Oyun Haberleri

Kötü şöhretli kiralık paralı Torswat’lar büyük olasılıkla özel bir dedektifin onları alt etmek için bir WoW Twitch yayıncısı ve FBI ile birlikte çalışmasının ardından tutuklandı

Archimonde, a boss from World of Warcraft

Motherboard’un geçen yıl Nisan ayında ortaya çıkardığı gibi, okullar, yayıncılar ve hatta yazarlar bile kiralık Torswat’ların kurbanı oldu. Torswats ‘hizmeti’, mesajlaşma uygulaması Telegram’ı kullanarak nakit karşılığında (örneğin bir okulun kapatılması için 75 dolar) swatlama teklif ediyor ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir dizi suç faaliyetiyle ilişkilendiriliyor.

Bilmiyorsanız ‘swatting’ polise yapılan yanlış ihbarları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu uygulama sadece fon ve zaman israfına yol açmakla kalmıyor, aynı zamanda mağdurların hayatlarını da büyük ölçüde bozuyor ve evlerinin travmatik bir şekilde aranmasına yol açıyor. Bu yanlış çağrıların kolluk kuvvetleri tarafından yetersiz bir şekilde ele alındığı bazı durumlarda, sallama ölümcül olabilir.

Şimdilik, Florida’ya iade edilen Kaliforniyalı bir genç olan Torswats’ın özel bir dedektifin çalışması sayesinde yakalandığı anlaşılıyor. Brad Dennis (Cafrozed) ve FBI. Wired’ın raporuna göre Dennis “yaklaşık iki yıldır Torswats’ı avlıyordu”.

Büyük bir atılımın Dennis’in Twitch yayıncılarıyla olan işbirliğinden kaynaklandığı bildiriliyor. World of Warcraft yayıncısı Matt Morse (Twitch’te StaySafeTV), saldırıya uğradıktan sonra Caforzed’in hizmetlerinden yararlandı: “İçinde eşim ve bebek çocuğuyla evimden çıkarıldıktan sonra, bana ateşli silahlar doğrultan silahlı bir SWAT memuru grubuyla karşı karşıya geldim. Adalet sistemimizin sinekliklerin yakalanmasına çok düşük öncelik verdiğini kabul etmek çıldırtıcı.” Dennis daha sonra Morse’un gönderisini retweetleyerek olaya dahil olduğunu doğruladı.

(Resim kredisi: Twitter/X’te @StaySafeWarlock.)

Bir sırasında aktarımMorse, iddia edilen suçlunun özel bir sunucu topluluğundan “yazma yöntemlerini” tanıdıktan sonra Dennis’e bilgi verebildiğini söyledi. “Bu kişinin söylediği bazı şeyler vardı: Hah, beş yıl önce özel bir sunucuda buna benzer şeyler söyleyen bir adam tanıyordum… eğer o çocuk beni özellikle dövmeseydi, muhtemelen böyle olmazdı. şu anda hapiste.”

Dennis ayrıca Torswat’ın hizmetlerini kiralıyormuş gibi yapmak için Vox adlı bir hizmeti de kullandı; Wired raporunda belirtildiği gibi: “Araştırmacı, ağ trafiğini kaydederek, o sırada kolluk kuvvetleri tarafından bilinmeyen bir kullanıcı adıyla birlikte, swatter’ın IP adresini gizlice ele geçirdi.” Daha sonra bu ayrıntıları, soruşturma sırasında mahkeme celplerinde kullanan FBI ile paylaştı.

OKU  Twitch Görüntüleyici, xQc'ye Bugüne Kadarki En Büyük Bağışını Yaptı

Bilim kurgu yazarı Patrick S. Tomlinson da Dennis’e teşekkür etti. heyecanşöyle yazıyor: “Ailem bu sosyopat ve ona para ödeyen tarikatçılar tarafından neredeyse iki yıldır terörize ediliyor. Evimize 46, yaşlı aileme üç arama yapıldı ve birçok eyalette bizim adımıza yarım düzine bomba tehdidi yapıldı. yeterince teşekkür edemem.”

Seminole İlçesi daha sonra gencin kefaletsiz olarak tutulduğunu doğruladı. Torswat’larla kesin bağlantıları (tek bir birey mi yoksa daha geniş bir grubun parçası mı oldukları) henüz belirlenmedi. Wired zaten Torswats’ın kimliğini kullanan birinin uzanıp şöyle dediğini bildiriyor: “Asla tutuklanmayacağımdan oldukça eminim”. Ancak bunun gibi yüksek profilli bir olayda, taklitçilerin ortalığı karıştırma şansı yüksektir.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.