Oyun Haberleri

‘Kahretsin… bu harika!’ FF14’ün bestecisi, aynı zamanda sol alanın da ustası olduğu göz önüne alındığında, Alan Wake 2’nin sürpriz müzikal numarasına onay veriyor.

Alan Wake, a writer in a snazzy black suit, gives his all during The Herald of Darkness music video from Alan Wake 2.

Alan Wake 2, birçok nedenden ötürü oyunseverlerin hayal gücünü yakaladı; gerçekten muhteşem ama aynı zamanda Remedy’nin türleri harmanlama, komedi ile korkuyu ustaca karıştırma konusundaki tutkusunu da taşıyor. Bu alışkanlık, bu yıl The Game Awards’ta canlı olarak sahnelenecek kadar popüler bir oyun içi parça olan Herald of Darkness’ta doruğa ulaştı. Bunu Alan Wake 2 ve Final Fantasy 14: A Realm Reborn ile ilgili spoiler takip ediyor.

Hatta Final Fantasy 14’ün müziklerinin (ve FF16’nın OST’sinin) bestecisi Masayoshi Soken’den de onay alındı. Bilmiyorsanız, FF14’ün müziği oyuncular tarafından o kadar seviliyor ki, stüdyoda Soken’in de dahil olduğu bir geliştirici grubu var ve bu grup her yıl hayran festivallerinde sahneye çıkıp hit parçaları çalıyor. Müzik oyunun kimliğinin büyük bir parçası.

Bestecilerin yılın en sevdiği müzikleri VGC tarafından yakın zamanda derlenen bir derlemede Soken, Alan Wake 2’nin Herald of Darkness şarkısını favorilerinden biri olarak övdü:

“Alan Wake 2’de ‘Herald of Darkness’ın oynadığı sahneyi seçerdim. Oyun sırasında müzik videosu birdenbire her yerde oynatılırken silahın patlaması için orada bir yer var ve bunu ilginç buldum. Ve bunun da ötesinde, [music video] interaktif hale getirilir. Başka söylenecek bir şey yok, kahretsin, bu harika!”

Bu iki nedenden dolayı izler. Birinci sebep: Herald of Darkness tam bir vurucu. İkinci neden: Bir oyunun müziğinin türünü aniden değiştirmek Soken’in çok aşina olduğu bir şey; aslında bu, FF14’ün müziğinin 2014’teki evriminde önemli bir dönüm noktası oldu ve sonraki yamalara ve genişletmelere de yansıdı.

Soken’in de belirttiği gibi Herald of Darkness bir anda ortaya çıkıyor. Alan Wake’in bölümlerinin hepsi biraz tuhaf, seviyelere doğru geçiş yapan canlı aksiyon filmleri olarak başlıyor. 4. Başlangıç: Şarkı Söyleriz, bir sahne seti boyunca tuhaf bir dönemece dönüşürken, Sonbaharın Şairleri/Asgard’ın Eski Tanrıları şişmiş LED ekranlarda sallanıyor. Bilirsin, klasik korku oyunu şeyleri.

OKU  Age of Empires 2'nin bir sonraki DLC'si, hayranların favorisi olan bir oyun modunu resmileştiriyor ve ilk oyunun tüm civ'lerini getiriyor

Final Fantasy 14: A Realm Reborn’un 2.4 Yaması’nda Soken benzer bir numara yapıyor. Oyun bir süredir fantezi tarzlarından sapmalarla flört ediyordu – örneğin Titan’ın, bir çukurda yerinde olmayacak olan, Under The Weight adında, kalp atışlarını hızlandıran bir patron teması var. Ama yine de hepsi tartışmalı olarak temayla ilgili; biraz uzaylı ama sihirli kristallerle beslenen düşüncelerin çağırdığı ilkellerle savaşıyorsunuz, bu yüzden işe yarıyor.

Akh Afah Amfitiyatrosu’nda Şiva ile yapılan kavga bunu bir adım daha ileri götürüyor; tesadüfen, o aslında üzerinize basıyor. Dövüş müziği, Elmas Tozu’nu kullandığı aşama geçişine kadar her zamanki ‘destansı patron savaşı’ tarzıdır: Kırbaç darbesi yörüngesel bir vuruş gibi vurur, orkestra ilahilerinden tamamen utanmaz, keskin emo rock’a doğru yön değiştirir. İşte YouTube kanalı guywhereismyspoon’un izniyle bir klip.

Bu, FF14’ün müziğinde bir dönüm noktası olacaktır. Günümüzde oyun, işleri karıştırma konusunda çok daha az utangaç. Shadowbringers ve Endwalker, yüksek anlarda devreye giren gitar soloları ve camsı kulüp melodileriyle dolup taşıyor ve daha orkestral parçalarla güzel bir şekilde eşleşiyor. Bütün bunları söylemek gerekirse, Alan Wake 2’de işleri değiştirdiği an Soken’in dikkatini çekti. Bu onun olduğu bir şey çok iyi.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.