Oyun Haberleri

Microsoft ve Intel, kendi akış video yükseltme araçlarıyla Nvidia’yı takip ediyor

Microsoft Edge

Hem Microsoft hem de Intel, Nvidia’nın yeni VSR veya Video Süper Çözünürlük teknolojisine benzer olduğu iddia edilen video yükseltme araçları hazırladı. (yeni sekmede açılır)Yakup’umuz son zamanlarda yakından baktı.

Microsoft’un video yükseltme yazılımı, Windows 11’deki Edge tarayıcısı için bir güncelleme olarak duyuruldu (yeni sekmede açılır). Bu arada, Intel’in ölçekleyicisi resmi değil, ancak bildirildiğine göre Google’ın Chrome tarayıcısında çalıştırılabilir.

Benchlife’a göre (yeni sekmede açılır), Intel’in ölçekleyicisi, Intel Video İşlemci Süper Çözünürlüğü olarak bilinir ve en azından Intel Gen 9 tümleşik grafik kartı gerektirir. Bu, 10. Nesil Çekirdek işlemcilerden itibaren tüm Intel CPU’lar ve – varsayıyoruz – Intel’in Arc grafik kartları anlamına gelir.

Intel ölçekleyici, Chrome’un başlangıç ​​kısayolundaki bir komut dizesiyle etkinleştirilir. Benchlife, Intel ölçekleyicinin 360p ve 480p aralığındaki daha düşük çözünürlüklü videolarda daha çok çalıştığını söylüyor. 720p video, görünüşe göre GPU tarafından videoyu işlemek için çok az iş yapıldığını gösteriyor.

Video Süper Çözünürlük olarak da bilinen Microsoft’un ölçekleyicisine gelince, büyük haber şu ki, RX 5700’den itibaren hem tüm Nvidia RTX GPU’ları hem de AMD GPU’ları ile uyumlu. Intel’in ölçekleyicisinin daha düşük çözünürlüklü video tercihine benzer şekilde, Microsoft’un Edge VSR’si yalnızca 720p’den daha düşük video çözünürlüklerinde çalışır.

RTX Video Süper Çözünürlüğü, sıkıştırma kalıntılarını temizleyerek ve ardından görüntüyü genişleterek çalışır. (İmaj kredisi: Nvidia)

Ayrıca, DRM teknolojisi tarafından korunan akış içeriğiyle de uyumlu değildir. MS’in VSR’si ayrıca PC’nizin pil gücü yerine duvar gücüyle çalışmasını gerektirir.

Microsoft, “özellik şu anda Canary kanalında kullanıcıların %50’si için mevcut ve yukarıdaki koşullar sağlandığında etkinleştirilecek. Özellik etkinleştirildiğinde, adres çubuğunda bir HD simgesi göreceksiniz. Simgeye tıkladığınızda, özelliği etkinleştirmenize veya devre dışı bırakmanıza izin verir.”

OKU  Akıllı Ebeveyn Denetimleri için Sony Patent Sistemi

Aşağıdaki bayrağı bırakarak da özelliği etkinleştirebilirsiniz:
kenar://flags/#edge-video-süper çözünürlük

İlk kullanıcı raporları, Microsoft’un ölçekleyicisinin video kalitesinde sınırlı bir fark yarattığını, hatta Nvidia’nın VSR’sinin oldukça mütevazı etkisinden daha az olduğunu gösteriyor gibi görünüyor. Aynı şekilde, Intel’in yeni ölçekleyicisinin görünürdeki sınırlamaları göz önüne alındığında, bu yükseltme araçlarının hiçbiri, çamurlu 360p videoyu net 4K’ya çevirecek gibi görünmüyor. Tabii ki, bu tür bir beklenti büyük olasılıkla tamamen gerçekçi değil.

(yeni sekmede açılır)


Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı: Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor Oyun için en iyi SSD: Önce oyuna girin

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.