Oyun Haberleri

Intel bu hafta Intel 4 düğümlü çiplerin yüksek hacimli üretimine başlıyor

Intel engineers work in Fab 34, an Intel manufacturing facility in Ireland

Intel, 29 Eylül Cuma gününden itibaren İrlanda’da son teknoloji ultraviyole litografi (EUV) teknolojisine sahip Intel 4 düğümünün yüksek hacimli üretimine başlayacak. İrlanda Standart Saati ile 12:45’te İrlanda’nın Leixlip kenti yakınlarındaki Fab 34 tesisinde bir törene ev sahipliği yapacak. Intel CEO’su Pat Gelsinger da toplantıya katılacak.

Her ne kadar Intel 4 üretimine başlayan ilk tesis olmasa da (Oregon’daki D1 fabrikasında halihazırda üretime devam ediyor), Avrupa’da bir ilk ve ürettiği plakalar ve kalıplar yakında çıkacak olan Meteor Lake işlemcilerinde kullanılacak. Özellikle Intel 4, P-çekirdekleri (Redwood Cove) ve E-çekirdekleri (Crestmont) içeren Meteor Lake CPU’larının bilgi işlem kutucuklarını üretmek için kullanılır.

Intel 4 çok önemli. Intel, Intel 7’ye göre aynı güç bütçesi dahilinde saat hızında %20’den fazla artışa olanak sağlayacağını öngördü. Bu, dizüstü bilgisayar kullanım durumları için önemli bir rakam. Daha yüksek performans harikadır ancak pil ömrü de önemlidir. Elbette daha küçük kalıplar, Intel’in levha başına daha fazla kalıpla daha yüksek verim elde etmesine olanak tanıyor.

EUV, Intel’in agresif süreç yol haritasının önemli bir direğidir ve dört yıl içinde agresif bir şekilde beş düğüm üretmesine olanak tanır; bunlardan ilki, 12. Nesil Alder Lake, 13. Nesil Raptor Lake ve yakında çıkacak 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU’larında bulunan Intel 7’dir. . Intel 4 neredeyse tam üretimde. Bunu Intel 4’ün geliştirilmiş versiyonu olan Intel 3 takip edecek. Göreceğimiz bir sonraki masaüstü çipi olan Arrow Lake, 20A süreci ile üretilecek. Muhtemelen 2024’ün ikinci yarısında piyasaya çıkacaklar. Bu, Intel’in yarı iletken rakiplerine karşı liderlik olmasa da süreç eşitliği sağlamayı beklediği noktadır. Son olarak 2024’ün sonlarında üretime başlaması planlanan 18A var.

Bir sonraki makineniz

Oyun bilgisayarı grup çekimi

(Resim kredisi: Gelecek)

En iyi oyun bilgisayarı: En iyi önceden oluşturulmuş makineler.
En iyi oyun dizüstü bilgisayarı: Mobil oyunlar için harika cihazlar.

OKU  Akıllı Ebeveyn Denetimleri için Sony Patent Sistemi

Meteor Lake masaüstü bilgisayarlarını göremediğim için hayal kırıklığına uğradığımı itiraf etmeliyim. Bununla, uygun LGA1851 meraklısı sınıf ürünleri kastediyorum. Intel, NUC, AIO veya yerleşik masaüstü çözümlerini göreceğimizi açıkladı ancak K serisi yongaları içeren baştan aşağı tam bir masaüstü ailesi gerçekleşmeyecek. Yeni nesil P ve E çekirdeklerine sahip 6GHz+ bilgi işlem paneli oyuncular için çok heyecan verici olurdu. Ancak artık bu gerçekleşmediğine göre Intel’in üzerinde Arrow Lake ile masaüstü kullanıcılarına daha da iyi bir şey sunma baskısı var. Bunu gerçekten sabırsızlıkla bekliyorum.

Intel temsilcileriyle konuştuktan sonra edindiğim izlenim, şirketin oldukça yükselişe geçtiği yönündeydi. Intel, ABD merkezli üretimini genişletmek de dahil olmak üzere üretim kapasitesini artırmak için milyarlarca dolar harcıyor. Eğer ayrıştırılmış döşeme yaklaşımı ve çekirdek mimarileri agresif düğüm yol haritasıyla eşleşirse, önümüzdeki yıllar Intel için gerçekten iyi görünebilir.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.