Oyun Haberleri

2021’de bir YouTuber, Breath of the Wild çok oyunculu modunu yapabilecek kişiye 10.000 $ teklif etti ve şimdi onu oynayabilirsiniz

BotW multiplayer screenshot by PointCrow

Yaklaşık bir buçuk yıllık çalışmanın ardından, küçük bir mod geliştirici ekibi bu hafta The Legend of Zelda: Breath of the Wild için çok oyunculu bir mod yayınladı. 10.000 dolarlık meydan okuma YouTuber PointCrow tarafından Kasım 2021’de yola çıktı. Şu anda Discord üzerinden kullanılabilen mod, 32’ye kadar oyuncunun birlikte Hyrule çevresinde galavana yapmasını, ilerlemeyi paylaşmasını ve modla birlikte eklenen bazı özel oyun modlarında rekabet etmesini mümkün kılıyor. Lider mod yapımcısı AlexMangue bana PointCrow’u anlatıyor (yeni sekmede açılır)Düzenli olarak hızlı koşan ve Breath of the Wild hakkında videolar çeken , modun geliştirilmesinde büyük rol oynadı.

AlexMangue, “Sadece 10K ödülünü koymadı. 10K ödülüne ek olarak proje boyunca bizi parasal olarak da destekledi” diyor. “Ayrıca, bir şekilde, projenin yaratıcı tarafını yerine getirmesi açısından, bir sonraki adımda ne üzerinde çalışacağımız konusunda bize fikirler getirmek gibi, projenin direktörüydü.”

Şimdiye kadar mod, oyuncuların konumu, hava durumu ve günün saati, düşman sağlığı ve keşfedilen kuleler ve tapınaklardaki ilerleme dahil olmak üzere etkileyici sayıda şeyi oyuncular arasında senkronize edebiliyor. Yine de, düşman yapay zekasını senkronize etmek gibi, tamamen tamamlanmış hissetmek için bazı temel özellikler eksik. Modun şu anki biçiminde, diğer oyuncular bir düşmana ne zaman hasar verdiğinizi anlayabilecek, ancak ekranlarında sizinkiyle aynı şeyi yapmayacak. Bu tutarsızlık, oyunun koduna erişim gerçekten mevcut olmadığında BotW Multiplayer gibi bir modu çıkarmanın zorluğunu vurgular.

AlexMangue, “Nintendo onları herhangi bir sembol olmadan gönderdiği için oyun kodunu tek başına pek kullanmadık ve bu nedenle gerçekten okunabilir değil, bu yüzden çalışmasını sağlamak için bazı hileli şeyler yapmak zorunda kaldık” diyor. “Bunun esas kısmı diğer oyunlarda hilecilerin çalışmasına benzer. Emülatöre kendi kodumuzu enjekte ediyoruz ve bu sayede emülatör işlemi için bilgisayarınızın RAM’inde kayıtlı bilgilere ulaşabiliyoruz. Bununla kesinlik arıyoruz. oyuncunun konumu, dönüşü vb. gibi hafızadaki bilgiler. Bu, kodladığımız bir sunucuya göndermek için gereken verileri elde etmek için çıkarma kısmıdır.

Sunucu her oyuncudan veri aldıktan sonra, bunun bir kısmını analiz eder ve diğer oyunculara iletir. İşte hileli şey burada başlıyor. Aslında oyundaki NPC’leri kullanıyoruz ve onları Link gibi gösteriyoruz. Onları ürettikten sonra, daha önce baktığımız aynı bilgilere bakıyoruz, ancak NPC’lerimiz için ve bununla konumlarını, dönüşlerini vb. değiştiriyoruz.”

Breath of the Wild’ın bazı kodlarının sistem belleğinden ayrıştırılması doğal olarak diğer bitlere göre daha kolaydır. Örneğin, düşmanın sağlığı basit bir değerken yapay zeka doğal olarak çok daha karmaşıktır. Mod yapımcılarının daha planlı özelliklere sahip bir Trello projesi var, ancak AlexMangue bu 1.0 sürümünden sonra ana görevlerde ilerlemeyi senkronize etmeyi mümkün kılmak da dahil olmak üzere bazı öncelikler olduğunu söylüyor.

OKU  Remnant 2'nin yeni DLC'sini, siz ona sahip olmasanız bile ona sahip olan bir arkadaşınızla oynayabileceksiniz.

Mod yapımcıları Ahrdoc ve Sweet’in geliştirme çalışmalarının yanı sıra bir dizi başka tanınmış Breath of the Wild mod geliştiricisinin katkılarıyla, bu noktaya gelmek büyük bir ekip çalışması oldu. Ancak bu çekirdek ekip için bu haftaki sürüm özellikle büyük bir andı. AlexMangue, “Bu aslında ekipteki herhangi birinin yaptığı ilk sürüm, bu yüzden çok havalıydı” diyor. “Topluluğun ne kadar havalı olduğunu, birçok insanın birbirine yardım ettiğini görmek beni çok mutlu etti.”

Modun yüklenmesi, Wii U öykünücüsü Cemu’da (oyunun Switch sürümü desteklenmez) Breath of the Wild’ın çalıştırılması, oyunun yamalanması ve çevrimiçi bağlanma dahil olmak üzere oldukça karmaşık bir süreçtir. Mod sunucusundaki oyuncular, yerel makinelerinde barındırmadan herkesin oynayabileceği sunucuları döndürerek sürecin en az bir bölümünü kolaylaştırmaya yardımcı oldular. Cesur ve hevesliyseniz, kurulum kılavuzunu buradan inceleyin.

Aksi takdirde, işte eğlenceli bir Alman YouTuber’ın modun videosu, özel saklambaç oyun modunu diğer beş oyuncuyla oynuyor.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.