Oyun Haberleri

Steam Deck, Valve’ın İlk 10 listesinden bir buçuk yıl sonra ancak şimdi düşüyor ve bu küçük el tipi oyun bilgisayarının kalan gücünü gösteriyor

Opening the Steam Deck up for an SSD upgrade.

Bunun bir noktada olması gerekiyordu ancak Valve’ın çok sevilen Steam Deck’i, bir süredir haftalık gelir tablolarında düşüş gösteriyor. Ancak son iki haftadır ilk 10’un dışında kalması ASUS, Ayaneo, OneXPlayer ve Aokzoe’nin rekabetinin avuçiçi bilgisayar pazarında önemli bir pay aldığını gösteriyor.

GamingOnLinux tarafından bildirildiği üzere Steam Deck’in satışları, artık Valve’ın haftalık gelir sıralamasında ilk 10’unda yer almayacak kadar yavaşladı. Bu aslında pek de şaşırtıcı değil çünkü gerçekten isteyen insanların çoğunluğu onu zaten satın almış olacak ve Air 1S, OneXFly ve ROG Ally’nin yükselişi de sevkiyatlardaki düşüşe katkıda bulunmuş olacak.

Şaşırtıcı olan ise Steam Deck’in listelerde ne kadar uzun süredir hakim olduğu. Valve, elde ettiği gelir açısından haftalık en çok satan ürünlerini listeliyor ve taşınabilir bilgisayar ilk kez Şubat 2022’de piyasaya sürüldüğünden bu yana, 82 haftayı ilk onda geçirdi.

Bu neredeyse bir yıl yedi ay demek. Steam Deck toplamda 38 hafta boyunca listenin zirvesinde yer aldı ve neredeyse dokuz aylık gelir üstünlüğü elde etti.

Bunun gibi sonuçlarla Valve kendisinden oldukça memnun olmalı ve Steam Destesini yapma kararı, özellikle Steam Makineleri ve Steam Kontrolcüsü’nün hayal kırıklığından sonra doğrulanmış hissetmelidir.

Gelir elbette kârla aynı şey değildir ve bilmediğimiz şey ise Valve’ın tüm bu Deck satışlarından ne kadar para kazandığıdır.

Kâr marjlarının çok büyük olmadığından şüpheleniyorum, örneğin bir grafik kartında görülenlere kesinlikle benzemiyor. Ancak marj ne olursa olsun, Steam Deck açıkça büyük bir başarı elde etti ve bu da gelecekte bir noktada Steam Deck 2’yi neredeyse kesinlikle göreceğimiz anlamına geliyor.

Valve bunun yakın gelecekte gerçekleşmeyeceğini açıkça belirtti ancak internette yenilenmiş bir Steam Destesinin bu yıl veya belki de 2024’ün çok başlarında ortaya çıkabileceğine dair yeterince ipucu var. Daha hızlı ve pek çok ekstra özelliğe sahip değil ve büyük olasılıkla Valve’ın üretimi daha ucuz olacak, ancak daha güzel bir ekran umuyoruz.

Steam Deck incelemesi: Valve’ın el cihazı hakkındaki kararımız.
En iyi Buhar Güverte aksesuarları: Giyin.
Steam Deck pil ömrü: Gerçek pil ömrü nedir?

OKU  Bazı Destiny 2 Oyuncuları Kabus Baskınının Kökünü Kusursuz Bir Şekilde Temizledi

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.