Oyun Haberleri

Phanteks, Kaliforniya mahkemesine gitmek üzere PC hayran dizisinde Lian Li’yi kopyaladığını yalanladı

Phanteks D30 fan at the centre of a court case with Lian Li.

Phanteks, rakip çevre birimi üreticisi Lian Li’nin telif hakkı ihlali iddiasıyla açtığı davaya yanıt verdi. Lian Li, Phanteks’in birden fazla PC fanının D30 fanlarıyla birlikte zincirleme bağlanmasına ilişkin patentini ihlal ettiğini savunuyor ancak Phanteks bunu o zamandan beri yalanlıyor. Phanteks, “bu hukuki meselenin herhangi bir ihlal olmadığını teyit etmesini” beklediğini söyledi.

TechPowerUp tarafından görülen Phanteks’ten yapılan bir açıklamada, “Phanteks olarak biz, bilgisayar meraklısı bir marka tarafından açılan patent ihlali davasının açıldığını doğrulayabiliriz” diyor. “Topluluğu, hukuk ekibimizin ortaya çıkan herhangi bir hukuki sorunu veya iletişimi her zaman gerektiği gibi ele aldığını ve ele aldığını bildirmek istiyoruz.”

“Phanteks D30 fan geliştirme sürecinin başlangıcından itibaren, PC tutkunlarına yeni çözümler sunmak için yenilik yapan orijinal bir ürün tasarlamak üzere yola çıktık. Geliştirme sırasında ve D30 fanları ile fanların duyurulmasından önce patent avukatlarına danıştık. Patentteki iddiaları ihlal etmediği tespit edilen Phanteks D30 fanları özgün bir fikir olup bugüne kadar birçok ülkede patenti alınmıştır.

“Geçerli ve uygulanabilir fikri mülkiyet haklarına değer veriyor ve saygı duyuyoruz ve bu hukuki meselenin sonucunun herhangi bir ihlal olmadığını teyit edeceğinden eminiz. Benzersiz ve yenilikçi çözümler yaratarak bilgisayar topluluğuna hizmet etme misyonumuza devam edeceğiz.”

8 Eylül’de Lian Li tarafından Kaliforniya Merkez Bölge Mahkemesinde açılan dava, Phantek’in D30 hayran serisinin satışlarının durdurulmasını amaçlıyor. Ayrıca iddia edilen ihlalin düzeltilmesi için tazminat ödenmesini talep etmektedir.

Henüz bilmediğimiz şey, başka fan üreticilerinin Lian Li’den aynı eylemi veya eylem tehdidini alıp almadığıdır. Bu yıl Computex’te gördüklerimin isimlerini sayarsak, bugün Corsair ve Seasonic dahil olmak üzere zincirleme fan tasarımlarına sahip çok daha fazla üretici var. Ancak Phanteks’in köprü konnektörleri kullanan özel uygulamasında Lian Li’nin şeklinin bozulmasına neden olan bir şeyler de olabilir.

OKU  Epic geçen yıl 'yaklaşık 700 milyon' ücretsiz oyun dağıttı, bu yıl da devam edecek

Lian Li'nin zincirleme bağlanabilen fan tasarımı.

Lian Li’nin UNI Fan SL’si, 4 fanlı bir küme oluşturmak için birbirine zincirlenebilir. (Resim kredisi: Lian Li)

Söz konusu fan konsepti, aslında birden fazla PC fanını, karışıma daha fazla kablo eklemeden birbirine bağlamanın bir yoludur. Geleneksel olarak, bir PC kasasının içindeki veya bir radyatöre monte edilen her fandan bir kablo çekilir. Ancak Phanteks (D30) veya Lian Li (UNI Fan) markalı bu fanlarla, birkaç fanı bir araya getirebilir ve istediğiniz zaman tek bir kabloyu çalıştırabilirsiniz. Güzel bir fikir ama bu kadar kargaşaya değmez.


CPU’lar için en iyi AIO soğutucu: Çipinizi soğuk tutun.
CPU’lar için en iyi hava soğutucu: Klasik, sessiz soğutma.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.