Oyun Haberleri

Activision Blizzard CEO’su, cinsiyetçilik ve taciz sorunlarının “şirketi istikrarsızlaştırmaya” çalışan “agresif işçi hareketi” tarafından uydurulduğunu cüretkar bir şekilde iddia ediyor.

Bobby Kotick at the Allen & Company Sun Valley Conference, 2022

Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick, Variety ile yaptığı yeni ve açıkçası utanç verici bir röportajda, şirkette “sistemik” tacizle ilgili hiçbir zaman bir sorun olmadığını ve bu tür şeylerin raporlarının esas olarak sorun çıkarmaya çalışan sendikaların sonucu olduğunu söyledi.

2021, Activision Blizzard için çok kötü bir yıldı. O yılın Temmuz ayında, Kaliforniya’nın Adil İstihdam ve Barınma Departmanı – şimdi Sivil Haklar Departmanı olarak biliniyor – şirkette yaygın ayrımcılık ve cinsel taciz iddiasıyla bir dava açtı; Bunu başka soruşturmalar, çok sayıda üst düzey çalışanın işten ayrılması, özürler, para cezaları, çok sayıda ek dava ve sendikalaşma çabalarını yönlendirmeye ve şirkette başka anlamlı değişikliklere yol açmaya yardımcı olmak için ABK İşçi Sendikasını kuran çalışanlardan önemli geri bildirimler izledi. .

Tüm bunlara rağmen, Activision Blizzard’ın yönetim kurulu Haziran 2022’de kendi iç soruşturmasını yürüttükten sonra stüdyoda sistemik cinsiyete dayalı suistimal olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını söyledi. Şimdi, Kotick sadece bu hikayeye bağlı kalmıyor, aynı zamanda işçi örgütleyicilerini suçlayarak hikayeyi bir adım öteye taşıyor.

Kotick, “Mümkün olan her türlü soruşturmayı yaptık,” dedi. “Ve hiçbir zaman tacizle ilgili sistemik bir sorunumuz olmadı. Medyada bildirilen yanlış tanımlamaların hiçbirine sahip değildik. Ancak sahip olduğumuz şey, şirketi istikrarsızlaştırmaya çalışmak için çok çalışan çok agresif bir işçi hareketiydi.”

Bu kesinlikle cüretkar, ancak görünüşe göre Kotick’in benimsediği yeni bir yaklaşıma uyuyor: Variety’ye, Activision Blizzard’daki yaygın suistimal iddiaları ilk ortaya çıktığında hatasının şirketi ve kendisini onlara karşı zorla savunmak olmadığını söyledi. “Kışkırtıcı anlatıda okuduklarından herhangi biri doğru olsaydı, burada oturup seninle konuşmazdım” dedi.

İronik bir şekilde, Kotick ayrıca “sendika karşıtı” olmadığı konusunda ısrar etti ve aslında kendisinin “bir sendika üyesi olan tek Fortune 500 CEO’su” olduğunu iddia etti. Bu, Brad Pitt filmi Moneyball’da Oakland A’nın ortak sahibi Steve Schott olarak rol aldıktan sonra 2011’de katıldığı film ve televizyon aktörlerini, gazetecileri ve diğer ilgili sektör profesyonellerini temsil eden birlik olan SAG-AFTRA olacaktır.

OKU  Bugünün Wordle ipucu ve cevabı #732: 21 Haziran Çarşamba

Kotick, “Bir sendikanın kendilerini temsil etmesini isteyen çalışanlarımız varsa ve onlar da bu sendikanın kendilerine iş deneyimlerinde fırsatlar ve geliştirmeler sağlayabileceğine inanıyorlarsa, ben buna tamamen katılıyorum” dedi. “Öğretmen olan bir annem var. Bir sendikaya karşı bir tiksintim yok. Benim tiksindiğim şey, kurallara göre oynamayan bir birliktelik.”

Kayıt aksini gösteriyor gibi görünüyor. Örneğin, Ocak 2022’de Activision Blizzard, Call of Duty stüdyosu Raven Software’de QA test uzmanları tarafından oluşturulan bir birliği gönüllü olarak tanımayı reddetti; o yılın Haziran ayına kadar yön değiştirmedi, Activision’ı satın almak için müzakerelerde bulunan Microsoft’un görevi devralması durumunda sendikaya karşı çıkmayacağını söylemesinden kısa bir süre sonra. Ekim 2022’de ABD Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu, Activision Blizzard’ın sendika organizasyonundaki rollerine misilleme olarak Raven’daki maaş artışlarını engellediğini tespit etti; Ocak 2023’te Activision Blizzard stüdyosu Proletariat’taki işçiler, stüdyo CEO’su Seth Sivak “özgür ve adil bir seçimi imkansız hale getirdiği” için sendika oylaması taleplerini geri çektiklerini duyurdular.

Oyun endüstrisi sendikalaşma çabalarına öncülük eden işçi örgütü Amerika İletişim İşçileri, Kotick’in tanımlamasını reddetti. CWA iletişim direktörü Beth Allen Variety’ye “Şirketler sendika karşıtı kampanyalar yürütürken yıkıcı olmayı seçiyor. İşyerlerini iyileştirmek için bir araya gelen işçiler, herkesin yararına yapıcı değişiklikler yapmayı amaçlıyor. İşverenler gönüllü olarak sendikaları tanıdığında ve iyi niyetli sözleşme pazarlığı yaptığında, bu güven oluşturur ve şirketleri güçlendirir.”

Activision Blizzard da daha önce şirketteki görevi kötüye kullanmanın aslında bir sorun olduğunu kabul etmişti. Örneğin Mart 2022’de Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu tarafından aleyhine açılan bir cinsel taciz davasını sonuçlandırmak için 18 milyon dolar ödedi. Diğer davalar devam ediyor, ancak Activision Blizzard bu cephede de geri adım atmaya başladı. Aralık 2022’de, Kaliforniya’nın CRD’sine karşı, ajansın davada uygunsuz bir şekilde yavaş hareket ettiğini ve medya ve sendikalarla olan ilişkisine ilişkin bilgileri sakladığını iddia eden bir dava açtı.

OKU  Kötü adam özentisi, rakiplerin trafiğini çalmak için yapay zeka 'soygunu' yapıyor ancak aslında kontrolsüz yapay zekanın interneti nasıl mahvedeceğini gösteriyor

2021’in sonlarında PC Gamer, hikayeleri Kotick’in iddialarıyla aynı fikirde olmayan üç eski Blizzard çalışanıyla konuştu: Diğer şeylerin yanı sıra, kısmen kontrolden çıkmış bir içme kültürünün körüklediği uygunsuz işyeri davranışının yönetim tarafından mazur görüldüğünü söylediler ve bölümlerindeki kadınların erkeklerle aynı takdiri almak için mücadele ettiğini.

Kotick ayrıca Microsoft’un iş başında Activision Blizzard’ı satın almasına da değinerek, “Microsoft bizim için açık ara en iyi yer” ve anlaşmanın özellikle artan oyun geliştirme maliyeti ışığında mantıklı olduğunu söyledi. yetenek için tazminat.” Ancak, satın alma sonunda engellenirse şirketin muhtemelen iyi olacağını da sözlerine ekledi: Activision Blizzard şu anda kabaca 12,6 milyar dolar nakit üzerinde oturuyor ve anlaşma başarısız olursa Microsoft’tan bunun üstüne bir 3 milyar dolar daha alacak.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.