Oyun Haberleri

Microsoft, Meta ve OpenAI, AMD’nin Nvidia’nın yapay zeka çiplerine alternatifi olan 153 milyar transistörlü devasa yenisini destekliyor

AMD MI300

AMD’nin yeni MI300X AI platformunun lansman etkinliği, aralarında Microsoft, Meta, OpenAI ve çok daha fazlasının da bulunduğu sektördeki en büyük isimlerden bazıları tarafından desteklendi. Bu üç büyüklerin hepsi çipi kullanmayı planladıklarını söyledi.

AMD’nin CEO’su Lisa Su, MI300X’i büyüttü ve onu şirketin şimdiye kadar ürettiği en karmaşık çip olarak tanımladı. Toplamda 153 milyar transistör içeriyor; bu, Nvidia’nın her şeyi fetheden H100 GPU’sunun 80 milyarından çok daha fazla.

Ayrıca, AMD’nin dünyadaki en gelişmiş paketleme olduğunu söylediği şeyi kullanarak, 5nm ve 6nm düğümlerin bir karışımı üzerinde en az 12 yongadan oluşturuldu. Çipin temel katmanı, Infinity önbellek, PCIe Gen 5, HBM arayüzleri ve Infinity Fabric dahil olmak üzere dört büyük IO kalıbından oluşuyor. Bunun da ötesinde, toplam 1,3 petaflop ham FP16 bilgi işlem gücü sağlayan sekiz adet CDNA 3 hızlandırıcı yongası veya “XCD” bulunur.

Bu istiflenmiş kalıpların her iki yanında toplam 192 GB bellek sağlayan sekiz HBM3 bellek modülü bulunur. Yani evet, bu şey bir canavar.

Genel olarak AMD, MI300X’in Nvidia H100’ün 2,4 katı bellek kapasitesine, 1,6 katı bellek bant genişliğine ve 1,3 katı ham hesaplama gücüne sahip olduğunu iddia ediyor. Gerçek AI eğitimi ve çıkarım testlerinde AMD genellikle MI300X’in H100’den yaklaşık 1,2 kat daha hızlı olduğunu iddia ediyor.

Microsoft, Meta ve OpenAI gibi potansiyel müşterilerin sahnede olması, etkinlikten sonra AMD’nin hisse fiyatının yükselmesine yardımcı oldu. (Resim kredisi: AMD)

Gerçekte, MI300X donanım tarafında genel olarak rekabetçi olduğu sürece, nasıl karşılaştırıldığına dair daha ince ayrıntılar muhtemelen o kadar da önemli değil. Çünkü tartışmasız daha önemli olan yazılım desteği olacaktır. Nvidia’nın CUDA platformu şu ana kadar AMD’nin ROCm’sinden çok daha iyi destekleniyor, dolayısıyla ikincisinin kanıtlayacak çok şeyi var.

OKU  Not: Önce bu öğeyi donatmadan Destiny 2'nin yeni Dawning etkinliğini oynamayın [updated]

Nvidia’nın donanım mühendislerinden daha fazla yazılım mühendisi çalıştırdığını belirtmekte fayda var; bu da Nvidia’nın nereye değer ve önem verdiği hakkında çok şey söylüyor.

Bütün bunlarla birlikte AMD, bellek kapasitesi avantajının, Nvidia’nın H100’ünden çok daha fazla MI300X yapabileceğiniz anlamına geldiğini vurguladı. Sekiz MI300X’ten oluşan tamamen oluşturulmuş bir sunucu düğümü, eşdeğer Nvidia H100 GHX düğümünün 640 GB’ına 1,5 TB bellek sağlar.

AMD, Nvidia’nın H100’üne göre 1,2 kat yapay zeka çıkarım performansı avantajı iddia ediyor. (Resim kredisi: AMD)

MI300X’in ne kadar başarılı olacağı henüz bilinmiyor. Her ne kadar Microsoft, Meta ve OpenAI gibi şirketlerin AMD’nin büyük yapay zeka lansmanını desteklediğini görmek açıkça ümit verici olsa da, her birinin aslında nasıl çipler satın alacaklarını bilmiyoruz.

Bildirdiğimiz gibi Microsoft’un, tamamlanan son çeyrekte tek başına 5 milyar £ değerinde Nvidia H100 GPU satın aldığı tahmin ediliyor. Bu olayda net olmayan şey, Microsoft gibi şirketlerin AMD’ye milyarlarca dolar harcamayı planlayıp planlamadıkları veya bu noktadaki katılımlarının aslında Nvidia’yı rakip bir ürünü satın alma istekliliği görünümüyle tetikte tutmakla ilgili olup olmadığıdır. gerçekten önemli miktarlarda AMD’nin yeni GPU’sunu satın alıyor.

Bir sonraki yükseltmeniz

Nvidia RTX 4070 ve RTX 3080 Founders Edition grafik kartları

(Resim kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’nin en iyi çipleri.
En iyi oyun anakartı: Doğru panolar.
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor.
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin.

Aynı şekilde AMD, MI300X’ten elde edilecek gelire ilişkin tahminleri konusunda da oldukça muhafazakar davranıyor. Ancak bu onun gerçek hedeflerini mi yansıtıyor, yoksa beklentileri düşük tutup sonra da onları yıkmaya mı çalışıyor? Her zamanki gibi bu alanı izleyin.

OKU  IBM, personelinin 7.800 üyesinin yapay zeka ile değiştirilebileceğine inanıyor

Bunların herhangi birinin PC oyunları için anlamı, daha da belirsiz olmasa da, aynı derecede belirsizdir. Eğer AMD yapay zeka çiplerinden ciddi para kazanabiliyorsa, bu teorik olarak onu oyun GPU teknolojisine yatırım yapmak için daha iyi bir konuma getiriyor. Öte yandan, AMD’nin dikkatini ve hatta ana dökümhane ortağı TSMC’nin son teknoloji üretim kapasitesine erişimini de başka yöne çekebilir.

Bütün bunlar, bekleyip nasıl sonuçlanacağını görmemiz gerektiği anlamına geliyor. Genel olarak AMD’nin yapay zeka alanında başarılı olmasının, daha sağlıklı ve daha güçlü bir AMD oluşmasını sağlayacaksa PC oyuncuları için iyi bir şey olacağını düşünüyoruz. ama aynı şekilde işin içinde o kadar çok değişken var ki, emin olmak oldukça zor. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız lansman etkinliğinin tamamını buradan izleyebilirsiniz.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.