Gamer’a verdiği ayrı bir açıklamada, bölünmenin ardındaki koşulları açıkladı. “Bu ayrılma kararı, öncelikle Paradox’un portföy planlarındaki değişikliklerden kaynaklandı; bu değişiklikler The Lamplighters League’in devamını içermiyordu veya uzmanlığımızı oluşturduğumuz türlerdeki yeni oyunlara yeşil ışık yakmıyordu” dedi. “Dolayısıyla ayrılma planları bir süre önce, Paradox’un stratejik planlaması odak noktasına geldiğinde başladı. Bu aynı zamanda işten çıkarmalara da yol açtı, çünkü proje tam üretimden lansman sonrası daha küçük bir geliştirme ekibine geçti, ancak devredilecek yeni bir proje yoktu. .

“Paradox, 2018 yılında HBS’yi satın aldığında portföyümüzdeki tüm oyunların haklarını aldı ve bundan sonra da tüm bu oyunların mülkiyetini elinde tutacak. Shadowrun ve Battletech markalarının video oyunu IP’lerinin Microsoft’a ait olduğunu lütfen unutmayın. Geleceğe yönelik olarak proje hedefleri, stüdyonun mevcut büyüklüğü ve son beş yıldaki geliştirme programımız kesinlikle bizi gelecekteki yayıncılarla birlikte araştırdığımız projelerin kapsamını tekrar gözden geçirmeye yöneltti.”

Harebrained’in bu görevi sürdürmek için ne tür kaynaklara sahip olması gerekeceği henüz bilinmiyor. Stüdyonun eski bir çalışanı olduğunu iddia eden bir kişi, çalışanlarının yaklaşık %80’inin Haziran ayında işten çıkarıldığını söyledi; Paradox onayında rakam vermedi ancak çalışan sayısının “önemli ölçüde azaldığını” kabul etti. Stüdyo için tek parlak nokta, önceki projesi için kitlesel fonlama kampanyalarıyla tutarlı bir başarı elde etmesi: Shadowrun Returns, Shadowrun: Hong Kong ve Battletech, Kickstarter’daki hedeflerini çok aştı ve hepsi oldukça iyi oyunlara dönüştü. , fazla.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.