Oyun Haberleri

Microsoft, İngiltere’nin onayının ardından satın almayı hızla kapattığı için Bobby Kotick, ‘2023’ün sonuna kadar’ Activision CEO’su olarak kalacak

Microsoft, İngiltere'nin onayının ardından satın almayı hızla kapattığı için Bobby Kotick, '2023'ün sonuna kadar' Activision CEO'su olarak kalacak

Güncelleme 13/10/2023: Activision Blizzard resmi olarak bir Microsoft şirketidir. Microsoft, İngiltere’deki CMA’dan onay aldıktan sonra, Xbox bloğundaki bir gönderide “Efsanevi Takımlar Activision Blizzard King’e” büyük bir hoş geldin geldiğini duyurduktan sonra, ışık hızında anlaşmayı tamamlamak için harekete geçti.

Activision çalışanlarına Microsoft haber sitesine yüklenen bir e-postada Activision CEO’su Bobby Kotick şunları duyurdu: “Phil [Spencer] Benden ABK’nın CEO’su olarak kalmamı ve kendisine rapor vermemi istedi ve bunu 2023’ün sonuna kadar yapacağım konusunda anlaştık.” Bundan sonra şirkette yeni, Kotick’siz bir dönem başlayacak.


Orijinal hikaye: Ve böylece 21 aylık ortak çalışmamız sona erdi. Yaşasın yeni, muhtemelen ömür boyu sürecek çabamız. İngiltere Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA), bugün “Microsoft, rekabeti teşvik edecek ezber bozan bir imtiyaz” başlıklı bir basın bülteninde, Microsoft’un 69 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımını onayladığını, Nisan ayındaki anlaşmayı bloke etme ve temize çıkarma kararını tersine çevirdiğini duyurdu. anlaşmanın çok yakın gelecekte sonuçlanmasının yolu.

Nisan ayında CMA’nın anlaşmayı engelleme kararı, satın almanın Microsoft’a bulut oyun sektörü üzerinde çok fazla kontrol kazandıracağı endişeleri etrafında dönüyordu; CMA, bunun önümüzdeki yıllarda giderek daha büyük bir mesele haline geleceğini düşünüyor.

Ama artık köprünün altından sular aktı. CMA, açıklamasında, Microsoft’un bulut oyun cephesindeki imtiyazının – Activision oyunlarının bulut akış haklarını Ubisoft’a lisanslamanın – “bu pazar yükselirken Microsoft’un bulut oyunlarındaki rekabeti kilitlemesini durduracağını” ve “Ubisoft’un Activision’ın içeriğini, çoklu oyun abonelik hizmetleri de dahil olmak üzere herhangi bir iş modeli kapsamında sunuyoruz.” CMA ayrıca Microsoft’un yeni teklifinin bulut oyunlarının Windows PC’lerin arkasında kalmasını önleyeceğini söylüyor.

Microsoft/Activision anlaşmasını inceleyen tüm ulusal düzenleyiciler arasında ret kararı veren tek kurum CMA oldu (her ne kadar ABD Federal Ticaret Komisyonu bu anlaşmanın kapanmasını engellemek için çok iyi bir çaba göstermiş ve birleşmeye karşı idari davayı yeniden açmış olsa da) bu kapanmayı engelleyemese bile). Bu karar hem politikacılardan hem de yöneticilerden oldukça fazla ilgi gördü.

OKU  Bayonetta Origins: Cereza and the Lost Demon Yayınlanmadan Önce ESRB Tarafından Derecelendirildi

Activision patronu Bobby Kotick, CMA’yı “bağımsız düşünceden” yoksun olmakla suçladı ve kuruluşun anlaşmayı tersine çevirmemesi halinde Birleşik Krallık’ın ekonomik açıdan sonunun geleceğini öngördü; Microsoft başkanı Brad Smith, bunu şirketin Britanya’daki kırk yılı içindeki “en karanlık günü” olarak nitelendirdi; ve hatta Birleşik Krallık Maliye Şansölyesi (hazine bakanı, ABD okuyucularını düşünün) Jeremy Hunt, organa “ekonomik büyüme için daha geniş sorumlulukları” hatırlatmak için küreği batırdı.

CMA’nın elbette bağımsız bir ekonomik düzenleyici olması, siyasi müdahaleden ve bu tür saldırıların ötesinde olması amaçlanıyor, ancak ajansın açıklamalarının çoğu, anlaşmanın engellenmesinin ardından karşılaştığı baskıya verilen yanıtlar gibi okunuyor. CMA baş yöneticisi Sarah Cardell, yaptığı açıklamada, kurumun “Microsoft’a, endişelerimizi kapsamlı bir şekilde ele almadıkça ve bu konuda kararlı davranmadıkça anlaşmanın engelleneceği yönünde açık bir mesaj ilettiğini” söyledi. Şöyle devam ediyor: “Bu müdahale, insanların daha rekabetçi fiyatlara, daha iyi hizmetlere ve daha fazla seçeneğe sahip olmasını sağlayacak. Biz, dünya çapında bu sonucu elde eden tek rekabet kurumuyuz.”

Cardell daha da doğrudan konuşuyor ve aslında “Microsoft tarafından uygulanan taktiklerin CMA ile etkileşim kurmanın hiçbir yolu olmadığını” ifade ederek bitiriyor ve Microsoft’un “onlara kesinlikle olmayacağını söylediğimiz bir önlem paketi üzerinde ısrar etmeye devam etmeyi seçtiğini” ekliyor. İşlemleri uzatacak ve “zaman ve para” israfına yol açacak şekilde “işe yaramıyor”.

Ancak suçlamalar bir yana, Microsoft ve Activision istediklerini elde etti ve artık yol, birleşmenin önümüzdeki birkaç gün içinde (daha erken olmasa da) kapatılmasının önündeki engellerden arındırılmış görünüyor. FTC’deki kurum içi idari dava başarılı olmadığı sürece, bu da Microsoft ve Activision’ın ayırmak Anlaşmanın tamamlanmasından sonra kendilerinin de bu duruma gelmeleri pek olası görünmüyor; şirketlerin neredeyse iki yıllık yolculuğu sona yaklaşıyor. Cesur yeni bir dünyaya hoş geldiniz.

OKU  Söylenti: Dead Space 2 ve 3 Remake İlgisi Electronic Arts Tarafından Ölçülüyor

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.