Oyun Haberleri

Hideo Kojima, Metal Gear Solid 2’nin 300 değişiklik yapması gerektiğini ve 11 Eylül terör saldırılarının ardından neredeyse iptal edildiğini söyledi

Metal Gear Soild 2: Sons of Liberty

Hideo Kojima kısa bir süre önce Weekly Tokyo Keizai dergisine Metal Gear Solid 2’nin piyasaya sürülmesinden ve gerçek dünyadaki olayların oyunun çıkışını neredeyse nasıl alt üst ettiğinden biraz bahsettiği bir röportaj verdi. O zamanlar MGS2 muhtemelen dünyanın en çok beklenen oyunuydu ve Kasım 2001’de piyasaya sürülmesi gerekiyordu. Ardından, oyunun çıkışından iki ay önce, 11 Eylül terör saldırıları gerçekleşti, 3.000’den az insan öldü ve dünyanın gidişatı değişti. .

New York’a saldıran terörist grupların yer aldığı MGS2 birdenbire gerçekten de zamanlaması çok kötü olan bir projeye dönüştü. Kojima ve Konami, Sony’nin de dahil olduğu kriz moduna girdi ve oyunu bu bağlamda olduğu gibi yayınlayamayacağını anladı. Arsenal Gear’ın Manhattan’a çarpması ve çeşitli binaların yıkılması gibi belirli sahneler artık düşünülemezdi (bu sahnenin kitap ayracı hayatta kaldı, ancak arada olanlar oyuncunun hayal gücüne bırakıldı).

” tasviri [the] Oyunun temaları ve 11 Eylül’deki gerçek dünya olaylarıyla çok sayıda benzerliği, o sırada piyasaya sürülmeye uygun değildi” dedi Kojima (teşekkürler, GR+). “Avukatlarla görüştükten sonra sonuç, oyunun 300 noktada revizyon gerektirmesiydi. Kriz modunda olduğumuzu ve oyunun çıkışını ve satışını tehdit ettiğini söylemeye gerek yok.”

Kojima, Konami’nin üst düzey yönetimi ile bir toplantıya girip MGS2’nin hikayesinin ve senaryosunun içeriğini açıklamak zorunda kaldı: “Herkesin yüz ifadesinde ‘bu iyi değil’ bakışı vardı.”

Yönetmenin ilk içgüdüsü, “oyun bu dönemde çıkmamalı” ve bunun da ötesinde, “Sorumluluk alıp şirketten istifa etmekten başka seçeneğim yok” oldu.

Buna Sony Computer Entertainment başkanı Ken Kutaragi geldi ve Kojima’ya gerçek dünyadaki olayları neredeyse hiç kontrol edemediğini ve kendisini sorumlu tutmaması gerektiğini belirtti: “Bu utanman gereken bir konu değil” dedi Kutaragi. “Devam etmeli ve oyunu bırakmalısın.”

OKU  Baldur's Gate 3'ün yeni yaması, en susamış arkadaşının size ısınmasını yavaşlattı ve bu da sevilen Sex% speedrun kategorisi için korkunç sonuçlar doğurdu

“[I also] Konami’nin kurucusu Kagemasa Kozuki’ye e-posta yoluyla ulaştık” dedi. Kojima, “‘Kararımı verdim’ şeklinde yanıt verdi. Oyun yayınlanmalı. Düşüncelerin neler?’ Sözler beni etkiledi ve ben de kararımı verdim.”

Geliştiriciler değiştirilmesi gerekenleri değiştirmek için çalışırken oyunun çıkışı birkaç hafta ertelendi ve sonunda 13 Kasım 2001’de piyasaya sürüldü.

Kojima, MGS4’ün dijital savaş alanının “artık bilim kurgu değil“. Kojima’ya göre Death Stranding ile sonraki küresel salgın arasında da tuhaf paralellikler vardı. yaklaşan devam filmini tamamen yeniden yazdı.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.