Oyun Haberleri

RTX 4090’ınızın termal değerlerini -53°C’lik bir rüzgârla oluşan kar yığınında oynayarak geliştirin

苏打baka by her gaming PC in the snow

Oyun PC’nizin çekirdek sıcaklığını artırmanın en iyi yolu nedir? Bilmiyorum, kar fırtınasında dışarı çıkar mısın? Çince içerik yaratıcısı 苏打baka (yeni sekmede açılır) (adı, görünüşe göre ‘ışıltılı aptal’ anlamına geliyor, zayıf olmayanlar için), üst düzey CPU’nuzu sıfırın altındaki sıcaklıklara çıkarmak için LN2’ye ihtiyacınız olmadığını kanıtlamayı amaçlıyor. Çin’in Mohe şehrinin kuzeydeki kar birikintileri boyunca ilerleyen sıcaklıklar -53°C gibi rekor bir düşük seviyeye ulaştı ve bu da bazı buz gibi PC oyun sıcaklıklarına yol açtı.

苏打baka, içeride güzel bir fincan çay ile oyalanmak yerine, sıfırın altındaki sıcaklıkları kendi avantajına kullanmaya karar verdi ve Intel Core i9 13900K aldı. (yeni sekmede açılır) ve Nvidia GeForce RTX 4090 (yeni sekmede açılır) hızlı bir oturum için karda birleşik oyun bilgisayarı (WCCFTech aracılığıyla (yeni sekmede açılır)).

Intel Core i9 13900K ile ilgili ana endişelerimizden biri, çekirdek sıcaklığıydı – “Sıcak”, listelediğimiz önemli bir dezavantajdı. Testte, maksimum 94°C sıcaklığa çıktığını gördük ve bu, AMD Ryzen 9 7950X’inkinden hala daha düşük. (yeni sekmede açılır) 96°C, bu CPU’nun uzun süreler boyunca yapabileceklerinin sınırlarını gerçekten zorluyorsanız, bu bir endişe kaynağı olacaktır.

Nvidia’nın GeForce RTX 4090’ı, 66°C maksimum sıcaklıkla en azından biraz daha iyi performans gösteriyor. Yine de, bu üst düzey kombinasyonu paketleyen bir makineye ayak uydurmak için muazzam bir soğutmaya ihtiyacınız olacağını söylemek yeterli.

Mohe’nin -53°C rüzgarları üzerinde yapılan ilk testler, Intel 2./3. Nesil CPU gen CPU’yu standart çalışma sıcaklığı olarak -2°C’ye düşürmeyi başardı. Ve bir AIDA64 kıyaslama stres testiyle karşı karşıya kalındığında bile, hiç soğutma olmadan yaklaşık 3°C’de zirveye ulaştı.

Ardından bir AIO soğutucu ile test ettikleri Intel 13. Nesil canavar geldi. Nasılsa kısa bir süre için. Bu daha sonra dondu ve tamamen işe yaramaz hale geldi, ancak bir Noctua NH-P1 pasif soğutucu ve tuhaf, sızlanan küçük endüstriyel fanlarla değiştirildiğinde, CPU yaklaşık 10–15°C’ye düştü. 苏打baka, bu tür bir boşluk payı ile, maksimum P-core Turbo frekansının 5,8 GHz olarak derecelendirilmesine rağmen çipin kendisinin 6,18 GHz’e kadar çalıştığını gördü.

OKU  16 Aralık Cuma için bugünün Wordle 545 yanıtı ve ipucu

Sıfırın altındaki testlerden donmuş CPU, SSD ve anakart

(İmaj kredisi: 苏打baka)

RTX 4090’a gelince, tam yük altında maksimum 30°C’lik bir sıcaklıkla -40°C civarında sıcaklıklarda kalan kuyu – buna *kontrol notları* Mayın Tarlası oynayarak ulaşıldı?

Garip bir oyun seçimi ve muhtemelen sıcaklıklardaki sıçrama göz önüne alındığında bir şaka. Her iki durumda da, bu en azından yaratıcının o kadar da parlak bir aptal olmadığını doğrular. Sıcaklık sorunları yaşıyorsanız, bir büyü için kuzey Çin’e uçun. Kolay.

(yeni sekmede açılır)

2022’deki en iyi CPU soğutucuları

Islak veya kuru, piyasadaki en iyi CPU soğutucuları
CPU’lar için en iyi AIO soğutucular

Hepsi bir arada ve hepsi için bir… bileşenler
En iyi CPU hava soğutucuları

Brrrr giden fanlı veya fansız CPU soğutucuları

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.